Reklama

Siły zbrojne

Bojowe wozy elitarnej rosyjskiej dywizji desantowej na Ukrainie

 • Fot. Flytronic
  Fot. Flytronic

Ukraińskie oddziały zdobyły pod Ługańskiem dwa bojowe wozy desantowe BMD-2 należące do elitarnej 76. dywizji powietrzno-desantowej z Pskowa (zachodnia Rosja). Rosyjskie Ministerstwo Obrony natychmiast zdementowało doniesienia o zdobyciu pojazdów, jak i o obecności wojsk powietrznodesantowych Federacji w rejonie Ługańska.

Początkowo agencja Interfax-Ukraina informowała o zdobyciu jednego pojazdu. Ostatecznie rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko oświadczył, że w rejonie Georgijewki, w obwodzie ługańskim, żołnierze 24. brygady i oddziału specjalnego „Sztorm” zdobyli dwa bojowe wozy desantu BMD-2.

Zgodnie z dokumentami znalezionymi w pojazdach, należały one do 1. kompanii 76. Dywizji powietrzno-desantowej z Pskowa. Jednostka ta stacjonuje w Zachodnim Okręgu Wojskowym, jednak jej pododdziały brały udział miedzy innymi w zajęciu Krymu i zostały rozmieszczone na granicy Ukrainy.

Wśród innych przedmiotów Ukraińcy znaleźli również dokumenty osobiste dowódcy pododdziału, por. Popowa, karty kredytowe i mapnik. Zdobycie pojazdów wraz z dokumentami załogi oraz sprzętu stanowi kolejny niepodważalny dowód obecności rosyjskich oddziałów w Donbasie. Pomimo to Rosyjskie Ministerstwo Obrony natychmiast zdementowało zarówno doniesienia o zdobyciu pojazdów, jak też informacje na temat jakiejkolwiek obecności spadochroniarzy Federacji Rosyjskiej w rejonie Ługańska. 

BMD-2 są podstawowym typem bojowych wozów piechoty w jednostkach desantowych sił zbrojnych Rosji i innych krajów byłego ZSRR. Bazujące na podwoziu starszego wozu BMD-1, BMD-2 są przeznaczone do transportu powietrznego i desantu na platformach zaopatrzonych w spadochrony. Posiadają stosunkowo cienki pancerz i silne uzbrojenie w postaci działka kalibru 30mm, dwóch karabinów maszynowych i kierowanych pocisków rakietowych 9M111 Fagot lub 9M113 Konkurs. 

Reklama

Komentarze (15)

 1. Piotr

  Jak zawsze Moskwa twierdzi,że Ziemia jest płaska i dementuje pogłoski o odmiennym kształcie

  1. lwszek

   Czy może USA to robi odwrotnie, do dziś chyba szukają gazów bojowych w Iraku.

 2. aurel

  Dziwi mnie je3dno skąd w Polsce tylu kretynów broniących Rosję...? ten kraj to profanacja cywilizacji rządzi nim mały zakompleksiony skurwiel a cała Europa nie może gnoja sprowadzić do parteru..ŻENADA

  1. totenkopf

   w żadnym kraju nie brakuje wariatów tym bardziej u nas,a biednego putinka zostaw w spokoju! a swoją drogą te bmd-1/2/3/4 wyglądają jak zabawki,trochę nasuwa się skojarzenie z przedwojennymi tankietkami albo angielskim uniwersal carrier

 3. aurel

  Dziwi mnie je3dno skąd w Polsce tylu kretynów broniących Rosję...? ten kraj to profanacja cywilizacji rządzi nim mały zakompleksiony skurwiel a cała Europa nie może gnoja sprowadzić do parteru..ŻENADA

 4. Julian

  Głupia usraelska bezrefleksyjna agentura. Tacy ludzie głównie piszą na tym forum. Ale cóż : głupich jest więcej niż mądrych. A dawanie wiary kijowskiej juncie i soldatesce to idiotyzm. Żadne powtarzam żadne ich komnikaty nie są prawdziwe. Same kłamstwa. A co usmeńskich żołnierzy to wystarczy posłuchać polskich żołnierzy , którzy mieli z nimi do czynienia w Iraku i Afganistanie czego ja byłem świadkiem . Amatorzy i pólgłówki.

  1. jang

   język jaki używa świadczy,ze przeszedł szkołę ale w komunistycznych organach propagandy Nie w wojsku. Amatorem pewnie nie jest ale zapewne półgłówek dla niego to dość precyzyjne określenie.

  2. pragmatyk

   Pamietam w Iraku ukraiński zolnierz uratował polska bazę przed atakiem cięzarówki z mat.wybuchowymi.Więc sława Ukrainie!

  3. zielony ludek

   wiekszosc komentarzy pisza tu ludzie w ramach swojej pracy, w sobote i niedziele kiedy ministerstwa nie pracuja sa tu pustki, komentarzy tyle co kot naplakal, takze nie dziw sie ze komenty w wiekszosci sa po linii rzadowej

 5. Piotr Kraczkowski

  To prymitywna fałszywka służb tajnych. Porucznik nie jest bogacze, a więc prawdopodobieństwo, że zsotawi dokumenty, i jeszcze kartę kredytowł, jest zerowe. Gdyby choć te wozy były zniszczone, spalone itp., a dokumenty znalezionoby u trupa, to można by się zastanawiać. Ale to, to szukanie naiwnych. Przecież Ukraina ma setki takich BMD-2. Ewentualnie, co już mogłoby mieć jakiś realizm, służby tajne Rosji lub separatystów mogłyby celowo zorganizować to znalezisko w nadzieii, że rząd w Kijowie je triumfalnie upubliczni, a Rosja z łatwością wykaże dziennikarzom, że np. dokumenty wycofano 20 lat temu, że karta kredytowa jest sfałszowana itp., co pokazałoby Kijów jako łgarza i prowokatora - to byłyoby już piętrową kombinacją zakładającą, że Kijów da się nabrać, ale dla służb tajnych kombinacją typową.

  1. pepe

   śmieszny jesteś ..aby ratować zycie ..zostawisz nawet karty kredytowe..

  2. dyziokmdr

   Wasze tajne służby takich prymitywnych fałszywek nie stosują? A poprawnej pisowni nie potrafiły nauczyć.Każda służba ma swoich Tomków...i swoje wpadki

  3. wróg

   Rzuć okiem na gniazda reflektorów. Przecież to nie jest dwójka ^^ Z muzeum to gdzieś wytargali i pewnie doholowali na miejsce.

 6. And

  Standardowa odzywka bandyty złapanego za ręke - to nie moja ręka ! :) Rosja była , jest i będzie państwem azjatyckim naznaczonym piętnem Czyngis-Chana

  1. Darnok

   A Ukraina jest ostoją cywilizacji zachodniej, państwem iście łacińskim?

 7. Podchorąży

  EUropa potwierdzam Twoją wypowiedz. Niemcy ,Francja i Holandia... bez komentarza... przez nich całe NATO to pośmiewisko. . Rosja to dzicz. Budujmy nową AK, własne zdolnosci obronne.!

  1. Darnok

   A czemu nową AK, a nie np. nowe Bataliony Chłopskie czy Narodowe Siły Zbrojne?

 8. Sławomir Guzik

  Jakoś nie wierzę Ukraińcom, Rosji też nie. Wg mnie obie strony łżą ile się da. Jakie dowody strona Ukraińska przedstawiła i czy potrafimy je zweryfikować?

 9. EUropa

  Jezeli ta jednostka jest tak elitarna jak ten sprzet to ...Rosja nie ma najmniejszych szans w starciu nie tylko z USA, ale tez z zadna potego europejska! Przeciez to muzeum na gasiennicach jest i jeszcze podobno... zostawili z papierami! Lotnictwo - maszyny muzealne! Marynarka - zardzewiale i kopcace lajby wywolujace u Anglikow, Francuzow czy Niemcow salwy smiechu! Wojska ladowe - w miare dobry sprzet... jezeli dzis bylby 21.08.1970 rok a nie 2014 !!! Wyposazenie podstawowe zolnierzy - tragedia i sredniowiecze! Wojska rakietowe - w 90% szrot, ktory nie trafi kontynentu + kilka wyjatkow ala S-300 czy 400! Ogolnie to i Rosja i Ukraina sa obrazem nedzy i rozpaczy! Jezeli ktos pisze o jakims wyimaginowanym ataku Rosji na Polske to jest chyba jakims fantasta i niesp... rozumu! Przeciez oni robia po krzakach ze strachu przed NATO i tylko z obawy o przejecie Ukrainy przez pakt zdecydowali sie to takiej nieprzemyslanej i desperackiej akcji, jaka wlasnie prowadza! Niemcy i Francja robia wszystko, aby Rosja mogla sie z twarza wycofac, inaczej padnie, zbankrutuje lub w amoku zrobi cos calkiem gloopiego!

  1. wróg

   Dobre rzeczy łykasz. Pokaż mi jakiż to transporter jest w stanie natowski kraj zrzucić z powietrza i uruchomić.

  2. AndyP

   Tak, to może i nie jest nowoczesny sprzęt, ale... może podaj jakieś przykłady sprzętu pancernego (desantowego) NATO??? Jest tylko Wiesel (równie stary), który jednak nawet przy BMD-2 wysiaDA

  3. observer

   Chyba Twoja wiedza pochodzi tylko i wyłącznie z gier wideo. Może i wygląda jak wygląda ale my nie mamy wcale lepszego, poza tym weź pod uwagę ilość żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach armii rosyjskiej , tam ćwiczy po kilkadzięsiąt tysięcy żołnierzy i jednorazowo zrzucanych jest po kilka tysięcy na spadochronach i uważasz że nie mamy się bać? Mam nadzieję że Putin to nie Chruszczow i przynajmniej na razie załatwia wszystko w miarę białych rękawiczkach i tak niech zostanie

 10. magu

  Na Onecie chmary ruskich trolli już "udowadniają", że to niemożliwe jest ;-). Zasadniczo jednak sam się trochę dziwię, bo w warunkach donbaskich(spore nasycenie syst. ppanc i artylerią) używanie tych pojazdów jest jako bojowych środków transportu piechoty jest dość ryzykowne. Ciekawe, czy armia ukraińska ma na stanie takie wersje BMD2 jak te zdobyte.

  1. podbipietajab9

   ma,ma

  2. Bogdan

   Ukrainian army does not have any BMD2. The Russian soldier who left his passport is in real trouble :)

 11. Przemo

  Rosja cały czas bawi się w ciuciubabkę. Nie robią oficjalnej, pod rosyjskimi flagami inwazji ale widać, że nieoficjalne wsparcie rośnie coraz bardziej i zaczynają wysyłać regularne jednostki do walki na Ukrainie,oczywiście bez rosyjskich oznaczeń. Wcześniej Rosja wysyłała dla separatystów sprzęt, który posiada na swoim wyposażeniu Ukraina, czyli głównie btr-80,zmodernizowane t-64, oraz wyrzutnie grad. Dawało to możliwość wypierania się Rosji ze wspierania inwazji i nie tracono najnowszego sprzętu. Z czołgami t-64 problem polega na tym, że to są czołgi z rezerw, to znaczy zakonserwowane do długotrwałego przechowywania, trzeba je przygotować do wcielenia do służby, zrobić przeglądy itd. To zabiera czas i wymaga zasobów choćby ludzkich, określona liczba mechaników może przywrócić do stanu używalności tylko określoną liczbę czołgów w określonym czasie. To powodowało, że strumyk terrorystów z Rosji płynął na Ukrainę dość szerokim strumykiem, natomiast sprzęt bardzo wąskim dzięki temu armia Ukraińska ma bardzo dużą przewagę w sprzęcie ciężkim i co za tym idzie olbrzymią przewagą w sile ognia. Teraz sytuacja się zmienia, pojawiły się transportery BDM-2 i btr-82, najwyraźniej Rosja przejmuje się pozorami coraz mniej ale jednocześnie nie chce zrobić oficjalnej inwazji ze względu na ewentualne wzmocnienie sankcji. Jednak strumień ciężkiego sprzętu z Rosji płynie znacznie szerszym strumieniem. Rosja próbuje zmienić balans sił na korzyść separatystów. Mam małą prośbę, jeśli ktoś zna rosyjski język i zna jakieś rosyjskie fora lub serwisy społecznościowe, to niech wrzuci parę wpisów o tym, że Ukraina ma dużą przewagę w sprzęcie ciężkim, że separatyści ponoszą ciężkie straty i zaciąganie się do sił "republiki ługańkiej i donieckiej" to pewna śmierć, to może trochę obetnie strumyk ochotników których Rosja wysyłana na Ukrainę. Nie ma sensu obrażać Rosjan bo to na nich nie podziała, nazwą to zachodnią propagandą i tyle, lepiej im zwrócić uwagę że jak pojadą na Ukrainę to mają małą szansę wrócić żywi. Byłoby też miło gdyby Obama uderzył w Rosję przez uwolnienie na rynek części rezerw ropy naftowej, to uderzyłoby w bieżące wpływy do budżetu Rosji. Dotychczasowe sankcje uderzają głównie w długoterminowe perspektywy rozwoju Rosji.

  1. wróg

   W początkowej fazie konfliktu ze słabszym przeciwnikiem, jeśli chce się doprowadzić do negocjacji, a nie wymordować ludność (bo różnice kulturowe, religijne, nawet językowe są znikome o ile jakiekolwiek) wysyła się sprzęt na straty, aby przeciwnik spalił swojej zasoby, wyzbył się sprzętu i najlepszych ludzi. Następnie przedłuża się konflikt, wyczerpuje drugi rzut i rezerwę przeciwnika cały czas się cofając i zmuszając do rozciągnięcia linii zaopatrzenia oraz zdobywania już umocnionych punktów (a w ramach hobby przepalanie paliwa ganianiem za partyzantami po krzorach). I jak już to wszystko się zatrze, stanie, straci łączność, wyczerpie rezerwy, rozpoczyna się negocjacje i zaczyna okładać dębową lagą, ale już taką prawdziwą, której i tak by się przeciwstawić nie mogli, ale ty co mieli na początku konfliktu mogliby zadać jakieś propagandowo istotne straty. Teraz tam i tak nie ma już żadnych prawdziwych walk. Po krzorach gania trochę trizubów i innych oszołomów. Armia ukraińska jest tam dla picu i to mocno z tyłu, i tak czy tak zostanie na posadach niezależnie kto przejmie realną władzę. Oni już swoją wojnę wygrali.

 12. warthog77

  Rosję stać na to aby walczyć z Ukrainą. Wystarczy porównać jaki potencjał militarny i gospodarczy posiadają obie strony konfliktu. Ukrainie nikt nie pomoże obawiając się reakcji Kremla a Rosja powoli ją wykrwawi posyłając nowe jednostki do walki. Tylko od determinacji narodu Ukraińskiego zależy jak długo i w jaki sposób będą prowadzili walkę przeciwko siłom pro/Rosyjskim.

 13. Riddler

  Chyba niezbyt elitarna, skoro zostawia tak sobie swój sprzęt i dokumenty w środku.

 14. wróg

  A komu się uwidziało że to jest dwójka? Dla niepoznaki taka niezmodernizowana?

 15. WiewiorNH

  W MO Rosji chyba jest specjalnie oddelegowana osoba, która zajmuje się dementowaniem tego co mówią Ukraińcy.

Reklama