Siły zbrojne

Brytyjczycy zwodowali kolejny uderzeniowy okręt podwodny

Zwodowano trzeci uderzeniowy okręt podwodny typu Astute – fot. BAE Systems
Zwodowano trzeci uderzeniowy okręt podwodny typu Astute – fot. BAE Systems

Trzeci brytyjski uderzeniowy okręt podwodny typu Astute HMS „Artful” został spuszczony na wodę.

Okręt został ochrzczony we wrześniu ubiegłego roku, jeszcze stojąc w hali Devonshire Dock Hall w stoczni BAE Systems w Barrow. 18 maja br. HMS „Artful” pomimo swojej wyporności (7400 ton) i długości (106 m) został wytoczony z hali na specjalnych platformach, a dzień później opuszczony na wodę.

Operację przeprowadzono bez problemów mając doświadczania z wodowania w ten sam sposób dwóch poprzednich jednostek: HMS „Astute” i HMS „Ambush”. Pierwszy z tych okrętów jest właśnie w swoim dziewiczym rejsie operacyjnym, a drugi się właśnie do niego przygotowuje.

W sumie ma być zbudowanych siedem okrętów podwodnych tego typu. Otrzymały one już nazwy: „Audacious”, „Anson”, „Agamemnon”, „Ajax” i trzy z nich są w trakcie budowy w stoczni Barrow. Ostatni z okrętów (jego budowę potwierdzono w 2013 r.) ma zostać wprowadzony do linii w 2024 r.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.