Reklama

Siły zbrojne

Baza dla amerykańskich BSL jest w Arabii Saudyjskiej

Najbardziej znany bojowy BSL - MQ-9 Reaper (eksploatowany m.in. przez USAF) - fot. USAF
Najbardziej znany bojowy BSL - MQ-9 Reaper (eksploatowany m.in. przez USAF) - fot. USAF

Gazety The New York Times i The Washington Post opublikowały 6 lutego br. informację, że baza dla uzbrojonych amerykańskich bezpilotowych aparatów latających została zbudowana w Arabii Saudyjskiej.Co więcej okazało się, że jest ona wykorzystywana operacyjnie przez Amerykanów od ponad dwóch lat. To stamtąd odbywają się regularne loty i atakowani są bojownicy islamscy oraz terroryści w sąsiadującym z Arabią Saudyjską Jemenie.

Prawdopodobnie również z tej bazy lotniczej wystartował Predator, którego rakieta zabiła jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów Anwara al Aulaqi. Co więcej wszystko wskazuje na to, że był to pierwszy atak z wykorzystaniem tego miejsca startu dla bezzałogowców.

Budowa bazy zaczęła się w grudniu 2009 roku, kiedy po przeprowadzeniu ataku na cele w Jemenie za pomocą rakiet manewrujących okazało się, że zginęło również wiele osób postronnych (w tym kobiety i dzieci). Pierwsze informacje o tej bazie pojawiły się w 2011 r., jednak jedynie ze wskazaniem na rejon świata a nie na kraj. Teraz Amerykanie mają wielki problem, ponieważ protesty muzułmanów mogą przeszkodzić im w dalszych działaniach i zmusić do przeniesienia bezzałogowców gdzie indziej. Tylko gdzie?

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama