Siły zbrojne

Black Hawki dla Albanii

Fot. mod.gov.al
Fot. mod.gov.al

Albańskie ministerstwo obrony poinformowało o otrzymaniu trzech śmigłowców Black Hawk, które dostarczą Stany Zjednoczone.

Umowę w tej sprawie podpisano w połowie kwietnia, w trakcie wizyty albańskiej minister obrony Olty Xhacki w USA. Śmigłowce, które otrzymają albańskie siły zbrojne, to część pakietu pomocowego dla Tirany, członka NATO od 2009 r. Dzięki ich pozyskaniu armia albańska zyska kolejne wyposażenie zgodne ze standardami Sojuszu. Wcześniej Albania otrzymała już w ten sam sposób samochody HMMWV i pojazdy MRAP.

Stany Zjednoczone wezmą na siebie koszty szkolenia pilotów i obsługi technicznej, w zamian Albania będzie uiszczać opłatę roczną - jej wysokość nie została ujawniona.

Szkolenie albańskich żołnierzy rozpocznie się latem tego roku, będzie się ono odbywać w we wspólnej bazie wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych McGuire – Dix - Lakehurst, w placówkach Gwardii Narodowej stanu New Jersey. Tam też wykonywana będzie początkowo  obsługa techniczna maszyn.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.