Reklama

Siły zbrojne

Broń przyszłości wychodzi z laboratorium. Laser światłowodowy do powszechnego użytku

Lockheed Martin przetestował 30 - kilowatowy laser światłowodowy przełamując następną barierę na drodze zbudowania działka laserowego – fot. DARPA
Lockheed Martin przetestował 30 - kilowatowy laser światłowodowy przełamując następną barierę na drodze zbudowania działka laserowego – fot. DARPA

Koncern Lockheed Martin zademonstrował laser światłowodowy o mocy 30 kW, który może już być podstawą do zbudowania działka laserowego np. na standardowych samolotach lub śmigłowcach.

Lockheed Martin prowadzi prace nad nowym laserem za własne fundusze. Inwestycja ta jednak opiera się na chłodnej kalkulacji, że amerykańskie siły zbrojne zainteresują się zaproponowanym przez ten koncern rozwiązaniem. Jest ono o tyle przydatne, że lasery światłowodowe potrzebują o 50 % mniej energii niż lasery półprzewodnikowe.

Lockheed Martin udowodnił, że poza zyskiem energetycznym lasery światłowodowe mogą również dawać dużą moc. Wykorzystano do tego unikalny proces łączenia wiązek światła uzyskanych z wielu modułowych minilaserów (SpectralBeamCombining), ale w taki sposób by otrzymana wiązka była tak samo spójna jak pojedyncza, za to o zsumowane mocy.

Zaproponowane rozwiązanie daje wreszcie szanse na zbudowanie działka laserowego, które będzie można zastosować na standardowych platformach takich jak śmigłowce, samoloty, okręty czy samochody.Wcześniejsze pokazy „broni laserowej” ograniczały się bowiem tylko do wykrywania, śledzenia i niszczenia wskazanych celów. Bardziej interesowano się więc wtedy systemem naprowadzania niż np. równie ważnym źródłem zasilania czy układem chłodzenia.

Nowe testy prowadzone przez koncern Lockheed Martin są przełomem, ponieważ odchodzi się w nich od warunków laboratoryjnych na rzecz środowiska w jakim rzeczywiści uzbrojenie laserowe musiałoby pracować.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. alibaba

    Zapomnieliście dodać taki mały szczególik, że to Niemcy pierwsi to pokazali....)))))

    1. Wykładowca

      radze lepiej zapoznać się z temtem

  2. ziom

    Przepraszam za pytanie, ale tak nakazuje zwyczaj. A gdzie jest i czemu stoi z założonymi rękami Polska? Na co czeka? Aż będzie zacofana w kolejnej kluczowej technologi zbrojeniowej, którą opanują wszyscy a potem pozostanie tylko spuścić głowę i zapłacić komuś za coś, co moglibyśmy produkować sami i nie zarobić na tym nic? Czyli co, będzie jak zwykle, rodacy-Słowianie? ;)

  3. qwerty

    I znów miecz wyprzedza tarczę... Pociski powstrzyma advanced ERA albo laser, ale sam laser jest już nie do zatrzymania. No chyba że DARPA ma w zanadrzu pole siłowe ;)