Reklama

Siły zbrojne

Bezzałogowa "powietrzna ciężarówka" przechodzi testy w locie

Fot. Advanced Tactics Inc.
Fot. Advanced Tactics Inc.

Firma Advanced Tactics Inc. poinformowała o udanej próbie w powietrzu bezzałogowego pojazdu transportowego Black Knight Transformer. Jest on połączeniem ciężarówki i maszyny pionowego startu (VTOL). 

Próba odbyła się 10 kwietnia na pustyni południowej Kalifornii przy masie pojazdu wynoszącej 1996 kg. Maszyna była sterowana automatycznie i ze względów bezpieczeństwa, nie wzbiła się na pułap powyżej 3 metrów. Podczas testów wykonano kilka prób startu, wznoszenia i lądowania oraz zawisu.

Pomimo zapewnień producenta, że maszyna zachowywała stabilność podczas prób, na czas ich trwania zainstalowano dodatkowe koła na wysięgnikach pod wirnikami nośnymi. Obecnie testowane urządzenie to pojazd próbny, mający służyć sprawdzeniu koncepcji. 

Docelowo Black Knight Transformer ma łączyć cechy pojazdu lądowego oraz latającego bezzałogowca pionowego startu i lądowania. W użytkowej wersji ma mieć 8-kołowe podwozie i 8 wirników na składanych wysięgnikach. Jego zasięg jest szacowany na około 400 km. Prędkość ma wynosić 200 km/h w locie i do 120 km/h na ziemi z maksymalnym ładunkiem 500 kg lub 5 ludzi. 

Reklama

Komentarze

    Reklama