Reklama

Siły zbrojne

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia przy granicy z Polską. Rozpoznanie i desant

Fot. MO Białorusi
Fot. MO Białorusi

Jak informuje Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, rozpoczynają się wspólne ćwiczenia wojskowe „Poisk-2019” pododdziałów Sił Zbrojnych Białorusi i Rosji, a także mniejszych jednostek z Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu. Odbywają się na czterech białoruskich poligonach wojskowych, które są położone blisko granicy z Polską.

W ćwiczeniach biorą udział wydzielone komponenty wojskowe z państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Manewry mają na celu przećwiczenie współpracy pomiędzy poszczególnymi siłami zbrojnymi państw członkowskich OUBZ w zakresie prowadzenia wspólnych działań obronnych i ofensywnych.

Ceromonia uroczystego rozpoczęcie ćwiczeń "Poisk-2019" odbyła się 20 października na białoruskim poligonie wojskowym "Brestski". Rozpoczyna to aktywną fazę manewrów, która będzie mieć miejsce się w dniach 21-25 października z udziałem wzmocnionego pułku powietrznodesantowego z rosyjskiej 106  Tulskiej Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej  oraz wzmocnionego batalionu desantowo-szturmowego białoruskiej 38 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

Ćwiczenia te przewidują bojowe forsowanie przeszkody wodnej, lądowanie spadochroniarzy, przeprowadzenie działań rozpoznawczych na tyłach nieprzyjaciela, a także szkolenia w prowadzeniu ognia przy pomocy różnych systemów uzbrojenia. Wsparcie ma zapewnić lotnictwo szturmowe.

Łącznie w manewrach "Poisk-2019" weźmie udział 900 żołnierzy, 250 egzemplarzy wozów bojowych (w tym najnowsze bojowe wozy desantu BMD-4M) oraz 10 wojskowych samolotów transportowych do przewożenia desantu. Co warte podkreślenia w ćwiczeniach na szeroką skalę zostaną wykorzystane białoruskie bezzałogowe statki powietrzne z pododdziałów rozpoznawczych, których zadaniem jest prowadzenie rekonesansu i zobrazowanie sytuacji na polu ćwiczeń.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Pan Heniu

  zamiast latami hałasować o deficycie demokracji na Białorusi i czepiać się Łukaszenki, mogliśmy dogadywać się z nim. A zapewne byłaby to także platforma do rozmów z Rosjanami. Bo chyba nikt nie wątpi, że dogadywać się trzeba, gdyż absolutnie nie jest w naszym interesie jest tak długotrwały stan wrogości ze wschodnimi sąsiadami. A my, jak pijany zając niedżwiedziowi, jeszcze im tę wrogość wykrzykujemy.

 2. Janusz

  Bzdura. Ćwiczenie Poisk odbywa się na poligonie Obóz Lesnowski i są w nie zaangażowane inne elementy SZ państw OUBZ (pododdziały rozpoznawcze). Ćwiczenie o którym pisze autor to dwustronne batalionowe ćwiczenie taktyczne na poligonie Brześć. I nie bierze tu udziału wzmocniony pułk tylko wzmocniony batalion 137 pułku 106 Dywizji z Tuły SZ FR oraz wzmocniony batalion białoruskiej 38 Brygady. Na oficjalnej stronie ministerstwa RB jest to napisane. Kłania się czytanie ze zrozumieniem.

  1. Codybancks19

   U nich to co oficjalne to można sobie wsadzić , mam nadzieję , że AWACS tam lata cały czas monitorują taktykę i ruchy ich wojsk i poddane to będzie wnikliwej analizie i dostosują się nasze siły do tego aby się obronić skutecznie!? Oby !!!

  2. ja.

   No bez jaj.. wierzysz, że ćwiczą faktyczne posunięcia? Ćwiczą co najwyżej koordynację i przekazywanie informacji. Obserwacja działa w jedną i drugą stronę. Nigdy nie ćwiczy się tego, co będzie wykonywane, zwłaszcza w dobie satelitów szpiegowskich i innych wszędobylskich urządzeń podsłuchowo - obserwacyjnych. Ci żołnierze, którzy będą wykonywać jakieś misje ewentualne, to będą to "odgrywać" w zupełnie innym rejonie kraju i innym składzie. To są jednostki, drugiego albo i trzeciego rzutu.

 3. dim

  Zawsze powtarzam tu Państwu (wręcz spamuję), że przed każdym oddziałem agresora na niebie unosić się będą jego drony obserwacyjne. Nie, to nie będą takie drony, jak znacie - będą proste, prymitywne, bardzo tanie i będzie ich bardzo wiele. Ceny głowic optycznych seryjnej produkcji do tego czasu spadną, serie będą duże, konstruktorzy wykorzystają wcześniejsze doświadczenie "drogich dronów" i wszystko to bedzie dobrze działać. I my też mamy być na taką rzeczywistość gotowi. Środkami bojowymi. Nie, nie odrzutowcami sanitarnymi, muzealnymi fregatami, orkiestrami, śmigłowcami by wojskowe VIPy sobie polatały.

  1. BUBA

   VIPów już tu nie będzie dim, po to są samoloty dla VIPów i modernizowane lotnisko pod Sochaczewem...Macierewicz najpierw zadbał o ewakuację...VIPów.

  2. Wojtekus

   Rosja zawsze cos ma lub potajemnke znajdzie na przelamanie obrony przeciwnika a reszta to jest jej przewaga w liczbach. Zgadzam sie, tak Jak beda uzywac tanich niecelnych rakiet w rojach do przelamania naszej obrony przeciw lotniczo-rakietowej, tak samo bada urzywac dronow. Byc moze zrobia prawdziwy Blitzkrieg budujac szpice ktora bedzie nie do zatrzymania czy to Gromami, czy to dzialami 20 milimetrowymi czy zakluceniami fal radiowych. Nasze cieko rozmieszczone bezzalogowce napewno zostana szybko unieszkodliwione rosyjskimi metodami walk zaklucania fal radiowych. Rosjanie napewno pokarza cas nowego czego jeszcze nikt nigdy nie widzial. Czy jestesmy na tyle rozsadni aby przewidziec za wczasu i sie odpowiednio dozbroic?

  3. dim

   Rosjanie nie atakują dobrze przygotowanych do obrony. Chyba, że naprawdę uważają, że muszą (przykład Czeczenii). Rosjanie atakują słabych, łatwych. Czyli nie są głupi - głupich właśnie atakują.

 4. yhy

  30 lat tzw. wolności demokracji i nikt nie umie wyciągnąć logicznych wniosków z tragicznej historii a armia w ruinie można rzec.

 5. KrzysiekS

  Tu jasno widać że WP nie powinno myśleć o obronie państw Bałtyckich głównym kierunkiem obrony jest kierunek Białoruski.

  1. dim

   I nikt w to nie wątpi. Tak jak i w bezużyteczność, za to kosztowność starych fregat, obronnościowy nonsens odrzutowców "dla pogotowia ratunkowego" itp. Może trzeba zacząć o tym głośno mówić, pisać, nazywać po imieniu sabotażem nie tylko tu ? Zwłaszcza, że kampania wyborcza już minęła...

  2. Tankcom

   Przed szczytem NATO w Newport to Leosie gdzie lokowali? Blisko dworca kolei w opolu I 2s1 do wsparcia. ZA to przed wyborami 2015 obiecywane Rosie+spike I kryla DLA 21+15 brygady to Ile dostarczyli?

 6. MI6

  Ojej, zagrożona ze wszystkich stron Rosja, żeby się bronić przeciwko agresorom z NATO ćwiczy działania ofensywne.

  1. JpII

   NATO też ćwiczy warianty ofensywę, bo obrona nie polega na siedzeniu w okopach

 7. MAZU

  Skoro wiemy skąd może przyjść atak (z Białorusi i O.K.) to warto rozważyć budowę nowoczesnych, zdalnie sterowanych pół minowych, z dużą ilością min EFP, z dużym nasyceniem czujnikami ruchu. To chyba najtańsze wielkoskalowe zabezpieczenie naszych granic. M

 8. wieszczu

  My zaś powinniśmy ćwiczyć defiladę w Mińsku.

 9. .

  A ktoś u nas ćwiczył bojowe forsowanie przeszkód wodnych rosomakami, czy tylko stawiamy je na mosty pontonowe?

 10. tyle

  Oprócz planowanej lokalizacji aerostatu w gminie Kisielice, wydaje się , że podobny aparat powinien zawisnąć w okolicach Białegostoku.

 11. Covax

  Tu widać wyraźnie że przy granicy powinien latać nie samotny Proton ( jeżeli zdążyli naprawić choć jeden ) tylko kilka nawet bieda Bryza WRE. Jeżeli Marynarka Wojenna jest na dnie to WRE puka w dno od spodu.

Reklama