Reklama

Siły zbrojne

Black Hawki dla Albanii

Fot. mod.gov.al
Fot. mod.gov.al

Albańskie ministerstwo obrony poinformowało o otrzymaniu trzech śmigłowców Black Hawk, które dostarczą Stany Zjednoczone.

Umowę w tej sprawie podpisano w połowie kwietnia, w trakcie wizyty albańskiej minister obrony Olty Xhacki w USA. Śmigłowce, które otrzymają albańskie siły zbrojne, to część pakietu pomocowego dla Tirany, członka NATO od 2009 r. Dzięki ich pozyskaniu armia albańska zyska kolejne wyposażenie zgodne ze standardami Sojuszu. Wcześniej Albania otrzymała już w ten sam sposób samochody HMMWV i pojazdy MRAP.

Stany Zjednoczone wezmą na siebie koszty szkolenia pilotów i obsługi technicznej, w zamian Albania będzie uiszczać opłatę roczną - jej wysokość nie została ujawniona.

Szkolenie albańskich żołnierzy rozpocznie się latem tego roku, będzie się ono odbywać w we wspólnej bazie wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych McGuire – Dix - Lakehurst, w placówkach Gwardii Narodowej stanu New Jersey. Tam też wykonywana będzie początkowo  obsługa techniczna maszyn.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Wojmił

  Śmiać się chce... w 1999 roku wstąpienie do NATO było "wielkim sukcesem" a po 2-3 latach brali "każdego"... Niedawno jeszcze posiadanie BH było "wielkim sukcesem" dziś może je mieć każdy... prawda jest taka, że BH są stare, stąd w USA już są przed wyborem śmigłowca na jego zastąpienie...

  1. biały

   śmigłowce mające zastąpić BH dopiero zaczęły loty testowe , do konca testów i rozpoczęcia produkcji najmniej jeszcze około 5 lat a najprawdopodobniej 10 lat , stany pierw będą produkować dla siebie więc pozostałe państwa mogą liczyć na nowe śmigła za 15 lat , więc daruj sobie

  2. Davien

   Paniwe Wojmił, tyle ze nowy smigłowiec dla US Army pojawi sie za 10-12 lat wiec jak na razie... A co do BH to obecne UH-60M z UH-60A mają wspólną nazwę.

  3. Pilot

   Ferrari też jest stare a każdy go chce mieć. Uwielbiam jak wypowiadają się "specjaliści"

 2. Smok

  Czyli USA dozbraja i szkoli nielegalną armię.

  1. 2zddk

   Co masz na myśli mówiąc ''nielegalną armię'' ?

 3. Ktoś wie

  Ciekawe, jakie interesy skłaniają USA do pompowania kasy w Albanie - podczas gdy my, czyli taaaaki super-sojusznik USA - za wszystko musimy "wujowi Samowi" baaardzo drogo płacić??

 4. Kupiec

  A polska , "najwierniejszy sojusznik" musi te śmigłowce sobie kupić

 5. Burak

  Pewnie będą lepiej wyposażone niż nasze s-70i.

  1. Davien

   Burak, to najprawdopodobniej UH-60M wiec poziom dla naszych S-70i nieosiągalny.

  2. Paweł P.

   Napewno nie ;)

 6. zxxc

  i to beda uh-60m. Panie Ministrze ON! widzi Pan? nawet Albania bierze wersje wojskowa BH!

Reklama