Reklama

Siły zbrojne

Białoruś zintegrowała obronę przeciwlotniczą

Białoruś integruje system obrony przeciwlotniczej i modernizuje stare typy radarów. - fot. mod.mil.by
Białoruś integruje system obrony przeciwlotniczej i modernizuje stare typy radarów. - fot. mod.mil.by

Białoruskie siły powietrzne i obrona przeciwlotnicza zostały objęte zautomatyzowanym systemem dowodzenia i łączności. Jak przekonują przedstawiciele sił zbrojnych Białorusi, zwiększyło to efektywność ochrony przestrzeni powietrznej kraju o 40%. Planowana jest też zakup nowoczesnych systemów radarowych w Rosji. 

Jak oświadczył przedstawicielom agencji informacyjnej Biełta wiceminister obrony Białorusi do spraw uzbrojenia Igor Lotenkow, obecny system umożliwia automatyczną komunikację centrum dowodzenia obrony powietrznej z każdą stacją radarową, baterią obrony przeciwlotniczej czy samolotem. Jak zaznaczył, obecnie obejmuje ona 20 różnych typów systemów przeciwlotniczych, stacji radiolokacyjnych i innych podmiotów. 

Nowy system umożliwia analizę sytuacji powietrznej nad całym terytorium republiki i sąsiednich państw, umożliwiając zautomatyzowaną kontrolę realizacji zadań bojowych i kontrolę ognia w czasie rzeczywistym.

Stwierdził wiceminister obrony, gen. Lotenkow.

Oprócz zintegrowania systemu dowodzenia Białoruś realizuje też program modernizacji starszych typów stacji radarwych, takich jak P-18 czy 36D6/ST-68U w celu zwiększenia ich zdolności do wykrywania obiektów na małej wysokości. Wspomniane stacje są na tyle przestarzałe, że ich modernizacja niestety nie daje zbyt dobrych efektów. Zwłaszcza, że ma sie ona opierać o możliwości krajowego przemysłu. Dlatego Białoruś liczy też na zakup nowoczesnych systemów radiolokacyjnych z Rosji. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. kol

    Ja tu nie widzę jakiś wielkich wynalazków.

  2. Jepetto

    inni się zbroja a my się kłucimy płonnie gadami i budujemy makiety... O marnowaniu pieniędzy nie wspomne

Reklama