Reklama

Siły zbrojne

Brytyjski śmigłowiec AEW będzie gotowy znacznie wcześniej niż planowano

Przyśpieszono plany wprowadzenia śmigłowca AEW Crowsnest – fot. Royal Navy
Przyśpieszono plany wprowadzenia śmigłowca AEW Crowsnest – fot. Royal Navy

Brytyjska marynarka wojenna przyśpieszyła prace nad śmigłowcem wczesnego ostrzegania Crowsnest, który według obecnych planów ma wejść do służby w 2019 r. 

Zgodnie z programem Crowsnest obecnie wykorzystywane na brytyjskich okrętach śmigłowce wczesnego ostrzegania AEW (Airborne Early Warning) typu Sea King Mk7 „Baggers” mają być zastąpione przez odpowiednio zaadoptowane śmigłowce AgustaWestland AW101 Merlin HM2. Wcześniejsze plany przewidywały, że Merliny AEW będą gotowe do prób w 2020 r. natomiast zostaną wprowadzone do służby w 2022 r.

Według Brytyjczyków wprowadzenie o osiemnaście miesięcy szybciej nowego helikoptera pozwoli zabezpieczyć potrzeby lotniskowca HMS „Queen Elizabeth”, kiedy ten osiągnie gotowość operacyjną. Ale i tak śmigłowce AEW Sea King Mk7 zostaną wycofane o trzy lata wcześniej (marzec 2016 r.) niż zostaną wprowadzone nowe AW101.

Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że rozpatrywanych jest dwóch kandydatów do realizacji całego programu. Koncern Lockheed Martin oferuje swój system misji Vigilance połączony z radarem koncernu Northrop Grumman natomiast Thales UK proponuje wersję swojego systemu Cerberus oraz zmodernizowany radar Searchwater 2000, który jest obecnie wykorzystywany na śmigłowcach Sea King Mk7.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.