Siły zbrojne

Brazylia planuje budowę lotniskowca."Nie zamierzamy pozostać krajem bezbronnym”

Brazylia planuje zbudować nowy lotniskowiec – fot. US Navy
Brazylia planuje zbudować nowy lotniskowiec – fot. US Navy

Brazylijski minister obrony Celso Amorim poinformował, że Brazylia wspólnie z zagranicznym partnerem zamierza zbudować lotniskowiec, by zwiększyć gotowość do reagowania sił zbrojnych.

Minister na konferencji prasowej zaznaczył, że nowy okręt będzie prawdopodobnie bazował na już istniejącym projekcie i ma zostać wprowadzony w ciągu najbliższych 15 lat. W międzyczasie ma zostać również wyremontowany obecnie wykorzystywany brazylijski lotniskowiec „São Paulo” (ex. francuski „Foch”).

Jest to postępowanie zgodne z zeszłoroczną deklaracją brazylijskiej pani prezydent Dilmy Rousseff „…Brazylia ma zamiar pozostać pokojowym krajem, ale w żadnym wypadku "nie zamierza pozostać krajem bezbronnym”. Takie podejście tłumaczy wyraźne zwiększenie w ostatnich latach wydatków na zbrojenie tego kraju, co ma przede wszystkim zwiększyć ochronę podmorskich złóż ropy naftowej.

Było to związane m.in. z wyborem szwedzkiego koncernu Saab jako dostawcy 36 samolotów wielozadaniowych Gripen NG za 4,5 miliarda dolarów, budową we współpracy z francuskim koncernem DCNS czterech klasycznych okrętów podwodnych i jednego z napędem atomowym za ponad 10 miliardów dolarów oraz kontrakt za 2,5 miliarda dolarów na dostawę 50 śmigłowców od koncernu EADS.

Komentarze