Reklama

Siły zbrojne

Białoruscy komandosi na granicy z Ukrainą

Fot. mil.by
Fot. mil.by

Białoruskie wojska prowadzą ćwiczenia w pobliżu granicy państwa z Ukrainą. Podstawowym założeniem manewrów jest zwiększenie szczelności granicy państwa.  

W miniony piątek białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało na swojej stronie internetowej o rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych w rejonie położonym w pobliżu granicy z Ukrainą. Oficjalnie celem manewrów jest sprawdzenie możliwości sił zbrojnych w zakresie nagłego i dynamicznego wsparcia straży granicznej, w obrębie wzmocnienia kontroli na granicy państwowej. Drugim zadaniem, stawianym przed zaangażowanymi w ćwiczenia siłami, jest odparcie symulowanego ataku wroga skierowanego na terytorium Białorusi.

W pierwszym etapie ćwiczeń, zgodnie z oficjalnym komunikatem, postawiono w stan gotowości jednostki należące do 38. Samodzielnej Brygady Mobilnej, należącej do Sił Operacji Specjalnych białoruskich sił zbrojnych. Oddziały te, w eskorcie śmigłowców Mi-8, przemieściły się na trasie Brześć-Homel. Postawiono przed nimi zadanie wzmocnienia formacji straży granicznej, które normalnie odpowiadają za bezpieczeństwo oraz kontrolę na południowej granicy państwa.

W rejon operacji, znajdujący się pobliżu miasta Homel, wysłano również 103. Samodzielną Brygadę Mobilną, również podporządkowaną Siłom Operacji Specjalnych. Głównym zadaniem tej jednostki było zatrzymanie symulowanego ataku mobilnych sił wroga. W ramach ćwiczeń sprawdzono także zdolności mobilizacyjne oraz działania w zakresie zapewnienia ochrony terytorium państwa przez jednostki rezerwy wojsk białoruskich, dyslokowane w rejonie miejscowości Jelsk w obwodzie homelskim.

Jacek Raubo

Reklama

Komentarze (4)

 1. tomm

  juz krawcy szyją nowy mundur dla kolchoznika lukaszenki,,,ten blazen sladem drugiego blazna z moskwy posmakowal krwi ludzkiej na Ukrainie,,,,nic dobrego z tego nie bedzie

 2. RG

  Już nie bronią Brześcia? :))))

 3. rolo

  łukaszenko boi się putlerka?

  1. say69mat

   ... a coby miał robić rzeczony putlerek na granicy ukraińsko - białoruskiej??? Od strony Ukrainy zielonymi ludzikami infiltrować Białoruś. Czy chodzi o inny manewr, o oskrzydlenie Ukrainy od północy???

  2. paw

   To nie ta granica.

 4. ziom

  Czas by im ktoś bardziej lub mniej dyplomatycznie powiedział, żeby się nie mieszali, bo może ich czekać coś nieprzyjemnego.

Reklama