Reklama

Siły zbrojne

Brytyjski Atlas odpalił silniki [Wideo]

Fot. Airbus Defence & Space
Fot. Airbus Defence & Space

Pierwszy przeznaczony dla Royal Air Force samolot transportowy Airbus A400M Atlas jest już gotowy do lotu. Maszyna, która ma zostać dostarczona odbiorcy we wrześniu, przeszła testy silników i próbę kołowania na przyzakładowym lotnisku w Sewilli. 

Jak poinformował koncern Airbus Defence & Space, samolot siłą własnych silników poruszał się po lotnisku 10 sierpnia. To element przygotowania do pierwszej próby w locie transportowca A400M Atlas numer MSN15, który we wrześniu bieżącego roku ma zostać dostarczony do bazy lotniczej RAF Brize Norton w Oxfordshire.

MSN15 to pierwszy z 22 samolotów tego typu, zamówionych przez brytyjskie lotnictwo. W bieżącym roku cztery transportowce Airbus A400M Atlas mają zostać dostarczone do bazy Brize Norton, gdzie będą stacjonować. Całość zamówienia powinna zostać zrealizowana do połowy 2018 roku.

Airbus A400M jest nową, szerokokadłubową maszyną transportową, która ma wypełnić lukę pomiędzy ciężkimi samolotami odrzutowymi C-17 a transportowcami turbośmigłowymi typu C-130 Hercules. A400M jest w stanie wylądować na nieutwardzonym lądowisku o długości 750m z ładunkiem 25 ton, o gabarytach przewyższających możliwości maszyn C-130 Hercules.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ddd

    polska powinna mieć 2 takie samoloty a nie wypożyczać an'y

Reklama