Reklama

Siły zbrojne

Białoruś planuje kupić Iskandery i S-400

Iskander-M - fot. mil.ru
Iskander-M - fot. mil.ru

Władze Białorusi rozważają kupno taktycznych rakiet balistycznych Iskander oraz systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dalekiego zasięgu S-400. Szczególnie zainteresowani są tym projektem Rosjanie, którzy w ten sposób, bez politycznej wrzawy, przerzucą swoje najnowsze systemu uzbrojenia kilkaset kilometrów bliżej granic Polski.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez białoruskiego wiceministra obrony Igora Lotenkowa, oba systemy uzbrojenia mają zostać przekazane po 2020 r. Wtedy też zapadnie decyzja jaka wersja Iskanderów i S-400 zostanie zakupiona. Do tego czasu obronę powietrzną Białorusi ma zapewnić kupiony wcześniej od Rosji system S-300. Jeden batalion takich rakiet wszedł na wyposażenie 377. pułku przeciwlotniczego w Połocku i jest gotowy do działań operacyjnych.

W normalnej sytuacji zakup tak kosztownych systemów uzbrojenia jak Iskander i S-400 przez Białoruś byłby niemożliwy. Rosjanie są jednak prawdopodobnie gotowi w dużej części zasponsorować przekazanie tych rakiet, wiedząc że i tak, w razie ewentualnego konfliktu będą mogły one zostać użyte przeciwko państwom NATO, bez konieczności ich wcześniejszego przerzucania.

Czytaj też: Rosyjskie Su-30 dla Białorusi. Zastąpią "przestarzałe" MiGi-29

W obecnej sytuacji finansowej Białoruś może jedynie myśleć o zakupie partii nowych śmigłowców transportowych Mi-8MTV-5, kolejnej partii samolotów treningowych Jak-130 i ewentualnie czwartej baterii rakiet przeciwlotniczych Tor-M2. W planach na okres zbieżny z pozyskaniem Iskanderów i S-400 są też myśliwce Su-30, których koszt, podobnie jak pozostałych dwóch systemów, może zostać w znacznym stopniu pokryty przez Moskwę. Pomóc procesie modernizacji białoruskiej armii ma produkcja własnych zakładów zbrojeniowych, ale w dużej części dotyczy ona typowego wyposażenia wojsk lądowych. Jako najbardziej perspektywiczny wymienia się tutaj system rakiet niekierowanych „ziemia – ziemia” Polonez, który ma mieć zasięg ponad 200 km.

Reklama

Komentarze (21)

 1. zLoad

  Wyciągają pieniądze z Bialorusi. Pasozyty tak robią. Ukraina przez to zbankrutowala. Bialorus bedzie kolejna. Tylko z niej wyciagna wszystkie srodki i wykupia potem za grosze infrastrukture.

  1. 44wb

   wypisz, wymaluj opisales amerykanski offset w Polsce

 2. Antex

  Akurat Białorusini to jedyny naród sąsiedzki (zwłaszcza od wschodu, choć z innymi kierunkami to tez różnie bywa) który nas nie nienawidzi.

  1. hmm

   nie dziwi, w koncu to z nimi tworzylismy kiedys wspolne panstwo zwane Rzeczypospolita obojga narodow

 3. DSA

  Uwzględniając baterię S-400 z obwodu kaliningradzkiego pokryją większość naszego terytorium z Łaskiem włącznie. Nie wygląda to najlepiej.

  1. Extern

   Ciekawe ile będzie rakiet w tych obu bateriach. Czy nie dało by się ich sprowokować do wypstrykania się na jakieś cele pozorne, Nawet te stare iskry przerobić na zdalne sterowanie, nie wywalać su i migów tylko narobić z nich wabiki dla rakiet.

 4. Jaroo

  Cały czas mam takie wrażenie jakby komuś zależało żeby Polska była słaba i to nie koniecznie komuś zagranicą.

  1. mm

   Logicznie temat ujmując.. to zdecydowanie tak , liczba agentów przekroczyła masę krytyczną - nawet pioruna już uwalili ;/

 5. Tomasz Stelmach

  Białorusini to w zasadzie historycznie nasi bracia. Na terenach przedwojennej Rzeczpospolitej bez problemu dogadasz się po Polsku bo 1/3 mieszkańców pamięta jeszcze polski język. Część z nich uważa się za Polonię. Nawet w Mińsku dogadasz się po Polsku, w kościołach Mińska odbywają się polskie msze. Naprawdę zdarzało mi się tam słyszeć polski język. Tylko dlatego że jesteśmy w różnych sojuszach jesteśmy na siebie szczuci. Zupełnie tak jak w czasach zimnej wojny Niemcy z RFN i NRD. To przykre i głupie. Powinniśmy mieć z Białorusią dobre stosunki polityczne i gospodarcze. Ale cóż, psy wystawione do walki musza się zagryzać a ich panowie będą liczyć dolary.

  1. Marek

   Zgadzam się z częścią tego, co piszesz. Tyle tylko, że co z tego? Wiadomo gdzie jest Białoruś, wiadomo także gdzie jesteś my my. Jeszcze gorzej było kiedyś z RFN i NRD. Skoro Rosjanie umieszczają sobie tam pod przykrywką tego typu broń, my powinniśmy przestać wydawać pieniądze na bzdury i zwiększyć budżet MON w odpowiedzi. W dniu dzisiejszym to jedyny sposób, by zwiększyć nie tylko poziom naszego bezpieczeństwa, ale także zapobiec w przyszłości bratobójczej wojnie. Najbardziej jednak ucieszyło by mnie to, gdyby w Polsce znalazł się ktoś z jajami i zrobił to o czym piszę a Białorusini po uzbrojeniu swojego kraju przez Rosjan wycięli im psikusa takiego, jakiego wycięła im Ukraina. Z nimi znacznie łatwiej byłoby się nam dogadać, więc dozbrojenie Polski i Białorusi byłoby dla korzyścią podwójną, a dla Rosjan podwójną stratą. Historia lubi robić różne psikusy, więc to co dziś jest mało prawdopodobne, wcale nie jest niemożliwe.

 6. Ari

  Jakie dokładne odpowiedniki posiada NATO????

  1. Cycy

   W zasadzie nie posiada.

 7. kolejna porażka

  No i jesteśmy załatwieni, bo my odpowiedników żadnych nie mamy. Brawo MON!

  1. Vvv

   Nic nie jest przesadzone. Homar jest w toku ale obecnie ważniejszy jest smolensk

  2. Extern

   A ktoś nam w ogóle by sprzedał odpowiedniki?

 8. Luke

  Polska miala "dobre" 8 lat zeby zalatwic rakiety OP o OL a tu mamy nowy zad i kazemy im to zrobic teraz. Tak naprawd mysle ze potrwa jakies 2 lata zanim bedzie cos zamuwionebo be muszo przegladnoc dokumenty i wyprostowac pomylki za ostatnich 1 lat dopiero za 3 -4 lata bedziemy widziec nowy sprzet jak okrenty, rakiety samoloty.

 9. ed edi

  Jeżeli do tego dojdzie to Białoruś obok Rosji stanie się dla nas nie lada wyzwaniem. Czy naszym rządzącym nie jest wstyd? Czy tym z MON nie głupio?

  1. Vvv

   Białoruś ma armie na papierze. Ukraina przed wojna miała byc mocarstwem ale lata niedofinansowania doprowadziły do upadku armi i jej rozkładu. To samo jest na Białorusi bo ten kraj ma ogromne problemy fiansowe

  2. g77

   to zależy którym. Tym co ostatni odeszli nie. Są zadowoleni bo o to im dokładnie chodziło.

 10. morgul

  a co nasz "wielki brat" nam sponsoruje ??

  1. bolo

   Ale my nie jesteśmy aż takimi biedakami. Zresztą Rosjanie łaski nie robią. Oni po prostu wzmacniają bezpośrednie zaplecze Moskwy. W naszym przypadku to raczej Niemcom powinno zależeć na zasponsorowaniu nas niż Amerykanom. Bo mimo, że Niemcy mają z Rosją swoje układy to raczej nie byliby zadowoleni z ruskiej agresji na Polskę.

 11. grogreg

  Systemy zostaną zakupione wraz z załogą i ośrodkiem decyzyjnym na Kremlu.... za symbolicznego rubla.

 12. k

  czy wam się też nie zdaje że Białoruska armia nie zaczyna dorównywać Polskiej? Zaczynają modernizacje swoich t72b (podobno mają być lepsze od ruskich t 72 b3. Poza tym mają one zdolności wystrzeliwania pocisków rakietowych z lufy za to polskie czołgi nie mają takiej możliwości)=my modernizujemy leopardy Kupują Su-30 = my mamy f-16 Kupują Mi 8 MTV-5 =my śmigłowce wielozadaniowe Kupują s-400 = my rakiety średniego zasięgu PLOT Kupują Iskandery = odpowiedniki naszych przyszłych Homarów Kupują J-130 =my M-346

 13. zdegusto

  Więcej korwet i patrolowcow !!! Dla pewności wydać resztę pieniędzy na trzecią fabrykę śmigłowców. Niech będzie nic.

 14. niCk

  No ciekawe nawet bardzo! Co w takim razie zrobi USA w stosunku do Polski ciekawe czy też nam coś za-sponsorują. Moim skromnym zdaniem dostaniemy coś w stylu; nie pełen zasięg, koszty x2 niż we Francji-Niemczech kupić no i po plecach co niektórych poklepią i powiedzą ze jesteśmy w czołówce.

  1. anakonda

   nie musza nic sponsorowac bo jesli nam sie podoba ruski dobrobyt to droga wolna tylko z doswiadczen ostatnich 50 lat wiemy jak sie to dla nas skonczylo!!!

 15. Dropik

  to chyba jak Rosja zasponsoruje, a do 2020 wiele wody przepłynie w "Nad Niemnem"

 16. piotr

  Jak to jest zRosja ciagle pisza ze upada a tu zupelnie co innego .

  1. gh

   "Jak to jest zRosja ciagle pisza ze upada a tu zupelnie co innego ." Nie rozumiem co plany zbrojeniowe Białorusi, zdanej w 100% na Kreml, mają do teorii o upadku Rosji? Rosja od zawsze żyje z kopalin i sprzedaży broni. Zarówno wtedy gdy ma gorsze jak i lepsze czasy.

 17. wewiór

  Spokojnie - naszą odpowiedzią na działania Białorusi -to Pilica,Jodek oraz bardzo szeroka gama armatek 23mm.

 18. Mietek

  Jako reakcję Polski należy zakupić 10 przekrojów broni, 20 pontonów i zorganizować konferencję pod tytułem "wypracowywanie założeń do założeń dialogu technicznego".

  1. xyz

   I to w trybie pilnym, w ciągu roku!

 19. RIKI

  Od cała ''Białoruś'' jak to twierdzi batiuszka ''neutralna i bezbronna'' Oby tylko batiuszka nie obudził się kiedyś z reką w nocniku jak to będzie już Rossija.

 20. ern

  Skoro władze "rozważają" to raczej na rozważaniach się skończy, bo nie Białoruś chce kupić ale co najwyżej Putin chce im wepchnąć żeby mieć dodatkowe baterie w razie konfliktu, ale za darmo nie da a tak dużej kasy Mińsk nie wyda. Nie wiem czy Łukaszenka tak się pali do robienia z Białorusi pola bitwy jak chce Putin, bo nie ma po co i nie ma za co. Wizja że kraj będzie wyglądał jak Donbas raczej go nie pociąga.

 21. DD

  Kolejna potęgą gospodarczą wyprodukuje uzbrojenie znacznie potężniejsze niż polskie. Nam pozostaje zakup kolejnej licencji - może najtańszy będzie ewentualny wybor białoruskich Polonezów.

Reklama