Reklama

Siły zbrojne

Białoruś uruchomiła dywizjon przeciwlotniczy rakiet Tor-M2 i oczekuje na systemy S-300

System przeciwlotniczy Tor-M2 na podwoziu kołowym - fot. Almaz-Antey
System przeciwlotniczy Tor-M2 na podwoziu kołowym - fot. Almaz-Antey

Białoruskie siły zbrojne oficjalnie przyjęły na uzbrojenie trzecią baterię przeciwlotniczych systemów Tor-M2. Już w lutym weźmie ona udział w manewrach w rejonie Polesia. Obecnie rząd w Mińsku oczekuje na systemy rakietowe S-300.

Jest to element współpracy rosyjsko- białoruskiej w zakresie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej. Rosja dostarczyła na początku grudnia kolejną, trzecią już baterię nowoczesnych systemów krótkiego zasięgu Tor-M2. Umożliwia to Białorusi sformowanie pełnego dywizjonu przeciwlotniczego, którego zadaniem jest obrona bazy lotniczej Baranowicze. Stacjonują w niej między innymi 4 rosyjskie samoloty Su-27. 

Należące do dywizjonu wyrzutnie Tor-M2 mają odbyć strzelania podczas ćwiczeń zaplanowanych na koniec lutego w rejonie Polesia. Będzie to również element testów systemu w warunkach zimowych. 

Obecnie Mińsk oczekuje na dostawy kolejnego komponentu systemu - czterech baterii rakiet ziemia-powietrze dalekiego zasięgu S-300 które znacznie wzmocnią możliwości białoruskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Martinez

  Cóż więcej dodać , koledzy już napisali jaka jest nasza odpowiedź odnośnie obrony plot. Dialogi , zerwane przetargi, makiety ba plany dalekie, co to nie będzie i co to nie powstanie. Jak to będzie panowie w mon gdy zrobi się bajzel i samoloty wroga będą latały jak luftwaffe w 39 po naszym niebie????? Silni zwarci gotowi lub nie oddamy ani jednego guzika od munduru ????

 2. Wojtekus

  Doskonaly przyklad Rosja vs USA. Rosja przebazowuje 4 samoloty do bazy bialoruskiej i zapewnia jej obrone przeciwlotnicza. USA rotacyjnie przebazowuja kilka-kilkanascie samolotow do Polski i otwieraja swoja placowke sil powietrznych na naszej bazie i zapewniaja nam 0 % obrony przeciw lotniczej. Dlaczego US Air Force nie sprowadzilo ze soba Patriotow? Nie chodzilo nam o to? Pomysl wspoluzytkowania polskich baz lotniczych zakladal takie rozwiazania. Szkoda ze jak zwykle wyszly nici. Ile lat jeszcze uplynie kiedy u nas zainstaluje sie prawdziwy system obrony przeciwlotniczo-rakietowy?

  1. Adam

   Polska jest w NATO tylko na papierze. Może niewielka część WP jest w NATO, ale na pewno nie Polska, zobacz gdzie są główne bazy NATO.

 3. kris

  A co u nas sie robi żeby wzmocnić oplot??

  1. Darek

   Jak to co? Jeszcze nic, ale na pewno będzie dialog techniczny i nawet może makiety, potem, wakacje hotele i fundusze na spłaty kredytów hipotecznych dzieci tych co dialogują się :)

  2. alibaba

   kris jak to co - opowiada się bajki,snuje plany i wydaje kasę na wojenki i ciepłe posadki....

  3. Pan Piotrek

   Tworzy się stanowiska dla kolegów.

Reklama