Reklama

Siły zbrojne

Bratysława: spotkanie ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej

fot. mjr R.Siemaszko/MON
fot. mjr R.Siemaszko/MON

Dążymy do wymiernej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Dowodem tego jest chociażby Wyszehradzka Grupa Bojowa - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania szefów resortów obrony państw V4.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uczestniczy w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbywa się w Bratysławie.

Na obrady ministrów Czech, Polski, Słowacji i Węgier zaproszony został minister obrony Brazylii, który jest zainteresowany modelem współpracy regionalnej, wypracowanym przez Grupę Wyszehradzką.  

Tematyka rozmów poświęcona jest omówieniu współpracy regionalnej grupy V4 w dziedzinie obronności, realizowanej m.in. w ramach natowskiej inicjatywy Smart Defence i unijnej Pooling & Sharing.

Szukamy kolejnych płaszczyzn do realnych działań, które przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regionie. Nasza współpraca jest coraz bardziej zauważalna - jest oparta na autentycznych inicjatywach i woli działania każdego z państw

minister Tomasz Siemoniak

Ministrowie podsumują także dotychczasową współpracę wojskowo-przemysłową dotyczącą m.in. planów modernizacji technicznej swoich sił zbrojnych i wynikających z nich możliwości wspólnych inwestycji oraz współdziałania w pozyskiwaniu uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Szefowie obrony V4 przedyskutują także stan przygotowań Wyszehradzkiej Grupy Bojowej do objęcia w I połowie 2016 roku dyżuru, w ramach systemu grup bojowych UE.

Omówią też przygotowania swoich krajów do grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej, mającego wzmocnić europejską politykę bezpieczeństwa i obrony (CSDP). 

Źródło: MON

Reklama

Komentarze

    Reklama