Siły zbrojne

Błaszczak ze świąteczną wizytą w PKW Liban

Fot. MON
Fot. MON

Po 10 latach przerwy Wojsko Polskie wróciło do Libanu, aby razem pod błękitną flagą ONZ dbać o bezpieczeństwo mieszkańców tej ziemi. Bardzo dziękuję Wam za tę służbę – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas świątecznego spotkania z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie.

13  i 14 grudnia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przebywał z wizytą w Libanie. Szef MON spotkał się w bazie Shamrock z polskimi żołnierzami, którzy kilka tygodni temu objęli swoje obowiązki w ramach I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji UNIFIL pod agendą ONZ.

Niesiemy pokój razem z żołnierzami irlandzkimi, z Malty i Węgier. Ta wasza misja buduje silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej

- minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Minister Błaszczak podziękował żołnierzom za ich służbę, podkreślając, że jest ona wysoko ceniona nie tylko w Polsce, ale także wśród wszystkich sojuszników. Podczas pobytu w bazie Shamrock szef MON spotkał się z dowódcą Sektora Zachodniego, gen. bryg. D. Fulco. Minister Błaszczak spotkał się także z żołnierzami, którzy swoją służbę pełnią na posterunku znajdującym się w strefie rozgraniczenia tzw. „blue line”.

Uważam, że bardzo ważne jest dla pozycji międzynarodowej Polski, aby Polska była aktywna również w misjach pokojowych. Po 10 latach przerwy Wojsko Polskie wróciło do misji pokojowych – to naprawienie błędów, jakie zostały popełnione 10 lat temu. Wracamy do misji ONZ, dlatego że miarą naszej pozycji międzynarodowej jest nasza aktywność. Im większa aktywność, tym wyższa pozycja międzynarodowa. (…) Polska ma bardzo dobrą markę jeżeli chodzi o misje pokojowe

- minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

 Minister podkreślał, że podstawowym zadaniem polskich żołnierzy w Libanie jest wspieranie ludności cywilnej, zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju. W sobotę szef MON wziął także udział w spotkaniu świątecznym. Minister złożył życzenia żołnierzom i ich rodzinom, którym podziękował za codzienne wsparcie.

Komentarze