Siły zbrojne

Brytyjskie Eurofightery będą przenosić pociski Brimstone 2

Fot. Crown Copyright/MoD UK.
Fot. Crown Copyright/MoD UK.

BAE Systems uzyskał kontrakt na  integrację pocisków kierowanych Brimstone 2 i samolotów Eurofighter Typhoon należących do RAF. Celem jest zwiększenie możliwości Eurofighterów w zakresie zwalczania celów naziemnych, aby mogły one zastąpić dotychczas używane maszyny Tornado GR4.

Koncern BAE Systems ma w ramach wartego 5 mln funtów kontraktu na rzecz brytyjskiego ministerstwa obrony opracować "efektywną ścieżkę" w celu uzyskania możliwości przenoszenia i odpalania z samolotów Typhoon pocisków Brimstone 2 do roku 2018. Rozpoczęto już przygotowania do badań w tunelu aerodynamicznym Warton w Lanconshire. Testy mają też prowadzić do opracowania procedur integracji innych systemów podwieszanych systemów uzbrojenia, jak pocisk Spear 3.

Brimstone to pocisk przeciwpancerny opracowany przez koncern MBDA i wykorzystywany przez samoloty Panavia Tornado GR4 i maszyny bezzałogowe MQ-9 Reaper. Brimstone 2 jest wyposażony w podwójny, laserowo-radarowy, system naprowadzania i może razić nawet szybko poruszające się cele na dystansie 60 km. Spear 3 to nowy typ pocisku opracowywany przez koncern MBDA z użyciem elementów Brimstone 2. Celem tego programu jest stworzenie naddźwiękowego pocisku skrzydlatego przeznaczonego zarówno dla maszyn typu Eurofighter Typhoon jak też samolotów 5. generacji F-35 Lightning II. 

Komentarze (1)

  1. kapral

    Niezły.