Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: pieniądze z nowelizacji budżetu m.in. na Abramsy

Fot. Markus Rauchenberger/US Army.
Fot. Markus Rauchenberger/US Army.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że dodatkowe środki, skierowane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych w ramach nowelizacji tegorocznego budżetu, mają być wydane na czołgi M1A2 Abrams SEP v3, jakie są planowane do pozyskania dla Sił Zbrojnych RP.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 19 października nowelizację tegorocznej ustawy budżetowej, zakładającą zwiększenie wydatków na obronę narodową o łącznie ponad 6,9 mld złotych. Największa pozycja to dodatkowa wpłata do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych, który zostanie zasilony kwotą 6,3 mld złotych, poza tym zwiększone zostaną też wydatki bieżące poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

W środę 20 października do nowelizacji odniósł się na portalu społecznościowym szef MON Mariusz Błaszczak. Minister stwierdził: „Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy budżetowej na 2021 rok, dzięki której zagwarantowano prawie 7 mld złotych więcej na wydatki obronne. Ustawa gwarantuje dodatkowe środki, które zostaną przeznaczone m.in. na zakup czołgów Abrams.”

Środki, które trafią do FM SZ, będą do dyspozycji do wydatkowania w roku bieżącym, ale też w latach przyszłych, zgodnie z ogólnymi zasadami funkcjonowania państwowych funduszy celowych, do których zalicza się wspomniany Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Polska złożyła wniosek o zakup 250 czołgów M1A2 Abrams SEP v3 wraz z wozami towarzyszącymi (np. WZT M88A2 Hercules, mostami M1074 Joint Assault Bridge) oraz pojazdami dowodzenia i ewakuacji medycznej. Oprócz tego zawnioskowano o pakiet szkoleniowy i logistyczny, w tym symulatory, oraz amunicję różnych typów.

Do sfinalizowania zakupu niezbędna będzie notyfikacja Departamentu Stanu, w której wymienione zostaną maksymalny zakres i kwoty transakcji, a następnie zgoda (a w zasadzie brak sprzeciwu) Kongresu. Po ukończeniu tego procesu stronie polskiej zostanie przesłany projekt umowy międzyrządowej (tzw. Letter of Offer and Acceptance, LOA), która – po uzgodnieniu – będzie stanowiła podstawę dla dostaw czołgów dla Polski.

Program pozyskania czołgów M1A2 SEP v3 Abrams jest realizowany niezależnie od projektu czołgu nowej generacji Wilk, który powinien zostać zrealizowany z dużym udziałem krajowego przemysłu obronnego. Abramsy przeznaczone są na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, a konkretnie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej oraz 19. Brygady Zmechanizowanej.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (44)

 1. gruszki na wierzbie

  Tylko że kontraktu nadal nie ma. Jest natomiast info, że trybunał konstytucyjny rozpatrzy sprawę odebrania koncesji tvn-owi. Ja nie bardzo rozumiem taką strategię negocjacyjną.

 2. Mario

  Jak Abramsy obronią nas na granicy z Białorusią? Takie mamy konflikty... Potrzebna jest Armia Nowego Wzoru jak w Izraelu czy USA

 3. Ernst Stavro Blofeld

  Szału nie ma ale zawsze to lepsze niż mieli by rozdać biednym czy innym złodziejom.

  1. Wawiak

   Gratuluję. Postawiłeś biednych na równi ze złodziejami. To jest właśnie myślenie totalnej "elyty". Przykre, że własne złodziejstwo im w tym wszystkim umknęło.

  2. Logik

   Chodzi o to, że oni się czują biedni...

 4. bc

  Abramsy są potrzebne ale tak samo potrzebne jest wyposażenie indywidualne żołnieży. To jest jakaś czarna dziura i rewia mody w WP. Przez dekady nie udało się z tym nic zrobić to może za tego ministra by się w końcu udało.

  1. Grd

   Dokładnie jest jak piszesz. Żołnierze nie dostają mundurów, kamizelek taktycznych, butów itp. A politycy kupują zabawki.

  2. Dropik

   politycy uprawiają politkę. wystarczy poczytać maile i widac jak to było z zakupami.

 5. pan ameryka

  nie wierzę , że usa sprzeda nam czołgi abrams w najnowszej wersji, gdyby tak było , to już by były podpisane umowy. To jakaś ściema.

  1. dim

   @pan am US mają do wyboru 1) odpuścić sobie obronę Polski w ogóle, przekazać ją ruskim. (2) Ryzykować zablokowaniem w Polsce własnych sporych wojsk. (3) Sprzedać Polakom nowoczesne uzbrojenie i samemu nic nie ryzykując, brać za serwis tegoż masę forsy. Co zrobiłbyś na ich miejscu ?

  2. Dropik

   Możliwe że będzie tożsama z amerykańską w jakieś 95%. to spekulacje , ale moze z czasem coś wyplynie. Do słów wypowiadanych przez przedstawicieli jednej czy drugiej strony nie należy się zbytnio przywiązywać

  3. Wawiak

   (4) rozwiązanie pośrednie między (2), a (3), które w zupełności wystarczy, by ruscy zostali u siebie. W efekcie USA zarabiają, odzyskują jakiś % nadszarpniętej wiarygodności, a Polska ma sprzęt, wsparcie i czas.

 6. Jan Chryzostom Szpula

  Polska powinna zamówić 1250 Abrams SEP3 plus 750 Lynx, do tego 128 F-16 Block70/72, 48 F-15 EX i 48 F35, 5 - 9000 systemów W2mpir i minimum 160 HIMAARS żeby przełamać rosyjską strefę A2AD. Tymczasem oni mają zamiar marnować pieniądze na marne 250 czołgów i chińskie nieloty JF-17.

  1. Pytajnik

   JF-17 "Jest trzykrotnie tańszy od swoich zachodnich odpowiedników, takich jak chociażby amerykańskie F-16 lub francuskie Rafale C. A przy tym, co podkreślają eksperci, posiada dobre właściwości lotne oraz jest wyposażony we wszystkie systemy i urządzenia niezbędne na dzisiejszym polu walki." i dalej "– Niewątpliwą zaletą tej maszyny jest to, że jej wyposażenie można modyfikować do swoich oczekiwań w bardzo szerokim zakresie. Jest bowiem tak skonstruowana, że da się w niej zainstalować szeroką gamę dostępnych na rynku silników odrzutowych, radarów oraz systemów awionicznych" i jeszcze " pakistańskie lotnictwo ma w swoim wyposażeniu sporo zachodniej amunicji lotniczej, w tym m.in. amerykańskie pociski powietrze–powietrze AIM-9M/L oraz bomby Mk-84. Ich nowy myśliwiec wielozadaniowy musiał być więc konstrukcyjnie przystosowany do używania NATO-wskich systemów broni i amunicji. Co ty na to?

  2. Wawiak

   Co wy tam w Olgino pijecie??? Zdecydowanie - albo zainwestujcie w lepszą aparaturę do destylacji, albo chociaż przepuśćcie wasz wątpliwej jakości półprodukt chociaż przez jakiś filtr - bo jazdy po tym, co sączycie macie coraz bardziej fantazyjne.

 7. Co z MW RP

  A czemu nie na 3 lub 4 kutry rakietowe to nie są drogie okręty projekt już jest pod nazwą Murena koszt to coś 1.2 do 1.5 mld złoty tym samym można by szybko wprowadzić nowe okręty i pozbyć się 3 Orkanów , które o dziwo mają przechodzić modernizację , jest to bez sensu i jest to marnowanie pieniędzy .

  1. Zorro

   Od strony lądu jest większe zagrożenie! Szwedzi mają nas napłynąć???

  2. dada

   Bo w przeciwieństwie do abramsów akurat amerykanom nic takiego wycofanego w magazynach nie zalega....

  3. Wawiak

   A użyjesz kutra rakietowego np. do odparcia ataku czołgów w okolicy Białegostoku?

 8. Palmel

  skończą jak niemieckie tygrysy w 1944 roku na BIAŁORUSI większość z nich zniszczyli sami Niemcy : waga ( wytrzymałość mostów), paliwo, części zamienne nie chce być złym prorokiem ale tak będzie a czy kupił cysterny na paliwo bo mają turbiny a nie silniki i czy minister popatrzył się na mapę bo bagna Prypeci nie wyschnęły

  1. gienek

   Te czołgi nie są na ofensywę jak to lubią prezentować Rosjanie. Będą jako obrona danego terytorium. Wystarczy dobrze zaplanować obronę kraju i będą naprawdę groźnym przeciwnikiem dla agresora z Białorusi i Rosji

  2. Turbina jest wielopaliwowa, więc kosztem większego zużycia masz większą elastyczność w kwestii paliwa.

  3. Zenek

   Bez obaw. W potencjalnym konflikcie po jednej, dwóch dobach większość abrmsów zostanie zużytych w boju. Zwykłe realia.

 9. dada

  Ciekawe jaki argument mają Amerykanie że tyle miliardów pompujemy do nich bez przetargów żadnych i innych ceregieli - ostatni zapis rozmowy z tupolewa może?

  1. Dropik

   nie, to na własne życzenie, Amerykanie (rząd) na to nie naciskali. ja bym sie nawet zgodził ze stwierdzeniem , że powinniśmy bardziej rozwijać wojska lądowe bo te są mniej mobilne i ogólnie mniej rozwinięte w NATO (w przeciwieństwie do lotnictwa) , ale nie w ten sposób, w trybie bez żadnego trybu i na warunkach jak dla 3 świata. Czołgi powinny powstawać u nas bo nie jest to cud-miód technologia.

  2. Wawiak

   Taki, że nikt inny w tym terminie nie dostarczy ci tylu MBT?

  3. polak

   10-letnie przetargi?

 10. Fox

  Wszystko jasne. Pieniądze za ocean a polski przemysł ma zdychać. W świetle tej informacji to 300 mobilnych ołtarzy nabiera strategicznego znaczenia dla polskiego przemysłu.

  1. KPPL

   Dokładnie taki mają plan. Dlaczego nie przeznaczą przynajmniej części na Granatniki i drony?

  2. Wawiak

   To wyklep "na już" 250 czołgów ze szwagrem w garażu.

 11. Danio

  A dlaczego mosty też mamy kupować od wuja Sama, a nie od polskiego przemysłu ?

  1. Lord Godar

   Bo mosty na podwoziu teciaków niestety nie dotrzymują kroku czołgom zachodnim , a po drugie unifikacja w brygadzie .

  2. Xzibit

   Unifikacja sprzętu w Polsce,4 różne typy czołgów,no można powiedzieć że 3 bo niektórzy powiedzą że T-72 i PT-91 to jest to samo tylko jednemu dołożono pancerz reaktywny

 12. Czytelnik

  Bardzo dobrze! To znacznie wzmocni siłę naszych jednostek we wschodniej Polsce.

  1. Lord Godar

   Czołgi ok , a gdzie reszta ?

  2. db+

   A powinna wzmocnić siłę odwodów na lewym brzegu Wisły. Tylko tu trzeba by zainwestować w budowę zupełnie nowej infrastruktury stworzonej pod kątem agresji ze wschodu (Radom, Kielce, lewobrzeżna Warszawa lub miasta leżące blisko na zachód od niej). Ba na razie to próbujemy rozstawiać klocki na szachownicy z czasów Układu Warszawskiego, gdy przeciwnik był na zachodzie a Polska była krajem na zapleczu frontu. Wystarczy spojrzeć, gdzie mamy jedne z większych składnic materiałowych (Niemce, Stawy, Życzyn).

 13. Chyży Rój

  Docelowo nawet 2 dywizje powinniśmy oprzeć o Abramsy, Bo pozyskanie dodatkowych Leopardów w rozsądnym czasie jest nierealne.

  1. Gts

   Pozyskanie Leopardow w wersji A7 bylo realne od 2017r. Trzeba bylo tylko sie zdecydowac, co zrobily Belgia z Holandia i Wegry. Moglismy miec nawet pwlny serwis i prawa do modernizacji w kooperacji z Rh albo KMW.

  2. RAF

   Leo, nawet 2A7, to cienkie Bolki przy najnowszych Abramsach. Poza tym od wrogów się nie kupuje, więc Leo odpadają i tyle w temacie.

 14. Dropik

  Błaszczak - najlepszy klient amerykańskich koncernów. 0% dla polskiego przemysłu . jedno mówią drugie robią , ale to nie nowość

  1. RAF

   Polska nie produkuje czołgów tej klasy i długo jeszcze nie będzie, a polscy czołgiści zasługują na najlepszy sprzęt.

  2. Lord Godar

   I nie spodziewaj się że coś się w tym temacie zmieni.

  3. Ivan_pl

   Tak ale możesz kupić inne czołgi. Z większym transferem technologii i udziału polskiego przemysłu w produkcji. Na dodatek nowe a nie podane głębokiej modernizacji.

 15. rozbawiony

  A niektórym śniły się duże zakupy w polskiej zbrojeniówce .

  1. db+

   Ano jak zwykle propaganda. Nie są to żadne nowe środki, tylko te wynikające z Uchwały nr 89 Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czołgi” i zapewnienia warunków jego realizacji. I do tego biorąc pod uwagę ile czasu zostało do końca roku i na jakim etapie jest sprawa Abramsów szanse na ich wydanie w 2021 są niewielkie. W związku z tym przejdą na rok przyszły i w przyszłym roku zostaną wydane na program. I oczywiście MON wykaże je w wydatkach przyszłorocznych, Czyli te same pieniądze propagandowo zostaną wydane dwa razy. Majstersztyk manipulacji. A suweren łyknie temat jak młody pelikan kombinerki.

  2. wert

   suweren łyknie jak pelikan że Abrams ruszył i będzie. Po POprzedniej zgniliźnie potrafi docenić realne wzmacnianie WP. Już wie że POprzednie wywalanie żołnierzy z wojska bo zbliżali się do 10 lat służby NIE POwróci. Taki ci pelikan. To nie leming który łyka tylko brejzolenie

  3. db+

   Jak będzie to pogadamy. Wywalano z wojska żołnierzy bo zbliżali się do 10 lat służby? Dawaj przykłady. Tylko konkrety proszę. I daj sobie spokój z tym PO w każdym wyrazie. To poziom grupy starszaków z przedszkola.

 16. Zawisza_Zielony

  No pewnie na Abramsy, bo po co nam krajowy przemysł, wasale przecież go nie potrzebują. W filmie "Karbala" żołnierze mieli rację "tylko Wielki Brat się zmienił".

  1. Falcon

   No pewnie ze na Abramsy, ponieważ tylko Abramsy możemy otrzymać na już a nowoczesne czołgi potrzebujemy na wczoraj. Polski przemysł będzie brał udział w opracowywaniu czołgu nowej generacji w programie Wilk, który jak była tu mowa wielokrotnie, nie został zawieszony, więc po co to bicie piany?

  2. R

   "Polski przemysł będzie brał udział w opracowywaniu czołgu nowej generacji w programie Wilk" a niby z kim?

  3. Gts

   Bzdura i propaganda. Nie otrzymamy czolgow na wczoraj. Poza tym gdyby pis nie sciemnjal calej piereszej kadencji z wojskiem to na wczoraj moglismy miec juz nie tylko czolgi w standardzie Leopardow A7V. Dajecie zie nabrac na to, ze pis juz kupil i juz beda. Prawda jest taka, ze nic jeszcze nie kupil a juz leci z propaganda, a jak kupo to wcale nie bedzie ich na wczoraj tylko za 3 lata. I tak jak z F-35 - 4 w pierwszym roku. Will nie zaiwszonh? Od 6 albo wiecej lat lat z programem nic sie nie dzieje. Jak to nie jest zwieszenie to ja nie wiem co jest.

 17. zibi

  Kilka batalionów Abramsów, bateria Himars, troche piechoty i wychodzi fajna, kompatybilna z jankesami jednostka ekspedycyjna, na Tajwan na przykład?

 18. paracetamol

  Czy już wiadomo kto nam sprzeda abramsy? Prasa zagraniczna wciąż tylko cytuje Pana Błaszczaka o ich zakupie przez Polskę. Nigdzie nie znalazłem potwierdzenia ich sprzedania do Polski przez jakikolwiek kraj. Czy MON może ma jakiś plan, gdzie te pieniądze najpierw trafią? Mam propozycje, aby je skierowano do patriotycznego funduszu, który zadowoli się tylko 1% (proszę o wstrzymanie nerwów, wiem może to być za mało do utrzymania tego funduszu), i tam bezpiecznie poczekają na właściwy moment ich spożytkowania.

  1. Gts

   Bo nigdzie tego potwierdzenia nie ma. Wyslali LoR i pogadali sobie z senatorami chetnymi do sprzedazy, czytaj zalatwieniu zastrzyku gotowki w ich okregu gdzie jest GDLS. To tak jak Mateusz jezdzi do UE, z mownicy krzyczy, a kuluarach podkula ogon, a w TVP mowi, ze zalatwil. Gawiedz sie cieszy, bo nic nie rozumie. Na razie ten caly pis nic nie zalatwil. Fabryka owszem ma oblozenie nizsze od planowanego, ale kto wie czy nie bedzie zwiekszone i to tylko na potrzeby USA przy takiej aktywnosci Chin. Patriot tez juz mial byc tymczasem sprawa radaru sie rozciagnela tak w czasie, ze chyba USA rozpisza to na nowo. USa co raz bardziej sklaniaja sie ku pozyskaniu i adaptacji izraelskich technologii w zakresie obrony przeciwlotniczej bo widza, ze sektorowa ochrona i wykrywanie z sektorowa wyrzutnia efektorow jest juz mocno passe.

 19. Monkey

  Trybut wasalny dla naszego suwerena coraz droższy i droższy.

  1. Inżynier

   Ale kupują najlepszy sprzęt a nie ruski szrot

  2. Monkey

   @Inżynier: Ale w razie wojny kto to będzie serwisował jak nie nabywamy kompetencji? O produkcji najważniejszych komponentów i rozwijaniu zdolności polskiego przemysłu już nawet mi szkoda pisać. Masz rację jednak, że amerykański sprzęt jest w większości przypadków lepszy od rosyjskiego. Tylko co z tego porównania wynika? Przecież od Rosjan i tak nic nie kupimy, słusznie zresztą z wiadomych względów.

  3. Gts

   Najlepszy i najdrozszy. I nie kupuja tylko na razie pytaja czy ktos im sprzeda. Amerykanie sprzedzadza po 2x takiej cenie jak dla siebie. W tym czasie moglismy juz pozyskac 250 wozow typu Leopard A7V z serwisem i modernizacja we wspolrpacy z KMW albo Rh, moglismy kupic licencje na K2 w wersji polskiej i uruchomic jego produkcje tutaj. Ale lepiej wg niektorych kupic sobie na kredyt ferrari i... postawic na ceglach, nie mogac wymienic w nim chocby akumulatorow w podsystemach. Brawo zastaw sie, a postaw i w tym czaie zarznij polska zbrojeniowke i gospodarke.

 20. zagłodzony propagandą

  Dyktatura brzytwy się chwyta, ci zdrajcy chcą kupić chińskie samoloty i będą się zadłużać w Chinach byle tylko wygrać wybory i uniknąć polskiej wersji Norymbergii

  1. Darek

   Taaaa jak takie lemingi jak ty wyborów demokratycznych wygrać nie potrafią to oponentów nazywają dyktaturą. Ale to i dobrze bo obnaża to wasze dyletanctwo, infantylizm i zwykłą bezsilność podyktowaną brakiem intelektu waszych elit i brakiem pomysłu lepszego? na Polskę!

  2. wert

   doktoraaaa

  3. Gts

   Demokratyczne wybory to co innego niz zmienianie prawa z jego ordybarnym gwalceniem by dyktature wprowadzac. A PO nie ujawni programu az PiS nie oglosi wyborow, bo pis kradnie pomysly i przypisuje je sobie.

 21. Jasiu

  Zakup czołgów przez Polskę tak zaniepokoił sąsiadów i rodzimych kolaborantów, że się pokazał wysyp komentarzy pisanych przez dyletantów w sprawach wojskowości. Dowodzi to, że oponenci nie są zorientowani w sprawach zakupu sprzętu wojskowego przez Polskę. To dobrze, że przeciwnicy nie mają najlepszego wywiadu i Polacy patrzą na nich z ironią.

  1. Fox

   Jasiek będziesz....

  2. Lord Godar

   Każdy proces modernizacji naszej armii to dla nich aktywator ich stałej gwardii na tym forum.

  3. Gts

   Jasne, popisujecie sie propaganda kopiuj wklej, ze najlepsze amerykanskie i najlepiej za zero ofsetu. Tymczasem gdyby pos przez pierwsze 4 lata nie olewal zakupow dla wojska, byly juz dobre propozycje wraz z pozyskaniem mozliwosci serwisowych i modernizacycjnych co przyblizyliby nas do uzyskania kompetencji w zakresie budowy czolgow. A tak w za moze 3 lata dostaniemy od USA czolgi, tylko kto bedzie placil to ja nie wiem. Przeciez nie pisowcy zyjacy z socjalu, a do tego czasu pracujacy Polacy pokaza pisowi srodkowy palec.

 22. heks

  Tyle co w nowelizacji u Błaszczaka to Platforma wydawała na całą modernizację wojska.

  1. Dropik

   oczywiście, oczywiście, przez 8 lat wydali mniej :xD

  2. zibi

   i przynajmniej autostrady zbudowali i jeszcze pare innych rzeczy.....

  3. db+

   Spokojnie. Te pieniądze nie zostaną wydane w tym roku. To tylko taki PR dla mniej kumającej części społeczeństwa.

 23. nierydz

  No proszę - po anulowaniu zakupu ponad 300 ołtarzy polowych u kolesi z pis znalazły sie pieniądze na zakupy. Proponuję odcięcie ojca rydzyka od kasy to będzie na Narew.

  1. X

   Dot ostatniej linijki - to by nie wygrali wyborów.

  2. Darek

   Dzieciaku, za te ołtarze polowe to by nawet na jedną turbinę do Abramsa nie było. Także doucz się młody popie.

  3. Lord Godar

   Tylko pytanie , czy takie zakupy jak te ołtarze są nam potrzebne ? Przecież to był ustawiony szwindel i nic więcej .

 24. X

  Taką kasę można było wydać znacznie lepiej i w Polsce w dużej mierze. Obawiam się, że te Abramsy jeszcze nam sie czkawką odbiją , choć pewnie nie od razu.

  1. Andrzej

   Tam w Rosji na pewno

 25. Xzibit

  Bez silnego OPL którego niema Polska te czołgi to będą drogimi zabawkami niszczonymi z powietrza :) Meblujemy w najnowszy sprzęt sobie dom a dachu nie mamy, i to są normalni ludzie ?

  1. Wojciech

   Przecież kupujemy Poprady one są do osłony takiego sprzętu.

  2. Autor komentarza

   Poprad zapewnia ochronę najniższego piętra do ok. 3500m. Myśliwce mogą dokonywać bombardowań że zdecydowanie wyższej wysokości.

  3. Xzibit

   Potrzebna jest wielowarstwowa ochrona a nie same Poprady..... Same Poprady nie dadzą rady

Reklama