Reklama

Siły zbrojne

Baltops 2014 - Okręty wyszły w morze

Fot. Archiwum 3FO
Fot. Archiwum 3FO

Okręt podwodny, niszczyciel min, cztery trałowce i dwa śmigłowce Mi-14PŁ reprezentują banderę wojenną Marynarki Wojennej RP w trakcie tegorocznej edycji ćwiczenia Baltops. Faza morska największego ćwiczenia Partnerstwa dla Pokoju rozpoczęła się właśnie na Bałtyku. 

W piątek, 6 czerwca, w porcie w Karlskrone rozpoczęła się faza portowa ćwiczenia. W poniedziałek, 9 czerwca, okręty wyszły w morze, aby zacieśniać współpracę wielonarodowego zespołu okrętów, sił powietrznych i lądowych przy prowadzeniu kompleksowej operacji morskiej. W trakcie ćwiczenia okręty będą samodzielnie, w grupach i we współdziałaniu z lotnictwem morskim gromadzić informację o aktualnej sytuacji w rejonie szlaków żeglugowych oraz zapewniać bezpieczną drogę dla zdążającej do regionu pomocy humanitarnej.

 W trakcie tegorocznej edycji organizowanego corocznie przez USA ćwiczenia, polski okręt podwodny ORP „Sokół” będzie skrycie monitorował szlaki żeglugowe i wykonywał pozorowane ataki torpedowe. Niszczyciel min ORP „Flaming”, operujący w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 - SNMCMG1, wraz z czterema trałowcami przeszukają toń wodną w poszukiwaniu zagrożenia minowego, aby umożliwić bezpieczne dotarcie sił koalicji i pomocy humanitarnej do rejonu objętego fikcyjnym konfliktem. Śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ współdziałać będą z okrętami w poszukiwaniu i zwalczaniu zagrożenia spod wody.

 W Baltops 2014 udział biorą siły morskie, lądowe i powietrzne z Danii, Estonii, Finlandii, Francji Gruzji, Holandia, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji, USA i Wielka Brytanii. 3 Flotylla Okrętów do ćwiczenia delegowała okręt podwodny ORP „Sokół”; 8 Flotylla Obrony Wybrzeża niszczyciel min ORP „Flaming” (w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO) oraz cztery trałowce ORP „Gopło”, ORP „Sarbsko”, ORP „Śniardwy” i ORP „Wicko”. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wysłała do udziału dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Polskie siły morskie uczestniczą w ćwiczeniach od 21 lat.

kpt. mar. Piotr Wojtas

Reklama

Komentarze (1)

  1. dddd

    NIemcy też ćwiczą? to jest nie możliwe a jednak. Po pierwsze niemcy nie chcą być w NATO, podpisali to z przymusu. Po drugie niemcy wykupują powoli firmy z Europy (co źle wróży). Po trzecie cały czas sie zbroją. Po czwarte hitler kiedyś wykorzystał demokrację do stworzenia wojny, największe firmy przejęły naziści, proszę zwrócić uwagę że cały czas się to samo dzieje, a Niemcy całą Unią Europejską zaczynają sterować !!! Więc proszę sobie wyobrazić co będzie pa 2-30 lat będzie masakra !!!!

Reklama