Reklama

Siły zbrojne

Brytyjczycy wspierają armię Ukrainy

Brytyjscy instruktorzy będą brać udział w szkoleniach na Ukrainie. Fot. MoD UK.
Brytyjscy instruktorzy będą brać udział w szkoleniach na Ukrainie. Fot. MoD UK.

Siły zbrojne Ukrainy otrzymają od Wielkiej Brytanii kolejny pakiet pomocy wojskowej, nie obejmujący jednak broni śmiercionośnej.

Zgodnie z informacją brytyjskiego ministerstwa obrony ukraińska armia otrzyma 2000 hełmów Mk 6,  monokulary noktowizyjne, systemy GPS, zestawy do udzielania pierwszej pomocy oraz 220 wzmocnionych laptopów, przeznaczonych do użycia w siłach zbrojnych. Wartość wsparcia wynosi 850 tys. funtów.

Londyn zadecydował o wysłaniu na Ukrainę pomocy na prośbę władz w Kijowie. Wielka Brytania do chwili obecnej nie podjęła decyzji o przekazaniu Ukraińcom broni śmiercionośnej, ale przedstawiciele władz Zjednoczonego Królestwa nie wykluczają takiego rozwiązania, zwłaszcza w wypadku zaostrzenia sytuacji.

Brytyjczycy zadeklarowali również przeprowadzenie programu szkoleniowego dla jednostek piechoty sił zbrojnych Ukrainy. Wcześniej o zawieszeniu planów rozmieszczenia instruktorów na zachodzie kraju zdecydowała amerykańska administracja.

Reklama

Komentarze (5)

 1. artekketra

  Ukrainie brakuje głównie broni p-panc, nie jest to uzbrojenie śmiercionośne (nie zagraża cywilom a jedynie rosyjskim terrorystom).

  1. Architekt

   Ukraińcom takiej broni wcale nie brakuje, mają własne całkiem ciekawe osiągnięcia w tej dziedzinie, ale jak to zwykle bywa zabrakło kasy na ich dopracowanie i wdrożenie do produkcji (potencjał naukowy i produkcyjny mają znacznie większy niż nasz). Cała ukraińska armia, to była jedynie fasada, teoretycznie mnóstwo sprzętu i ludzi, ale dobrze wyglądało to na papierze i pokazach. Niestety ale oni sami się rozbroili, totalne niedoinwestowanie wojska, rozdwojenie jaźni wyższej kadry dowódczej, doprowadziło do sytuacji w której nie są w stanie poradzić sobie z rebelią wspieraną przez ościenne państwo.

 2. Architekt

  Jak widać David Cameron nie chce być drugim Neville Chamberlain, ta pomoc to niby nie wiele ale biorąc pod uwagę niedobory Ukrainy w tak kluczowych zagadnieniach jak informatyzacja, rozpoznanie to jest to całkiem namacalne wsparcie.

  1. jasio

   Dokładnie tak Ukrainie nie brakuje broni tylko strategii jej wykorzystania.

 3. lechu

  Hełm Mk. 6 – współczesny hełm używany przez British Army, RAF, Royal Marines oraz częściowo w Royal Navy. Nowy hełm zastąpił starszy Mk. 5 w roku 1987. Hełm jest fabrycznie malowany na ciemnozielony kolor i jest wykonany z nylonu balistycznego. Kształt jego czerepu został zaprojektowany, tak aby współpracował z ochraniaczami uszu, z zestawami radiowymi oraz maskami przeciwgazowymi. Hełm posiada także 3-punktowe zawieszenie. Hełm jest krytykowany za zbyt dużą wagę w porównaniu do słabej ochrony (chroni tylko przed odłamkami i rykoszetami). Współcześnie jest powoli zastępowany hełmem MK. 7.

 4. wunderwaffen

  Żałośnie tchórzliwa próba poprawy wizerunku państwa, które wraz z USA i Rosją gwarantowało Ukrainie integralność terytorialną po rezygnacji z broni jadowej (w naszym polskim interesie jest aby Ukraina NIGDY nie miała broni jądrowej, ale miała silne wojska konwencjonalne, zdolne odpierać agresje dziczy ze wschodu). Na miejscu polskich polityków nie liczyłbym zbyt na NATO Nuclear Sharing, ale zacisnąłbym pasa, przestawiłbym się z masła na margarynę i na gwałt budował głowice jądrowe go rakiet manewrujących, które mamy niebawem zakupić. Jeżeli tego nie zrobimy to kolejny raz w historii okażemy się frajerami nadstawiającymi d... dla innych i naiwnie liczącymi na support.

  1. Dareios

   Memorandum Budapesztańskie nie zakładało że któryś z tych krajów będzie bronił integralności terytorialnej Ukrainy. Ty tak serio z tą polską bronią jądrową? Przecież nawet nie mamy na to pieniędzy ani technologii, opracowanie czegoś takiego zajęłoby całe lata, pochłonęło miliardy, a militarnie i tak by nie miało znaczenia bo ewentualny agresor dysponuje o wiele większym potencjałem jądrowym. Co więcej skutki polityczne i gospodarcze programu nuklearnego byłyby katastrofalne.

 5. pomorzanin

  I takiego powinnismy miec prezydenta jak brytyjczycy Premiera... bravo Panie Cameron !!!

  1. asd

   kamizelki i leki to trochę mało, ale zawsze ładnie to wygląda w mediach.

Reklama