Siły zbrojne

Brytyjskie Eurofightery przechwyciły rosyjską maszynę nad Bałtykiem

Fot. RAF
Fot. RAF

Dwa brytyjskie Eurofightery zostały wysłane, aby zidentyfikować maszynę zbliżającą się do przestrzeni powietrznej Łotwy. Intruzem okazał się rosyjski śmigłowiec morski Ka-27. Była to pierwsza interwencja angielskich lotników w ramach misji Baltic Air Policing. 

Dwa należące do RAF myśliwce odbywały właśnie lot treningowy nad krajami bałtyckimi, gdy zostały przekierowane do przechwycenia niezidentyfikowanej maszyny zbliżającej się do przestrzeni powietrznej Łotwy. Intruz znajdował się nad wodami międzynarodowymi, jednak nie był to lot zarejestrowany, a załoga nie odpowiadała na próby komunikacji ze strony kontroli powietrznej ani nie transmitowała kodu identyfikacyjnego.

W stronę niezidentyfikowanej maszyny wystartowały dwa duńskie F-16 z bazy Amari, jednak znacznie szybciej dotarły do niej znajdujące się już w powietrzu myśliwce 3. Eskadry RAF.

Intruz został zidentyfikowany jako śmigłowiec morski Ka-27, który wystartował z pokładu korwety „Strieguszczyj”  (typ. 20380) rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Jest to jeden z najnowocześniejszych rosyjskich okrętów. Incydent o którym poinformowała służba prasowa Royal Air Force miał miejsce 14 maja.

Cztery brytyjskie myśliwce stanowią część wzmocnionego kontynentu NATO w ramach misji Baltic Air Policing. W misji biorą też udział maszyny polskie oraz duńskie. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.