Reklama

Siły zbrojne

Bombowiec Su-24M rozbił się w Rosji. Załoga zginęła

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

W Kraju Chabarowskim w Rosji doszło do katastrofy bombowca taktycznego Su-24M lotnictwa Federacji. Obaj członkowie załogi ponieśli śmierć.

Do katastrofy doszło podczas startu bombowca z lotniska w Kraju Chabarowskim. Według agencji RIA Novosti jeden z pilotów katapultował się, ale nie doszło do otwarcia spadochronu. Obaj członkowie załogi ponieśli śmierć. Agencja TASS informuje, że loty bombowców Su-24M zostały zawieszone w związku ze zdarzeniem.

W ostatnim czasie w rosyjskim lotnictwie wojskowym doszło do serii poważnych wypadków. 3 lipca Rosjanie utracili myśliwiec MiG-29, po czym zdecydowano o uziemieniu maszyn tego typu. Z kolei na początku czerwca rozbiły się bombowiec strategiczny Tu-95MS i kolejny MiG-29, a w Woroneżu poważnym uszkodzeniom uległ samolot Su-34, któremu podczas lądowania źle otworzył się spadochron hamujący.

Bombowce Su-24M są eksploatowane w rosyjskich siłach powietrznych od lat 80. XX wieku. Są przeznaczone do wykonywania uderzeń na cele naziemne, w każdych warunkach atmosferycznych i w nocy, również z użyciem środków precyzyjnego rażenia. Były wielokrotnie używane bojowo, m.in. w Czeczenii oraz podczas wojny z Gruzją w 2008 roku. Obecnie w miejsce Su-24M wprowadzane są w pewnej ilości wielozadaniowe Su-34, ale starsze maszyny nadal stanowią bardzo istotną część wyposażenia lotnictwa Rosji.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Lechu

  Taka nowa tradycja.

 2. y4ky

  Su-24M to potężna i zaawansowana maszyna o dużych możliwościach bojowych. Ciekawe jakie są przyczyny wypadku? Szkoda ludzi i maszyny. W WWS został znacznie podwyższony poziom nalotu ogólnego w związku z tym typowe niebezpieczeństwa lotnicze ulegają nawarstwieniu. Dla ludzi nie związanych z lotnictwem to może coś dziwnego, dla mnie dziwne są idiotyczne komentarze. Ktoś wam za to płaci?

  1. miecio

   potężna i zaawansowana maszyna ? skąd się urwałeś ... to jest latający antyk

 3. Kilo

  Szkoda pilotów i rodzin. Swoją drogą jak na tak intensywne działania to aż tyle tych wypadków nie ma - w końcu statystycznie niektóre z tych maszyn mają prawo odmówić posłuszeństwa. Takie zestawienie jest trochę propagandowe. Przy okazji, pisanie postow wyrażających zadowolenie z tragedii nie jest niczym chwalebnym.

 4. maczek

  wyciągają z magazynów wszystko co ma skrzydła i sprawdzają co może się przydać w wypadku wojny a że pewnie dekadę nie latały jak nie więcej to awarii pełno a przegląd przed lotem zapewne minimalny

 5. Paweł

  Sporo latają to i sporo jest wypadków. U nas nie ma żadnych wypadków, bo nasi latają na symulatorach

  1. Marcin

   To najbardziej wytrenowani na świecie są Hindusi - ich lotnictwo w czasach pokoju ma większe straty, niż niejedna awiacja na wojnie. A już asami nad asy są ich piloci Migów-21 - te rozbijają się najczęściej. Taka logika.

  2. Gerard

   Ta. Oczywiście. Na całym świecie nikt nie lata ;-) tylko Ruscy latają i spadają. No może nie 'tylko' bo jeszcze całkiem niedawno jakiś Irakijczyk w USA na F-16 trochę 'polatał'.

  3. uze

   Ano co Ty nie powiesz... Do Poznania chyba symulatory nie dotarły, albo jakieś wyjątkowe głośne są i nawet wizualizację na niebie tworzą...

 6. chomik186

  Co sie u nich dzieje?

  1. Urko

   Ostatnie dwie awarie były podobno spowodowane utratą ciągu. Skąd biorą się częstsze niż zwykle awarie silników łatwo zgadnąć. Wyeksploatowany sprzęt, duże obciążenie lotami i pośpieszne i niezbyt staranne improwizowane prace serwisowe. Skutek oczywisty.

  2. uze

   Putin daje prikaz i paliwo, to i latać zaczęli, no i skutki są...

 7. kzet69

  Efekt z jednej strony sankcji i braku kasy z drugiej strony żyłowania sprzętu na propagandowych ćwiczeniach, prowokacjach... 5 maszyn w ciągu miesiąca, to więcej niż cała koalicja straciła w wojnie z ISIS....

  1. htw2

   Tiaak toż to Su-24M potrzebuje do lotu nafty amerykańskiej, a teraz sankcje i nafty nie ma to spadają. Tyle w zakresie wpływu sankcji na samolot T-6M :-)

  2. Urko

   Rzeczywiście, ale warto zwrócić uwagę, że ostatnimi czasy intensywność "pokojowych" lotów w Rosji jest nie tyle porównywalna ale chyba trochę większa od tego co my nazywamy "wojną z ISIS". Druga sprawa, że Rosjanie mogą sobie mówić o lotach treningowych, czy nawet pokojowych, rutynowych patrolach, ale dla rosyjskich pilotów to są loty "bojowe". Ten kraj właśnie prowadzi wojnę, nie tylko z Ukrainą, więc straty nie są niczym dziwnym.

 8. Antex

  Mieli 200 ... maja 199 takich maszyn. Ci juz przynajmniej na nikogo bomby nie zrzucą. Współczucie dla rodzin...

 9. Leo

  Następne loty propagandowe nad Bałtykiem na An-2 bo chyba tylko taki typ jeszcze u nich nie jest uziemiony?

 10. Leo

  Jestem za podtrzymaniem tej tendencji i w końcu sami się rozbroją. Tylko ludzie niech nie giną...

 11. M D

  Następna dobra wiadomość z Rosji.

 12. Robo

  Nowa obrona plot. nie bedzie chyba potrzebna, sami sie wykoncza :P.

 13. nie/rozbawiony

  Może tak dla pełnego obiektywizmu przypomnieć również katastrofy samolotów państw NATO, w tym USA? A tak przy okazji, to pozwolę sobie przytoczyć pewne przysłowie: "Nie śmiej się dziadku z cudzego wypadku". Dla słabiej zorientowanych wytłumaczę od razu, iż nie należy naśmiewać się z czyiś niepowodzeń, gdyż nas potem może spotkać to samo...

 14. egon

  Stały w hangarach to mieli potęgę, jak zaczęli to złomowisko eksploatować to niestety rozpada się to ze starości. Szkoda ludzi, ale ty u nich dość.

 15. Olo

  szkoda chłopaków, ale zupełnie nie szkoda samolotu.

 16. b3rs

  Przykre, że ludzie muszą ginąć realizując chore pragnienia cara Rosji... Ale tak było od zawsze i chyba prędko się nie zmieni.

 17. dbr

  Współczucie dla rodzin!

 18. Wołga

  Szkoda ludzi , Putin chełpi się nowymi technologiami militarnymi, a żołnierze giną eksploatując takie złomowisko. Ot cała prawda o Rosji "Putinowskiej", opartej na bandyckim okradaniu narodu i okłamywaniu na każdym kroku.

 19. morgul

  oj jaka szkoda :( łączymy się w bólu ....

 20. Anty Rusek

  Lotnictwo Rosji samo się unicestwi.

 21. Zdzich

  Nie to żebym się cieszył, ale...

 22. jerycho

  Padają ostatnio jak Kawki !

 23. a-i

  Daje o sobie znać bardzo intensywna eksploatacja (ćwiczenia gonią ćwiczenia) w połączeniu ze stosunkowo niskim poziomem obsługi technicznej.

 24. Killer

  To kolejny amerykański F16 ucharakteryzowany na SU 24, to akcja CIA chcą zdyskredytować RoSSję. Każdy przecież wie, że Radziecki pilot - kosmonauta nie dopuści do rozbicia samolotu, a RoSSyjskie samolotu nie mają awarii

 25. citek

  Świetna wiadomość ,juz chyba czwarty samolot w tym roku sami sie wykończą

Reklama