Reklama

Siły zbrojne

Błękitna Brygada szykuje się na Anakondę. 800 km marszu drogowego

Fot. por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski
Fot. por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski

12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina przygotowuje się do tegorocznych ćwiczeń Anakonda-18. Pierwszym elementem jest przerzut sił na rozpoczynające się ćwiczenia poligonowe „Allied Spirit VIII”, które mają odbyć się terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Hohenfels.

Jak informuje 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, ponad 1200 żołnierzy i kilkaset jednostek specjalistycznego sprzętu wojskowego z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód z Elbląga, 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 1. Pułku Saperów z Brzegu i 100. batalionu łączności z Wałcza rozpoczyna międzynarodowe ćwiczenie „Allied Spirit VIII”, które odbywa się na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Hohenfels (południowo – wschodnie Niemcy).

Pierwszy etap ćwiczenia rozpoczął się już 13 stycznia br. i trwał kilka dni. Było to przemieszczenie się transportem kolejowym i kolumnami kołowymi na odległość prawie 800 kilometrów w głąb Niemiec. Zadanie wykonane zostało bardzo dobrze

por. Bartłomiej Kulesza, oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej
por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski
por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski

12. Brygada Zmechanizowana wysłała do Hohenfels łącznie ponad 300 sztuk specjalistycznego sprzętu wojskowego, zaczynając od pojazdów terenowych przez samochody ciężarowe i Rosomaki oraz ciężki sprzęt inżynieryjny.

Błękitna Brygada ze Szczecina podczas ćwiczenia „Allied Sprit VIII” dowodzi wielonarodową kwaterą Brygady. Sprawdzi między innymi swoją zdolność do planowania, kierowania i realizacji procesu zabezpieczenia logistycznego z uwzględnieniem podległych sił międzynarodowych. Wszyscy uczestnicy zdobywają doświadczenie w ramach wielonarodowego wysiłku. W sumie około 4 tys. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, Czech, Albanii, Włoch, Rumunii i Litwy wspólnie ćwiczy wzmacniając interoperacyjność wśród sojuszników w NATO i jej kluczowych partnerów.

por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski
por. Bartłomiej Kulesza, por. Błażej Łukaszewski

Ćwiczenie „Allied Spirit VIII” to pierwsze z serii ćwiczeń międzynarodowych w jakich główną rolę pełnić będą jednostki 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To przygotowanie się do najważniejszego ćwiczenia jakim jest „ANAKONDA 18”, gdzie 12. Dywizja będzie głównym ćwiczącym związkiem taktycznym.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Trep

  Co wy macie do honkera? W wojsku byli?po tekstach slysze iz chyba w radzieckim hehe

 2. NN

  12 to cień dawnej potęgi... teraz to złomowiec... jak cała reeszta co pozostała z WP... szkoda..

 3. lucky_jan

  tak więc nasze jednostki wjechały do Bawarii. To byłoby nawet miła wiadomość, ale nadzieję odbiera, że \"300 sztuk specjalistycznego sprzętu wojskowego, zaczynając od pojazdów terenowych\" oznacza m.in. widoczne na lawetach honkery...

  1. Ernest

   Honkery przez całe ćwiczenia mają jeździć lawetami. :D

 4. Apolonia

  Nie wpadałbym w megalomanię iż to wcale nie są jakieś wielkie siły. Dwa bataliony ze wsparciem logistycznym . To mniej niż połowa pułku. Do brygady to jeszcze jak stąd do Nowego Jorku. Nie szukać sukcesu tam gdzie go nie ma!

Reklama