Reklama

Siły zbrojne

Bitwa pod Mławą 1939 - War Games 24

Stoczona od 1 do 4 września 1939 r. bitwa pod Mławą, należała do najważniejszych działań militarnych, jakie stoczyło Wojsko Polskie w kampanii wrześniowej. 

O jej wadze świadczyły zaangażowane siły i środki obu walczących stron, jak również czas trwania bitwy i znaczenie dla ogólnej sytuacji w pierwszym okresie wojny. Bitwa pod Mławą rozegrana została przez stronę polską w oparciu o pas umocnień, składający się z żelbetowych schronów bojowych, rowów przeciwczołgowych i zapór, zasieków z drutu kolczastego oraz pól minowych.

Tworzyły one dwie niezależne pozycje: mławską – składającą się z 49 obiektów oraz rzęgnowską – z 6 schronów. Bitwa rozpoczęła się o świcie 1 września atakiem pododdziałów DPanc. „Kempf” na las Białuty, a następnie natarciem na Uniszki Zawadzkie, czyli centrum pozycji mławskiej. Atak ten, jak i kolejne, został odparty celnym ogniem broni maszynowej i artylerii. Polacy mieli doskonale przygotowany system prowadzenia ognia, który ostro dawał się we znaki atakującym.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Genowefa

  Świętować należy bitwy wygrane, a u nas zawsze porażki się upamiętnia. To prawie tak jakby Niemcy świętowali bohaterską obronę Monte Cassino. Była bitwa pod Mławą i ją przegraliśmy, tyle w temacie.

  1. rydwan

   jak sie niema co świetować to i porażka staje sie sukcesem.Polska to mało rozgarnięty naród słabo zarządzany ( co zreszta widac i teraz) ,jeśli polakom zachód zaklepie jakiegoś bohatera to polacy będą znim latać po całej europie chwalac sie że go mamy ( tak jak do tej pory jest to z papierzem)na dodatek nic wiecej robić nie bedzie bo własnie takie osiołki jesteśmy.Umiemy sie jedynie zbijać w kupę i głośno drzeć ryja a każdy sukces przekuć w porażke opuszczajac do głosu ryczących matołów -przykre ale nikt nas poważnie nie odbiera bo nie dajemy żadnego powodu żeby tak było.

  2. Szach mat w jednym ruchu.

   Nie rozumiesz podstawowych rzeczy więc pozwól,że Ci wytłumaczę.Po pierwsze nie ma co świętować??? Jak to podam 2 pierwsze przykłady z brzegu Kutyszcze 1660, Kłuszyn 1610!! Dwie wielkie wiktorie nad carska rosją!! Takich bitew w historii mieliśmy od groma w przeciwieństwie do twoch rosjan. Jako jedyni potrafiliśmy wygrywać bitwu 1-10!!! W przeciwieństwie do rosjan,którzy nigdy niczego nie wygrali bez przewagi 3-1! Ciekawe pewnie zgidzisz się ze mną.Mława to piękny przyklad oręża polskiego. W.B.K na dwa dni zatrzymała całą dywizję pancerną?? Szok też tak myślę. Tym bardziej ,że w 39 niemieckie dyw.panc.Liczyły ponad 300 czołgów?? Już teraz zgodzisz się ze mną .Służę pomocą!! Pozdrawiam

 2. Kamyk

  Czy znana jest lokalizacja tego torfowiska gdzie utracono sprzet pancerny?

 3. marcin

  Mój Tato brał w tej bitwie udział.Był dowódcą plutonu haubic w 20 Pułku Artylerii Lekkiej.

 4. Rzyt

  Śmigły Rydz i Beck czyli o dwóch takich, dzięki którym Polska przegrała wszystko.

 5. Wdzieczny

  Cześć i chwała BOHATEROM!!!

Reklama