Reklama

Siły zbrojne

Brazylia: armia odbiera zmodernizowane armatohaubice

Fot. MO Brazylii
Fot. MO Brazylii

Jak donoszą lokalne media, brazylijskie wojska lądowe odebrały drugą partię zmodernizowanych armatohaubic samobieżnych M109A5+BR. Działania te są elementem większego programu modernizacji technicznej brazylijskiej artylerii polowej w celu zwiększenia jej zdolności bojowych.

Wspomniane wozy trafiły do jednej z kompanii 29. Grupy Artylerii Samobieżnej „Grupo Humaitá”, dzięki czemu zakończono w pełni proces przezbrajania tego pododdziału w nowy sprzęt. Mowa konkretnie o 6 egzemplarzach M109A5+BR, które trafiły do 2. baterii, podczas gdy już wcześniej 1 bateria odebrała analogiczną partię tych armatohaubic. Według deklaracji dowództwa jednostki w najbliższym czasie kontynuowane mają być intensywne ćwiczenia i szkolenia w celu osiągnięcia pełnej gotowości bojowej.

Modernizacja brazylijskich M109 realizowana jest na terenie USA przez amerykański koncern BAE Systems. W czerwcu 2014 roku Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu potencjalnej sprzedaży pakietów modernizacyjnych M109A5+ dla Brazylii. Pracom modernizacyjnym poddanych miało zostać łącznie 40 egzemplarzy tych wozów eksploatowanych dotąd w brazylijskiej armii, a łączny koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na 110 mln USD. We wrześniu 2016 roku BAE Systems otrzymało kontrakt na modernizację 32 egzemplarzy M109A5 do standardu M109A5+BR dla Brazylii o wartości 54 mln USD. Wozy te miały pochodzić z nadwyżek U.S. Army, które w ostatnich latach zakupiły brazylijskie wojska lądowe.

M109A5 to jedna z wersji amerykańskiej armatohaubicy samobieżnej M109. W porównaniu do poprzednich główny zakres zmian dotyczył zwiększenia siły ognia tego wozu. Zmiany tej dokonano poprzez montaż nowej armatohaubicy M284 kal. 155 mm na podstawie M192. Dzięki temu dotychczasowy zasięg ognia zwiększono o 25%, w tym przy zastosowaniu amunicji klasycznej do 22 km, a przy wspomaganej rakietowo do 30 km. Ponadto zastosowano nieco mocniejszy silnik o mocy 440 KM. Dodatkowo zmodernizowana wersja M1905+ ma cyfrowy system kierowania ogniem i systemy łączności, zmodernizowaną nawigację i wyświetlacz dowódczy, a także automatyczny system przeciwpożarowy.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Bombardier

    Rosyjskie pojęcie "armatohaubica" zadomowiło się w języku polskim na tyle, że Redaktor stosuje je nawet wobec wyrobu amerykańskiego. Nic dziwnego, zwłaszcza że stosują je nawet polscy artylerzyści w stosunku do 155mm sh KRAB pomimo oficjalnej, fabrycznej nazwy "haubica".

  2. sdfsdf

    A my mamy 2S1 i to bez moderki :)

Reklama