Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: wojsko grodzi granicę z Białorusią

Zdjęcie poglądowe. Fot. Délmagyarország/Schmidt Andrea/wikipedia/CC BY-SA 3.0
Zdjęcie poglądowe. Fot. Délmagyarország/Schmidt Andrea/wikipedia/CC BY-SA 3.0

Wojsko ułożyło ponad 100 km ogrodzenia na pasie granicznym z Białorusią i kontynuuje te działania – podkreślił w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Wojsko Polskie uszczelnia granice z Białorusią. Jestem w stałym kontakcie z dowódcami. Żołnierze ułożyli już ponad 100 km ogrodzenia na pasie granicznym. Rozpoczynają też układanie kolejnych 50 km" – napisał Błaszczak na Twitterze. Wpis opatrzył zdjęciami zasieków z drutu kolczastego.

O ułożeniu 100 km zasieków na granicy i planach przedłużenia ogrodzenia o kolejnych 50 km poinformował we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. MSWiA poinformowało w środę, że poprzedniej doby Straż Graniczna odnotowała 138 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski. Udaremniono przekroczenie granicy 130 osobom, a 8 cudzoziemców zostało zatrzymanych. Do ochrony granicy polsko-białoruskiej skierowano dodatkowych funkcjonariuszy SG i tysiąc żołnierzy.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (36)

 1. Stan

  I bardzo dobrze! Przy okazji ASF u mniejsze zagrożenie będzie. Jak to dobrze że PiS wygrywa wybory bo już byśmy biedę klepali i po rusku na ulicach gadali. A w filmie Rejs już dawno na ścianie w kiblu napisano kim jest wyborca KO i PO . KaOwcy w d ... kopany.

 2. entera

  Wystarczy strzelać bez ostrzeżenia.

  1. Ema

   JAK TAK MOZNA.PRZECIEZ UCHODZCY TO TEZ LUDZIE.PAN JESUS POWIEDZIAL;BIEZCIE I JEDZCIE Z TEGO WSZYSCY,;.TAM SA DZIECI I KOBIETY,LUDZIE GLODNI,NAWET NIE MOGA SIE ZALATWIC.NIE POZNAJE SWOJEJ OJCZYZNY...CO SIE Z WAMI STALO.

 3. PRZEMYTNIK

  Tego typu zasieki to socjotechniczny blamaż by poprawić swoje polityczne ego ...ich skuteczność jest znikoma trzy rzędy tego typu zasieków jeden przy drugim i ustawione systemy czujek ( kamer, reflektorów , głośników) coś da a tak rzucasz drabinę i przechodzisz przez granice ...wiem z praktyki

  1. Jak cię dorwą przy pomocy systemów kamer i dronów to ci się odechce praktyki.

  2. Johny

   Mistrz samemu się podkablowal

  3. z Mińska

 4. Czytelnik

  A gdzie pola minowe panie ministrze z tego co widać to wartości chrześcijańskie elit PIS to latanie z krzyżami w czasie miesięcznic smoleńskich noszenie sztandarów kościelnych i uczestnictwo w procesjach

  1. zeneq

   A co ma nasza religia wspólnego z agresją Łukaszenki?

  2. 123456

   Karmisz trolla.

 5. Pablo

  Ogrodzenie powinno być takie jak stawia Turcja albo postawiły Węgry, a nie tylko zasieki. Poza tym gdzie gniazda CKM ?

  1. Lex

   I ja się pytam gdzie pas min o szerokości 50m??

  2. Szrapnel

   Proponuje 100 m. I żeby były naładowane szrapnelem

 6. Greedo

  Mam wrażenie że Łukaszenko osiągnął swój cel. Be większego wysiłku doprowadził do zamknięcia granic z Litwą i Polską. Moskwa celnie doradziła. Teraz będzie mógł opozycji pokazać te druty z granicy i pytać jak mają zamiar się ratować po kolejnych protestach.

  1. [...]

   przecież nikt nikomu nie zabrania udać się na przejście graniczne, jak cywilizowani ludzie :)

  2. @Greedo. - No, a które to przejścia graniczne Białorusi z Polską zamknięto ?

 7. ito

  Polska swego czasu udzieliła azylu 90 000 (dziewięćdziesięciu tysiącom) uciekinierów z Czeczenii. Jako prześladowani w Rosji dostali azyl, zostali umieszczeni w ośrodkach dla uchodźców- wszystko zgodnie z zasadami. W Polsce widuje się POJEDYNCZYCH- reszta siedzi w Niemczech. Kiedy Niemcy któregoś odłowią (co zdarza się sporadycznie) odstawiają do Polski, Polacy ładują go do ośrodka- i po paru dniach znów jest w Niemczech. Co fajne- ludzie ci do dziś mają status uchodźców, ale swobodnie jeżdżą sobie do domu (np. na święta) i wracają do Polski- i nikt w opresyjnej Rosji im złego słowa nie powie ;-) Polskie władze sztucznie stworzyły sobie pułapkę wizerunkową- w świat idą kadry z biednymi uchodźcami koczującymi pod gołym niebem pod strażą polskich żołnierzy z bronią i psami. Łukaszenka doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że statystyka na nikim nie robi wrażenia- więc karetka zabiera do szpitala nieszczęsnego ledwie żywego uchodźcę zawróconego przez Polaków siłą na Białoruś- problem migracyjny, póki co, dla Polski jest żaden, wojnę propagandową przegrywamy na całym froncie. Ile czasu zajmie, zanim w amerykańskich czy zachodnioeuropejskich mediach pojawią się teksty "Polacy jak esesmani", czy "zupełnie jak ich dziadowie wobec Żydów"? Sorry, ale działania rządu należy ocenić po raz kolejny jednoznacznie: TOTALNE DNO.

  1. złośliwy

   Fakt,wygląda to tak,jakby to była granica przyjaźni z DDR :).Kto tym prawdziwym Polakom z PiS-u doradza:)?Woda na młyn kamandy Tuska.I całego mniej lub bardziej postępowego świata.

  2. [...]

   przecież Białoruś nie jest w stanie wojny, to dlaczego Polska ma mieć łatkę esesmana? :D przychodzą jako azylanci Białorusi i nie mają prawa wjazdu do Polski- proste i łatwe do skontrowania twoich fanaberii

  3. dimitris

   Tylko, że w Europie nikt się już na tę propagandę nie daje nabrać. Zresztą mogą zabrać ich do siebie. I nie biorą ?

 8. mat

  Pole minowe

  1. dimitris

   Dzieci przodem, za nimi kobiety, a za nimi dopiero faceci z włączoną w smartfonach transmisją, on-line pokazującą rozrywanie dziecka czy dziewczyny przez minę. Za godzinę - dwie hit nr 1 wszystkich wydań wiadomości świata.

  2. Ernst Stavro Blofeld

   Tym samym koniec imigracji

  3. ciekawy

   Każdy normalny inwestor to już się stamtąd wycofuje bo nie będzie czekał aż go zlinczują w ramach jakiejś prowokacji czy zemsty.

 9. El Machico

  Gdy słyszę o aktywistach, tytanach wrażliwości i intelektu próbujących dostarczać koczującym na granicy muzułmanom takie dania jak leczo (zasmażana kiełbasa na słoninie) to odechciewa mnie się lewicowej wrażliwości zwłaszcza na tle religijnym. A może to właśnie sposób wrażliwych inaczej aby pogonić imigrantów z granicy ?

  1. Eee tam

   Ludzie mają prawo do ucieczki z reżimów to reguluje Konwencja Genewska o Uchodźcach z 1957 roku pokłosie doświadczeń z ucieczek z III Rzeszy i ZSRR Stalina gdzie uciekinierów zgodnie z ówczesnym prawem zawracano do "ich" krajów pochodzenia z wiadomym dla nich końcowym skutkiem. P.S. Lepiej jest zjeść leczo z kiełbasą niż dostać kulkę w głowę od Talibów

  2. [...]

   konwencja genewska mówi też, że uchodźca dostaje azyl w pierwszym kraju nieobjętym wojną- nie jest to Polska

  3. ciekawy

   Co innego prawo do ucieczki a co innego być wykorzystywanym przez obce państwo do wywoływania konfliktów przygranicznych.

 10. qwery

  wystarczy drzewo obok sciąć i kładzie się na te druty samo

  1. rozczochrany

   Na granicy są czujniki sejsmiczne i kamery na podczerwień. Żeby zbudować przejście przez zasiek trzeba dodatkowego czasu i o ten czas dla pograniczników chodzi.

  2. daj spokój, wiesz ile to czujników podczerwieni potrzeba byłoby na takiej długości granicę, przy tym odcinki jak na zdjęciach ? Oczywiście, że potrzeba, ale w tej chwili daj spokój bajkom, że to już jest.

  3. siup

   Wystarczy że bialoruscy pogranicznicy rozdadzą odpowiedniej długości składane drabiny aluminiowe.

 11. AXM

  Te zasieki to mogą oni sobie rozstawić przed domem pierwszego sekretarza PZPRPIS ale na granicy to stanowczo za mało :)

 12. dr

  Jak widać minister nie odróżnia zasieków od ogrodzenia. Wartość tych zabezpieczeń zweryfikują Białorusini zapewne już wkrótce, choć sądzę, że wiara w ten typ zabezpieczenia jest nadmierna. Tylko stała konstrukcja z regularnymi punktami monitorowania jak w Izraelu daje efekty.

  1. dimitris

   Jak w Izraelu... czyli i ze strzelającymi pojazdami - dronami. A w razie potrzeby atak F-16 na posterunek graniczny Białorusinów. To chciałeś powiedzieć ?

  2. ppetyd

   tak to chciał powiedziec . Bo tego oczekujemy

 13. wop

  A co było do tej pory na tej granicy? Ścieżki rowerowe i kładki dla pieszych? Przecież to dawna granica z ZSRR, do którego ani wjechać ani wyjechać nie było łatwo, zaś podejście 'pod granicę' kończyło się rychłym kontaktem z polskimi Pogranicznikami lub nie daj Boże tymi z drugiej strony. To wszystko w czasach gdy nie było: quadów, dronów, kamer ...

 14. Greedy

  Studenci w Białymstoku zamiast budować "łaziki" pseudo-marsjańskie powinni budować roboty zdolne do samodzielnego patrolowania graniczy i w pełni autonomicznego nawiązywania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem.

 15. Pulsar

  Otworzyć granicę i przepuszczać do Niemiec ec, ale na razie poczekać aż zbierze się ich z milion. Pokaż Niemcy nie zaleca odszkodowań dowan wojennych traktować ich z buta.

 16. Doradca

  Przyłączam się do innych. Bardzo dobra decyzja bo najgorsze jeszcze będzie przed nami ........ . Brzmi to paradoksalnie ale wybudowanie muru na granicy z Białorusią będzie najtańszym rozwiązaniem, które najbardziej się opłaci .... WSPOMNICIE MOJE SŁOWA.

  1. wczorajszy

   "Zbudujemy mur i Białoruś za to zapłaci" Przypominam, że z Meksykiem nie pykło

  2. dimitris

   A konkretnie kilka miliardów Euro. Na początek, o ile płot ma być tym właściwym. A tu masz jedynie kilka zwojów drutu kolczastego, póki co.

  3. Box123

   A kto mówił coś, że bialorus ma za to płacić?

 17. Bob

  Bardzo dobra decyzja. Tak trzymać!

 18. inż.

  Za skłócanie Białorusinów i Polaków nasze władze powinny być wywalone na zbity pysk do Talibów!!!! Oni by z nimi zrobili porządek bardzo szybko.

  1. Z.C.

   Szkoda słów.

  2. [...]

   oho, jaki bitny inżynier się znalazł :D

  3. zryw

   Wasze władze? Ale wy macie jednego władcę, o przepraszam - CARA

 19. idfn

  dwie deski kładziesz na tych drutach i spojojnie idziesz dalej - żadna przeszkoda

  1. yar

   No to spróbuj, jak taki odważny jesteś! Tylko wcześniej zadzwoń po karetkę i zarezerwuj miejsce na SOR!

  2. DD

   W Grecji nie takie zasieki forsowali

  3. dim

   Toteż Grecy zbudowali teraz płot stały, 6-metrowy i bardzo istotne - nieprzejrzysty. Cofnięty o kilka metrów od granicy i pierwszego - prostego płotu i z wjazdami dla pojazdów patrolowych. Problem jakby mocno przygasł, prawie zgasł.

 20. Wojak

  Płot-Mur powinni postawić 4-metrowy,z drutem na samej górze i kamer dużo zamontować do szybkiej interwencji ,i to coś może by dało...

  1. dimitris

   6 metrów. Zawsze nieskutecznie staram się ten "4-metrowy" błąd prostować. 4 metry od ręki i z małą drabinką składaną pokonuje grupka nieprzeszkolonych amatorów. Pokonywanie 6 metrów jest znacznie trudniejsze i zdecydowanie wolniej trwa. Piszę... a "biedny" i tak zapłaci kilka razy od nowa...

 21. ?

  A jak żubry będą przekraczać granicę? Białowieski park jest również na Białorusi

  1. yar

   Przez przejście graniczne. Jak będą miały wizy. ;-P

  2. I zrobią se dobre zdjęcie.

  3. dim

   Płoty konstruowane są od razu gęsto z przepustami dla zwierząt czy aut patrolowych. Tyle, że łatwiej stale kontrolować kilkumetrowy przepust (taki na szerokość pojazdów), niż całą długość granicy naraz.

 22. Chrisde

  Fakt.... rzucą kłode na to i przejdą. Najlepiej jak mur berlinski cos z betonu bo z tymi "uchodzcami" co chwila problemy wracają jak nie syria to teraz Ci. W Grecji swinskim moczem spryskiwali te ogrodzenia... to sie tamtym odrazu odechciało

 23. Wojtekus

  Pytanie, czy SG prowadzi jakas misje humanitarna dla tych uchodzcow spiacych na granicy? Woda, jedzenie, papier toaletowy? Bo ja widze ze stoja i sie patrza. MON nic odnosnie tego nie wspomial.

  1. asd

   To nie Caritas tylko Straż Graniczna! Ich zadanie to nie dopuścić do penetracji naszego terytorium, a nie rozdawanie napojów. Czy słyszałeś by obrońcy oblężonego zamku karmili oblegających...?

  2. Szymon

   Tyle, że nie jesteśmy w średniowieczu, ani nie jesteśmy oblężonym zamkiem. Niezależnie od tego, jak bardzo by tego chcieli co niektórzy.

  3. Tomek

   W punkt

 24. Gts

  Mur to sie stawia jak Trump na granicy z Meksykiek stawial. Taki zasiek to sie przechodzi w kilka minut. Jeszcze ich wojsko pomoze. Tu trzeba rozwiqzania co najmniej takiego jak podwojne ogrodzenie z siatki i drutu kolczastego z droga miedzy nimi. Wiem niestety, ze to przyrode zniszczy, ale to granica Polski, zewnetrzna granica UE. Jak sasiad zachowuje sie bardzo nie fair, to wyjscia nie ma.

 25. Box123

  A tymczasem nasza pato-opozycja i jej propagandowe media jak ostatnio płaczący nad swoim losem tvn nawet tą kwestię próbują rozgrywać politycznie żeby tylko uderzyć w rząd i nie ma dla nich żadnego znaczenia, że wiadomo, że od początku do końca jest to prowokacja służb białoruskich (więc także rosyjskich) nastawiona na destabilizacja sytuacji wewnętrznej Polski i że takim działaniem wpisują się w rosyjską wojnę hybrydową wobec UE. Dlatego nawet jeśli dla kogoś wewnętrzna polityka jest zbyt angażująca emocjonalnie, żeby spojrzeć na nią z dystansem, to ta sytuacja powinna otworzyć mu oczy na to z jaką patologią mamy doczynienia po stronie naszej rodzimej opozycji i wspierających ja mediów. Przeciez nawet jeśliby po prostu logicznie pomyśleć to jest jasne, że gdybyśmy wpuścili osoby koczujące na granicy, to w tedy Łukaszenko uruchomi most powietrzny do Iraku, Afganistanu i skąd kolwiek sobie wymyśli i zaleje nas nie kilkudziesięcioma uchodzcami ale tysiącami każdego miesiąca i dalej bedziemy w tym samym miejscu. Ale tu nie ma żadnych wartosci, żadnych hamulców. Strach nawet pomyśleć co ci ludzie zaczęli by robić gdyby rosyjskie wojska zaczęły przekraczać naszą granice. Zaczęli by nawolywac żołnierzy do niewykonywania rozkazów "pisowskiego" rządu? Organizować protesty i wyprowadzać ludzi na ulicę bo może udało by się wykorzystać sytuację i przejąć władze? Może już pora zdać sobie sprawę, że dłuższe tolerowanie wewnętrznej targowicy może nas doprowadzić tylko do kolejnej katastrofy jakich mieliśmy już dwie w naszej histori, katastrofy ktora zaprzepaści wszystko co zostało zrobione przez ostatnie 30 lat. Niech rząd wreszcie się ogarnie i ograniczy możliwości ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski przez zagraniczne media (skopiowanie słowo w słowo rozwiązań z Francji - obcy kapitał max 20%), wprowadzi realne kary za rozpowszechnianie kłamstw w przestrzeni publicznej (bo sytuacja w której miliony ludzi jest manipulowanych setkami kłamstw i fejknewsow z demokracją ma niewiele wspólnego) oraz rozszerzy pojęcie zdrady o działanie na szkodę Polski na arenie międzynarodowej (domaganie się nakładania na nas sankcji, pozbawiania środków, nie sprzedawania bronii w sytuacji realnego zagrożenia panstwa czy inne działania zmierzające do osłabienia naszej pozycji politycznej czy finansowej). Po doświadczeniach targowicy Polska ma pełne prawo przeciwdziałać tego typu działaniom, tak jak choćby robi to hiszpania gdzie przywódca nie tak bardzo dawnych protestów w Katalonii, które uznano za zagrożenie dla bezpieczeństwa panstwa odsiaduje właśnie 15 letni wyrok więzienia, za to że po prostu organizowal demonstracje i to w sytuacji gdzie hiszpania nie ma za sobą takich doświadczeń historycznych jak Polska i ma znacznie bezpieczniejsze położenie międzynarodowe. Dlatego jeśli sytuacja ta nie zostanie rozwiązana, możemy spodziewać się wszystkiego co najgorsze. Postawa znacznej części polityków naszej opozycji pokazuje, że są w stanie wykorzystać każdą sytuację żeby tylko zwiększyć swoje szanse na odzyskaniale władzy, a to oznacza, że w sytuacji prawdziwego zagrożenia mogą takimi działaniami przesądzić o naszej porażce. Pamiętajmy że obecna sytuacja na granicy z białorusią ma miejsce w miarę stabilnym środowisku miedzynarodowym ale w przypadku realnego konfliktu zbrojnego ze znacznie silniejszym przeciwnikiem tego typu ocierajce się o zdradę działania, mogą nas wiele kosztować

  1. deptaczTrawy

   Absolutna racja... A niedługo żeby było jeszcze ciekawiej manewry ZAPAD. Będzie niezły misz masz, bo takiej kombinacji zdarzeń to chyba od II Wojny nie mieliśmy.

  2. A

   Czysta racja

  3. Chrisde

   Tu najlepiej widac jak ta pseudo "opozycja" dba o interesy Polaków tylko sie obcokrajowcami interesuje bo za to od swoich wschodnich mocodawcow pieniazki dostaja ... podobna sytuacja jak za rozbiorów ze rosja czy tam austria kupowala sobie "polskich" posłów itd

Reklama