Reklama

Siły zbrojne

BALTOPS 2015: Ponad 40 okrętów NATO w Gdyni

 • Źródło: Forsal.pl
  Źródło: Forsal.pl
 • Fot. kremlin.ru
  Fot. kremlin.ru

Gdynia przygotowuje się na przyjęcie ponad czterdziestu okrętów około piętnastu bander, które wpłyną do portów: handlowego i wojennego w dniach 5-8 czerwca br., w ramach manewrów morskich BALTOPS 2015. Wszystkie te jednostki pływające będzie można obejrzeć, a niektóre również zwiedzić.

Wizyta w Gdyni tak wielu okrętów to faza portowa ćwiczenia BALTOPS 2015, które będzie się odbywało na Bałtyku od 5 do 20 czerwca br. Po wypłynięciu tych jednostek na Zatokę Gdańską 8 czerwca br. rozpocznie się faza morska manewrów. Będzie ona trwała do 19 czerwca i weźmie w niej udział 5600 żołnierzy, około pięćdziesięciu jednostek pływających i około pięćdziesięciu statków powietrznych z 14 państw NATO i 3 krajów partnerskich. Manewry zakończy kolejna faza portowa, która odbędzie się w Kilonii w Niemczech od 20 do 21 czerwca br.

Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN) w Lizbonie, natomiast Polska występuje w roli jednego z państw-gospodarzy (razem ze Szwecją i Niemcami). Obok sił krajów gospodarzy w operacji BALTOPS 2015 wezmą udział żołnierze, okręty, samoloty i śmigłowce z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Norwegii, Turcji, USA oraz Wielkiej Brytanii (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 - SNMCMG-1). Po raz pierwszy ćwiczenie będzie się odbywało bez udziału sił rosyjskich.

Polska Marynarka Wojenna oddelegowała do manewrów okręt podwodny ORP „Kondor” (typu Kobben), pięć trałowców bazowych projektu 207 (ORP „Bukowo”, ORP „Drużno”, ORP „Resko”, ORP „Mamry”, ORP „Wigry”), dwa okręty transportowo-minowe typu Lublin (ORP „Lublin” i ORP „Gniezno”), jeden niszczyciel min projektu 206FM ORP „Mewa”, cztery śmigłowce lotnictwa morskiego (2 x Mi-14 PŁ, 1 x Mi-14 PŁ/R, 1 x SH-2G) oraz jeden samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R.

Największym okrętem odwiedzającym Gdynię będzie okręt desantowy USS „San Antonio” o wyporności 25000 ton – fot. US Navy

Spośród większych jednostek bojowych w ćwiczeniach Baltops wezmą udział między innymi: niszczyciel USS Jason Dunham wyposażony w system Aegis, brytyjska fregata typu 23 HMS Iron Duke, krążownik USS Vicksburg, kanadyjska fregata HMCS Frederickton (typu Halifax), niemiecka jednostka tej samej klasy typu 122 "Lübeck" czy duński okręt Absalon.

Wykaz większości okrętów, jakie wpłyną do Gdyni jest na stronie gdyńskiego Urzędu Miasta.

Gdynia otwiera porty

Ze względu na ilość wpływających do Gdyni okrętów będą one ustawiane zarówno w Porcie Wojennym na Oksywiu jak i w Porcie Handlowym. Urząd Miasta razem z 3 Flotyllą Okrętów przygotował specjalne mapki, na których zaznaczono, gdzie będą cumowały poszczególne jednostki, by można było wcześniej zaplanować zwiedzanie. Cały Skwer Kościuszki w dniach: 6 - 7 czerwca 2015 r. będzie zamknięty dla samochodów, podobnie jak w czasie zlotów żaglowców.

Mapa rozlokowania okrętów w Basenie Prezydenckim w Gdyni – fot. http://gazeta.miasto.gdynia.pl

Warto przypomnieć, że poza zwiedzanie okrętów wojennych w tym samym czasie w Gdyni zorganizowane będą zawody sportowe na Plaży Śródmieście oraz Regaty o Puchar Prezydenta Gdyni, a także będzie się odbywał Gdynia Blues Festival.

By umożliwić mieszkańcom Pomorza dotarcie do większości jednostek pływających w dniach 6-7 czerwca br. będzie otwarty dla zwiedzających zarówno Port Wojenny na Oksywiu jak i nabrzeża „Dalmoru”. Nie będzie natomiast można dotrzeć do okrętów amerykańskich, które będą stały przy nabrzeżach: Stanów Zjednoczonych i Francuskim. Jak miało to już wcześniej miejsce w Polsce, zostaną one zasłonięte ze względu na zagrożenie terrorystyczne barierą z kontenerów i płyt betonowych. Szkoda, ponieważ do Gdyni po raz pierwszy wpłynie duży okręt desantowy USS „San Antonio”.

Mapa rozlokowania okrętów w Porcie Wojennym Oksywie – fot. http://gazeta.miasto.gdynia.pl

Nie wiadomo jeszcze, które okręty zostaną udostępnione do zwiedzania – zależeć to będzie od decyzji poszczególnych dowódców okrętów. Informacje o tym będą zamieszczane sukcesywnie na stronie internetowej Urzędu Miasta Gdyni i 3FO.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska bierze w nich udział Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Tematem ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem BALTOPS 2015 będzie prowadzenie międzynarodowej, połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego, z użyciem sił i środków marynarki wojennej, sił powietrznych oraz wojsk lądowych państw NATO i partnerskich, w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Głównym celem przedsięwzięcia będzie zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz należących do programu Partnerstwo dla Pokoju (ang. Partnership for Peace - PfP).

Reklama

Komentarze (7)

 1. ryszard56

  A kiedy my takie okręty

 2. bsh

  inb4 rosyjskie niezapowiedziane manewry floty bałtyckiej w okręgu kaliningradzkim.

 3. qwas

  Jankesów juz kompletnie porypało ... zagrożenie terrorystyczne w Gdyni ?!?!? Szczególnie wielkie musi być ono w pilnowanym mocno Porcie Wojennym Oksywie ... ;)))). Dlaczego jeszcze resztek polskiej MW tam stacjonującej "polscy islamiści" masowo biegający po Trójmieście nie wysadzili w powietrze ?? ;)))))

 4. Efendi

  Ta Ameryka jest taka smieszna no tylko boki zrtwac tylko ze znajac historie mojej rodziny i kraju , wole miec ich za sojusznika (ponawaz nie boja sie otworzyc ogien kiedy trzeba )niz kraje ktorych wojsko wyglada efektownie tylko na paradach (14.07 )Zeby przeciwstawic sie bandycie trzeba miec jaja i amerykancy je maja w odroznieniu od europejcow z tak zwanego zachodu.

 5. Efendi

  Ta Ameryka jest taka smieszna no tylko boki zrtwac tylko ze znajac historie mojej rodziny i kraju , wole miec ich za sojusznika (poniawaz nie boja sie otworzyc ogien kiedy trzeba )niz kraje ktorych wojsko wyglada efektownie tylko na paradach (14.07 lub 09.05)

 6. Andrzej STAWSKI

  To amerykańskie niech stoją na kotwicy na redzie. Proste jak budowa cepa. Amerykanie boją się nawet swojego ogona. I to ma być sojusznik Polski... Śmiechu warte !

  1. Marek

   Myśle, że o wiele bezpieczniej(i taniej) dla USA byłoby przysłać zamiast okrętów np. film z nimi w roli głównej. W trakcie ćwiczeń pokazywano by ten film załogom jednostek ćwiczących, co bardzo podniosłoby morale marynarzy z NATO

 7. Krzysiek

  Niech przygotują worki z piaskiem bo amerykańcom armaty same strzelają :-)

Reklama