Siły zbrojne

Białoruś: ćwiczenia eskadry dronów

Rosyjski UAV Dozor-600 – fot. wikimedia
Rosyjski UAV Dozor-600 – fot. wikimedia

Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że nad terytorium tego kraju w dniach 7-10 czerwca trwały ćwiczenia eskadry bezzałogowych maszyn latających (UAV).Jak podała Białoruska państwowa agencja prasowa, program ćwiczeń zakładał przemieszczanie eskadry w rejon działań, loty w poszukiwaniu grup rozpoznawczo-dywersyjnych przeciwnika oraz ich lokalizowanie w ramach współpracy wojska z organami MSW i Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Przewidziano też treningi w cywilnym zastosowaniu pojazdów bezpilotowych we współpracy z siłami Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Jednostek Straży Pożarnej. Na przykład przy wykrywaniu ognisk pożarów.

Więcej: Rosyjska baza lotnicza na Białorusi zostanie otwarta jeszcze w tym roku

Nie podano informacji na temat miejsca stacjonowania ani liczby użytych pojazdów, jednak mowa jest o eskadrze, więc prawdopodobnie chodzi o co najmniej kilkanaście maszyn. Należy łączyć te informacje ze styczniowym komunikatem Państwowej Akademii Nauk Białorusi, który mówił o uruchomieniu produkcji białoruskich UAV o zasięgu do 240km i pułapie operacyjnym 3km. Wówczas miało być już gotowe 10 egzemplarzy.

Dwa miesiące temu natomiast Białoruskie władze informowały o rozpoczęciu prac nad dronami o zasięgu 300km. Zapowiedziano też współpracę białoruskiej i rosyjskiej Straży Granicznej w dziedzinie zastosowania UAV do patrolowania granic i wykrywania przemytu.

Więcej: Steadfast Jazz 2013: Ćwiczenia NATO w Polsce znacznie mniej liczne od zeszłorocznych manewrów

Wskazuje to na stałą tendencję zwiększania ilości bezpilotowych pojazdów w służbie tego kraju. Jednak trudno powiedzieć na ile jest to realna działalność, a na ile jedynie propagandowe akcje.

(JS)

 

Komentarze