Siły zbrojne

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia przy granicy z Polską. Rozpoznanie i desant

Fot. MO Białorusi
Fot. MO Białorusi

Jak informuje Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, rozpoczynają się wspólne ćwiczenia wojskowe "Poisk-2019" pododdziałów Sił Zbrojnych Białorusi i Rosji, a także mniejszych jednostek z Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu. Odbywają się na czterech białoruskich poligonach wojskowych, które są położone blisko granicy z Polską.

W ćwiczeniach biorą udział wydzielone komponenty wojskowe z państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Manewry mają na celu przećwiczenie współpracy pomiędzy poszczególnymi siłami zbrojnymi państw członkowskich OUBZ w zakresie prowadzenia wspólnych działań obronnych i ofensywnych.

Ceromonia uroczystego rozpoczęcie ćwiczeń "Poisk-2019" odbyła się 20 października na białoruskim poligonie wojskowym "Brestski". Rozpoczyna to aktywną fazę manewrów, która będzie mieć miejsce się w dniach 21-25 października z udziałem wzmocnionego pułku powietrznodesantowego z rosyjskiej 106  Tulskiej Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej  oraz wzmocnionego batalionu desantowo-szturmowego białoruskiej 38 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

Ćwiczenia te przewidują bojowe forsowanie przeszkody wodnej, lądowanie spadochroniarzy, przeprowadzenie działań rozpoznawczych na tyłach nieprzyjaciela, a także szkolenia w prowadzeniu ognia przy pomocy różnych systemów uzbrojenia. Wsparcie ma zapewnić lotnictwo szturmowe.

Łącznie w manewrach "Poisk-2019" weźmie udział 900 żołnierzy, 250 egzemplarzy wozów bojowych (w tym najnowsze bojowe wozy desantu BMD-4M) oraz 10 wojskowych samolotów transportowych do przewożenia desantu. Co warte podkreślenia w ćwiczeniach na szeroką skalę zostaną wykorzystane białoruskie bezzałogowe statki powietrzne z pododdziałów rozpoznawczych, których zadaniem jest prowadzenie rekonesansu i zobrazowanie sytuacji na polu ćwiczeń.

Komentarze