Reklama

Siły zbrojne

British Army rozpoczyna ćwiczenia w Polsce. Czołgi i bojowe wozy piechoty w akcji

 • Katran. Fot. Vitaly Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Dziś oficjalnie rozpoczną się ćwiczenia Black Eagle 2014, z udziałem ciężkiej batalionowej grupy bojowej British Army wyposażonej w czołgi Challenger 2 i bojowe wozy piechoty Warrior. Ze strony Wojska Polskiego wezmą w nich udział przede wszystkim elementy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. 

Manewry Black Eagle rozpoczną się oficjalnie dzisiaj (3 listopada) o godzinie 15:00 w ośrodku szkolenia poligonowego Żagań Karliki. Potrwają ponad trzy tygodnie – podaje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Weźmie w nich udział ze strony brytyjskiej około 1300 żołnierzy, wyposażonych w czołgi Challenger 2 oraz bojowe wozy piechoty Warrior.

Wojsko Polskie wydzieli do ćwiczenia Black Eagle przede wszystkim jednostki podlegające 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, wyposażone w czołgi Leopard 2A4 oraz bojowe wozy piechoty BWP-1. Pododdziały pancerne i zmechanizowane będą wspierane przez haubice 2S1 Goździk oraz żołnierzy 6. Brygady Desantowo-Szturmowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Brytyjski kontyngent wyposażony w Challengery i Warriory zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami ma pozostać w Polsce do połowy grudnia bieżącego roku. W ramach działań Sojuszu Północnoatlantyckiego związanych z kryzysem na Ukrainie mniejsze jednostki British Army uczestniczą także w ćwiczeniach Iron Sword 2014, odbywających się na Litwie. Brytyjczycy byli obecni również na manewrach Anakonda w Polsce. Po raz pierwszy poinformowano o zamiarze przeprowadzenia szkolenia Black Eagle z udziałem brytyjskiej batalionowej grupy bojowej pod koniec lipca bieżącego roku.

Reklama

Komentarze (5)

 1. DeliveryGuy

  Zaproszeni w 1939 dotarli w 2014... 75 lat. Jeżeli w tak długim czasie mobilizują się Brytyjczycy to nie mam pytań...

  1. tak właśnie

   He he dobre:)

  2. Boruta

   Sugeruję pouczyć się historii. Nikt ich w 1939 nie "zapraszał".

 2. Łukasz

  Mogli by zostać na stałe :)

 3. hp7

  Moglibyście zrobić galerie zdjęć z tych ćwiczeń :)

 4. Pokrewny

  To Brytyjczycy są tacy słabi, że musimy ich szkolić???

 5. w

  Trzeba bylo 3 razy pisac w jednej krotkiej notce "wyposazona w Challengery 2 i Warriory"??

Reklama