Reklama

Siły zbrojne

Białoruscy żołnierze pojadą do Syrii?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak donosi portal Biełsat TV, według źródeł opozycyjnych białoruskie siły zbrojne mają przygotowywać specjalny ekspedycyjny kontyngent wojskowy, który miałby zostać wysłany do Syrii w ramach „międzynarodowych sił pokojowych”.

Informacje te do mediów przekazał BYPOL - zrzeszenie byłych białoruskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i wojskowych, którzy sympatyzują z ruchami opozycyjnymi sprzeciwiającymi się dalszym rządom obecnego prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Według pozyskanych przez nich informacji naczelne dowództwo białoruskiej armii miało przekazać dwóm dowództwom operacyjnym - zachodniemu i północno-zachodniemu wydzielenie i wydelegowanie wybranego komponentu 300 żołnierzy z posiadanych sił do dwóch batalionów sił pokojowych, które mają trafić do Syrii. Jak dotąd białoruskie siły zbrojne mają dysponować jedynie jedną kompanią (100 żołnierzy) sił pokojowych, co wymusza rekrutację.

Pierwszych 300 żołnierzy (jeden batalion) z obu regionów ma wyjechać na Bliski Wschód już we wrześniu br. Część oficerów którzy otrzymali informacje o planowanych przydziałach na stanowiska dowódcze w ramach wspomnianych białoruskich sił pokojowych w Syrii, miało już zrezygnować lub zabiegać o przeniesienie do innej jednostki. Dowództwo sił specjalnych miało już rozpocząć kampanię propagandową. Jedną z głównych gratyfikacji ma być żołd wynoszący 2000 dolarów miesięcznie.

image
Reklama

W listopadzie ub.r. białoruski minister obrony Wiktar Chrenin oświadczył, że  białoruskie siły zbrojne mają zwiększyć swój udział w międzynarodowych misjach pokojowych. Wspomniał także o planowanym wyborze pierwszego planowanego miejsca realizacji tego typu operacji białoruskiej armii w najbliższym czasie. Media spekulowały od początku o potencjalnym wyborze Syrii, gdzie od lat stacjonuje już silny rosyjski kontyngent wojskowy.

Już w lipcu 2017 roku kraje należące do Wspólnoty Niepodległych Państw otrzymały propozycję od Federacji Rosyjskiej w sprawie rozmieszczenia w Syrii własnych sił pokojowych w strefach deeskalacji. Wniosek ten odrzuciły Kazachstan i Kirgistan, a Armenia zdecydowała się na wysłanie saperów do prowincji Aleppo w lutym 2019 roku. W 2018 roku pojawiły się także nieoficjalne informacje o udziale białoruskich saperów w działaniach w Syrii, jednak nie znalazły one potwierdzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama