Siły zbrojne

Belgia szuka następcy myśliwców F-16

Belgia szuka następców eksploatowanych obecnie myśliwców F-16. Fot. Senior Airman Ethan Morgan/USAF.
Belgia szuka następców eksploatowanych obecnie myśliwców F-16. Fot. Senior Airman Ethan Morgan/USAF.

Belgia rozpoczyna proces pozyskiwania samolotów wielozadaniowych nowej generacji, w celu zastąpienia eksploatowanych obecnie myśliwców F-16  - pisze Le Vif.

Jak podaje Le Vif, ministerstwo obrony Belgii podjęło działania związane z wyborem samolotu wielozadaniowego nowej generacji, który ma zastąpić myśliwce F-16 znajdujące się obecnie w służbie. Pod uwagę brane są myśliwce Boeing F/A-18F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35 Lightning II i Saab Gripen NG. Nowe maszyny miałyby trafić do linii do 2023 roku, kiedy to przewiduje się rozpoczęcie wycofywania z eksploatacji myśliwców F-16AM/BM.

Na obecnym etapie postępowania belgijskie ministerstwo obrony wysłało zapytania do pięciu agencji rządowych, odpowiedzialnych za realizację programów myśliwców, jakie brane są pod uwagę przez Belgów jako potencjalny następca F-16. Decyzja o ewentualnym pozyskaniu nowych samolotów będzie jednak musiała zostać zatwierdzona przez kolejny rząd Belgii.

Według raportu serwisu Flight Global na koniec 2013 roku, lotnictwo wojskowe Belgii posiada 49 samolotów F-16AM i 10 F-16BM, głęboko zmodernizowanych w ramach programu MLU. Łącznie Belgia pozyskała aż 160 myśliwców F-16A/B, lecz większość z nich została wycofana z eksploatacji z uwagi na redukcje strukturalne.

Komentarze (4)

 1. so pl

  Jestem znowu przerazony!taka "mala" Belgia a ma 160sztuk f16...a Polska taka niby duza i nawet 50 nie ma ech.czasem jak patrze na ta nasza armijke to mi sie wydaje ze celowo jest ustawiona liczba zakupionego nowoczesnego sprzetu...zebysmy sie nie za dlugo bronili...zeby nie draznic ewentualnego agresora...

  1. lol

   Belgia ma dokładnie 59 F-16 nie 160 .... sprawdzajcie ludzie fakty.

 2. okm

  brac kupowac leasingowac!!!!!

 3. Patriota

  Czy warto byłby odkupić używane F16 od Belgii ?

  1. oskarm

   10 lat temu...

  2. lol

   Nie warto, przeszły MLU w połowie lat 90 .... a chcą je wycofać do 2023.

  3. rozbawiony

   Warto - po modernizacji może zyskały zdolność bojową na poziomie MiG-23, bo dzięki tej "głębokiej modernizacji w ramach programu MLU" zyskały zdolność atakowania celu z przedniej półsfery, co potrafiły MiG-23 czy F-4, ale nie F-16A/B. Dzięki modernizacji europejskie F-16 "już" w połowie lat 80. uzyskały zdolność odpalania rakiet kierowanych radarem! Belgia nawet kupiła w 1996 takie rakiety: po jednym(!) AMRAAMie (ale nie wiem czy po 19 latach nadają się jeszcze do odpalenia) na każdą F-16! :)

 4. Nobody

  Moi zdaniem warto pozyskać używane F-16 dla 3 eskadr (ok. 36 sztuk) zamiast modernizacji Su-22. Niekoniecznie od Belgii (ze względu na stan eksploatacyjny). Holandia ma bodajże zmagazynowane ok. 40 sztuk w wersji A/B. Rozważyłbym też leasing wersji C/D wczesnych transzy z innych źródeł (hello America...). Pozwoliłoby to jakoś przepękać 10 lat do wprowadzenia nowego typu maszyn dla SP. Obawiam się jedynie, że to moje myślenie życzeniowe.