Reklama

Siły zbrojne

Boeing wygrywa kolejny przetarg w Indiach

Ciężki śmigłowiec transportowy CH-47F Chinook - fot. Boeing
Ciężki śmigłowiec transportowy CH-47F Chinook - fot. Boeing

28 października br. media indyjskie poinformowały, że w przetargu na zakup ciężkich śmigłowców transportowych oferta koncernu Boeing pokonała ofertę rosyjską.Wedle dostępnych informacji oferowany przez Boeinga CH-47F Chinook okazał się tańszy od Mi-26 - zarówno w kwestii zakupu oraz późniejszej eksploatacji. Z tego też względu komisja przetargowa zdecydowała się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie finalizacji kontraktu z amerykańskim producentem.

Indie, w ramach przetargu, chcą zakupić piętnaście ciężkich śmigłowców transportowych - nowa konstrukcja ma zastąpić obecnie eksploatowane wiropłaty rodziny Mi-26. Rywalizacja odbywała się pomiędzy dwójką oferentów - Amerykanami (CH-47F Chinook) oraz Rosjanami (Mi-26).

W przypadku Boeinga i podpisania kontraktu, będzie to kolejny sukces amerykańskiego giganta na rynku w Indiach. Dotychczas producent sprzedał tam dziesięć ciężkich samolotów transportowych C-17 Globemaster III, osiem morskich samolotów patrolowych P-8I Poseidon, a także finalizuje kontrakt na sprzedaż 22 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache Longbow.

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama