Reklama

Siły zbrojne

Bateria Patriot US Army w Polsce

Fot. Sgt. Daniel Cole, U.S. Army Europe Public Affairs
Fot. Sgt. Daniel Cole, U.S. Army Europe Public Affairs

Wojska lądowe USA rozmieściły w Polsce baterię zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Weźmie ona udział w szkoleniach z 37 dywizjonem rakietowym Obrony Powietrznej z Sochaczewa.

Bateria Delta została wydzielona przez 5 batalion 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej US Army, stacjonujący na stałe w niemieckim Kaiserslautern. Została przerzucona do Polski transportem drogowym w ramach szkolenia z serii Freedom Shock, podczas którego wydzielone jednostki podporządkowane US Army Europe są w krótkim czasie rozmieszczane w rejonie działań.

W grudniu 2014 roku Amerykanie przećwiczyli w podobny sposób rozlokowanie w Polsce m.in. śmigłowców UH-60 Black Hawk. Z kolei do Rumunii trafił pododdział spadochroniarzy 173 Brygady Powietrznodesantowej. Przedstawiciele US Army zapewniają, że ćwiczenia szybkiego rozmieszczenia z serii Freedom Shock będą kontynuowane w obszarze odpowiedzialności europejskiego dowództwa sił Stanów Zjednoczonych.

Wspólne szkolenie z elementami 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej ma potrwać około tygodnia. Jest organizowane w ramach operacji Atlantic Resolve, obejmującej działania z zakresu wsparcia państw NATO na Starym Kontynencie, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Komentarze (10)

 1. pacodegen

  polityka, polityka a Polska kupi potem tylko amerykańskie uzbrojenie, jak w banku, w dowód wdzięczności, więc śmiglaki, wyrzutnie itd

  1. C

   A chętnie kupi! Bo może od ruskich ma kupić? Amerykańskie są mniej spenetrowane przez ruskich szpiegów niż europejskie.

 2. max

  Ludzie pomyślcie racjonalnie...czy wy wierzycie w wojnę...każde państwo tego unika...i Rosja także p.Putin nie jest tak głupi aby na swój naród zsyłać przeciwników z połowy świata...po co ta panika...

 3. andy

  płakać mi się chce , gdy widzę i czytam o tych chamskich zagrywkach by wcisnąć nam ten przestarzały i bezperspektywiczny złom w postaci "patriotów"

 4. gazek

  Przekaz medialny jest taki: Rosja rozmieszcza Iskandery (zasięg 500 km) w Kaliningradzie, więc Amerykanie dostarczają 1 baterię Patriot (zasięg efektywny 20-30 km). A przecież nawet nie wiemy, czy jest ona uzbrojona. I tak się właśnie kreuje fałszywe poczucie bezpieczeństwa przez polityków i niezorientowanych dziennikarzy. Teraz widać jak bardzo przydałyby się systemy o większym zasięgu (np THAAD).

  1. Hid

   Nawet nie wiesz jaki jest PAC a już się wypowiadzasz o zasięgu efektywnym.

 5. A_S

  Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

 6. Wojmił

  oto jak rząd i wojsko USA wspiera sprzedaż Made in USA.. a w Polsce? dali sobie wmówić, że przemysł zbrojeniowy powinien działać na zasadach wolnorynkowych i radzić sobie sam..

 7. Mike Texas USA

  Polska z dala od tego starego relikwii , system ten nie ma przyszłości . Gdybym była Polska Chciałbym wykorzystać pieniądze na budowę / programu średnim konwencjonalne rakiety , które mogą dotrzeć rosyjskie elektrownie jądrowe . Obronne broń nie uratuje Polska Suwerenność Szacunek do Wojska Polskiego Mike

  1. Tomasz Łódź Polska xD

   My wcale Patriotów nie chcemy, nie spełniają naszych wymagań. Zdaje się, że są lepsze systemy. Dzięki, Pozdrawiam.

  2. Dareios

   Panie MIke, ale te Patrioty które chcemy kupić to coś nowego. A celowanie rakietami w elektronie jądrowe to już podpada pod terroryzm.

  3. Mike Texas USA

   PS " America has no permanent friends or enemies, only interests." Henry Kissinger "Ameryka nie ma stałych przyjaciół lub wrogów, tylko interesy" Polscy politycy uważają, że zakup amerykańskiego Patriots USA będzie utrzymywać bezpieczeństwo Polsce są w błędzie. Chiny oferuje Turcja pełny transfer technologii i licencji na ich rakiety ziemia- powietrze System ( SAM), bez pełnego transferu technologii i licencji Patriot jest stratą pieniędzy dla polskiego podatnika. Za te pieniądze można było rozpocząć w połowie zakresu programu konwencjonalnych rakiet , które mogą dotrzeć do Rosji.

 8. Dondaddy

  oczywiscie ze to ma zwiazek z przetargiem

 9. Tomek

  Ciekawe czy mają do nich rakiety. Znając życie są puste żeby nie drażnić Rosji.

  1. zgoda

   +1. Zgadza się.

 10. Roman85

  Ciekawe czy ma to coś wspólnego z rozmieszczeniem Iskanderów w Kaliningradzie...

  1. Dareios

   Pewnie nie, tak po prostu od mniej więcej roku wszystkich jakoś tak zebrało na ćwiczenia

Reklama