Reklama

Siły zbrojne

"Błękitna brygada" zakończyła certyfikację

Fot. DGRSZ kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel
Fot. DGRSZ kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel

Przez ostatnie dni żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej oraz oddelegowani z innych jednostek wojskowych byli poddani bardzo szczegółowej certyfikacji, której efektem końcowym jest ocena bardzo dobra.

Przez wiele miesięcy żołnierze uczestniczyli w bardzo wytężonym szkoleniu, a w tym tygodniu stanęli do sprawdzianu końcowego przeprowadzonego przez Zespół Certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

image
Fot. DGRSZ/kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel

Głównym celem certyfikacji było potwierdzenie przygotowania do udziału w XI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego Resolute Support Mission Afganistan. Dodatkowo, podczas certyfikacji oceniano zdolność do prowadzenia działań zgodnie z mandatem misji.

image
Fot. DGRSZ/kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel

Z tych powodów w pierwszej kolejności sprawdzano dokumenty oraz znajomość procedur, następnie oceniano prowadzenie działań, które odzwierciedlają możliwe sytuacje i potencjalne zagrożenia w rejonie misji.

image
Fot. DGRSZ/kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel

Podczas zbiórki z żołnierzami wyznaczonymi do XI zmiany PKW Afganistan zastępca dowódcy kontyngentu podpułkownik Krzysztof Karczewski zaznaczył: - „Zespół Certyfikujący przeprowadził bardzo szczegółowy sprawdzian. Wykazano pewne obszary, gdzie jeszcze musimy przeprowadzić drobne zmiany, szkolenia i uzupełnienia, ale najważniejsze jest to, że razem otrzymaliśmy ocenę ogólną bardzo dobrą z naszego przygotowania do tej misji. W imieniu dowódcy kontyngentu dziękuję Wam bardzo za profesjonalizm i zaangażowanie”.

Reklama

Komentarze (6)

 1. iras

  Czyli co? Trzy pełne bataliony zmotoryzowane, artyleria, logistyka i cała reszta wyjechały z koszar. Powołano rezerwistów. Wykonano jakieś zadania i wszystko zagrało? Czy po prostu sprawdzono umiejętności wybranej na misję niewielkiej grupy żołnierzy.

  1. iras

   Zapomniałem jeszcze dodać o najważniejszym -"Z tych powodów w pierwszej kolejności sprawdzano dokumenty ..." Jest kwit, jest git ;)

 2. men

  Tak jak pisze "iras" certyfikowano całą Brygadę?, wzmocnioną oddelegowanymi? czy tylko komponent misyjny". Wielkomocne komunikaty nikogo myślącego już nie rajcują. A może zapodajcie wyniki zawodów IRON SPEAR (7-13.10 -Łotwa) w której startowało 28 załóg czołgów z 8 państw(USA/Niemcy/Wlk Brytania/Polska/Włochy/Francja/Hiszpania/Norwegia) zwyciężyli Francuzi (Leclerc) no a nasi - w ogóle skończyli te zawody (na PT91)?

  1. Leopardzik

   Zawiódł powerpack!!!!PT91 Czyli ziejacy dymem złom Filmik na Youtube jest nie do pobicia

 3. Koli

  Osiem lat temu misja nie oki teraz jest ok.

  1. hermanaryk

   Osiem lat temu nie mieliśmy zamiaru wydobywać gazu z libańskiego szelfu. Teraz PGNiG będzie tam wiercił.

 4. Pol

  Halikoprer tez przeszedł certyfikacje uzbrojenia czy tylko same podwieszone pylony.Przypomina to bitwe z krzyzakami i oto wbijam te oto gołe pylony.

 5. cosma

  czemu nie dają im nowych polskich karabinków przetestowali by je

 6. Marek1

  Czy p. żołnierz na jednym ze zdjęć jest świadom, ze ma w magazynku Beryla zaledwie 4-5 naboi ?? Z takim "zapasem" poszedł na "wojnę" ?

  1. m p

   A co ma żołnierz zrobić. Zastrajkować dopóki nie dostanie 200 sztuk?

  2. Tomasz32

   Na pewno o tym wie. Jak wystrzeli pozostałe naboje, to zmieni magazynek. Ma je przy sobie, co również widać. W czym problem?

  3. Gd

   Czy MON jest świadomy ze te helikoptery bojowe nie nadają się do misji

Reklama