Reklama

Siły zbrojne

Białoruś wysyła wojsko na ćwiczenia "Kaukaz 2020"

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, białoruska armia skierowała na międzynarodowe ćwiczenia wojskowe „Kaukaz 2020” w Rosji swój wydzielony komponent. Pierwsze białoruskie pododdziały miały dotrzeć już na poligon wojskowy Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim.

Według komunikatu rosyjskiego resortu obrony w ćwiczeniach tych, które odbędą się w dniach 21-26 września br. biorą udział żołnierze z sześciu państw. Wśród nich można wymienić obok rosyjskiej armii jako gospodarza wydzielone kontyngenty wojskowe z Armenii, Białorusi, Birmy, Chin, Pakistanu i Sri Linki. Z udziału w manewrach wycofały się w ostatnim czasie Azerbejdżan i Indie ze względu na zaostrzające się w ostatnich miesiącach konflikty graniczne z innymi uczestnikami tych zawodów, czyli odpowiednio Armenią i Chinami.

Ze strony białoruskiej w ćwiczeniach "Kaukaz 2020" ma wziąć udział 350 żołnierzy, ponad 30 czołgów i innych wozów bojowych oraz sześć haubic samobieżnych. Białoruscy żołnierze mają w czasie ćwiczeniach współdziałać ze swoimi odpowiednikami z innych państw. Wśród zadań z którymi mają się zmierzyć, wymienia się obronę naziemną i powietrzną, odpieranie uderzeń z powietrza, a także prowadzenia działań ofensywnych.

Równolegle na poligonie wojskowym w Brześciu rozpoczęły się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia taktyczne o kryptonimie "Słowiańskie Braterstwo-2020". Udział w nim biorą żołnierze z białoruskiej 38. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej z Brześcia i rosyjskiej 76. Samodzielnej Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej z Pskowa. Łącznie w ćwiczeniach tych udział ma brać ok. 1500 żołnierzy z Białorusi i Rosji oraz 100 egzemplarzy ciężkiej techniki wojskowej, a także komponent lotniczy.

Reklama

Komentarze

    Reklama