Reklama

Siły zbrojne

Brytyjczycy pokazują w jaki sposób działa ich grupa abordażowa [Film]

Brytyjscy komandosi z 43 Komanda nagrali film o sposobie prowadzenia operacji abordażowych – fot. Royal Navy
Brytyjscy komandosi z 43 Komanda nagrali film o sposobie prowadzenia operacji abordażowych – fot. Royal Navy

Komandosi brytyjskiej marynarki nagrali film pokazujący w jaki sposób działają ich grupy abordażowe.

 

Film został nakręcony przez komandosów 43 Komanda Grupy Ochrony Floty - 43 Cdo FP Gp RM (43 Commando Fleet Protection Group Royal Marines) podczas ćwiczeń przeprowadzonych na Zatoce Perskiej z fregatą brytyjską HMS „Kent” (typu 23 Duke).

Należące do 3 Brygady Komandosów 43 Komando na co dzień stacjonuje w bazie morskiej Clyde niedaleko Helensburgh na zachodnim wybrzeżu Szkocji i powstało w kwietniu 2012 r. z utworzonej w 1980 r. Grupy Comacchio.

Głównym zadaniem Grupy Ochrony Floty jest wspieranie sił chroniących konwoje przewożące materiały rozszczepialne oraz pomoc w działaniach ograniczających dostęp do broni atomowej. Grupa wydziela dodatkowo siły do innych misji – w tym do prowadzenia operacji abordażowych.

Film jest o tyle interesujący, że pokazuje taktykę współdziałania poszczególnych ludzi w sekcjach, sposób wchodzenia do pomieszczeń, przemieszczania się w wąskich korytarzach na okręcie, sprzęt wykorzystywany przez komandosów (specjalne kaski, drabiny abordażowe z hakami), sposób przygotowania do operacji oraz jej organizację (dwie łodzie plus śmigłowiec).

Oczywiście działania były prowadzone przy dobrych warunkach atmosferycznych, z okrętem o niskich burtach, pustym i obszernym lądowisku (bezproblemowy desant ze śmigłowca był przeciwieństwem tego, co w maju 2010 r, napotkali izraelscy komandosi na tureckim statku płynącym do Strefy Gazy) oraz bez przeciwdziałania. Ale i tak pokazano pewne działania, które bardzo rzadko mogą oglądać widzowie z zewnątrz.

Wideo z prawdziwego abordażu przeprowadzonego przez izraelskich komandosów w maju 2010 r., gdzie zginęło kilkanaście osób można obejrzeć poniżej:

Reklama

Komentarze (2)

 1. Bezimienny1

  Świetny film. Trzeba zwracać uwagę na szczegóły. Chłopaki ubezpieczają się na wzajem. Ten idący z przodu (najbardziej narażony na postrzał) trzymany jest przez kolegę, w razie czego może zostać szybko wciągnięty za osłonę. Każdy uważa żeby nie omiatać bronią pleców czy głowy kolegi. Każdy pilnuje swojej strefy. Widać że mają obycie z bronią. Poruszają się z rozwagą (pułapki). Widać też że nie pokazują wszystkiego. Ale to normalne. Wcale nie tak łatwo o informacje dotyczące taktyki (aktualne i dotyczące operatorów sił specjalnych). Dlatego z ciekawością oglądam (i czytam) wszystkie dostępne materiały na ten temat. W prawdzie to nie operatorzy SBS ale również elitarna formacja ROYAL NAVY.

  1. Nas

   Świetnie, świetnie ... najbardziej świetnie w 2:32 jak jeden zasłania swoją bronią lufę drugiego :)

 2. Scooby

  Zróbcie z Puławskiego okręt do takich ćwiczeń. Marynarzy należy szkolić w obronie. A Formoze do opanowywania. Statek tak można opanować ale okrętu raczej nie. Okręt tylko jak stoi w porcie w nocy podpłynąć łódź MRCC (Multi Role Combatant Craft .

  1. MK

   Okręt nazywa się "gen. K. Pułaski"!

Reklama