Reklama

Siły zbrojne

Baltic Air Policing skuteczne: samolot zmuszony do lądowania na Litwie

  • Francuski myśliwiec Mirage F1. – fot. US Air Force
    Francuski myśliwiec Mirage F1. – fot. US Air Force

W miniony poniedziałek działające w ramach Baltic Air Policing francuskie myśliwce Mirage F-1 zmusiły do lądowania na litewskim lotnisku Ventspils awionetkę Cessna, która naruszyła przestrzeń powietrzna Litwy - poinformował o incydencie  Litewskie Ministerstwo Obrony.Włoski samolot Cessna z dwiema osobami na pokładzie miał lecieć z Polski do Norwegii. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn samolot nad Zatoką Gdańską naruszył przestrzeń powietrzną Obwodu Kaliningradzkiego. Do jego przechwycenia Rosjanie poderwali parę Su-27. Widząc rosyjskie myśliwce pilot uciekł w stronę Litwy.

Więcej: Szwedzka obrona powietrzna przed dylematem: ekonomiczna „bierność” czy kosztowna „suwerenność”?

Maszyna została skutecznie przechwycona w litewskiej przestrzeni powietrznej przez francuskie myśliwce Mirage F-1, operujące nad Państwami Nadbałtyckimi w ramach Baltic Air Policing. Awionetka została zmuszona do lądowania na lotnisku Ventspils. Trwają działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności tego incydentu. Informacje na ten temat udostępniło Litewskie Ministerstwo Obrony.

(JS)

 
Reklama

Komentarze (1)

  1. oszołom

    Sukces godny Legii Honorowej, taka Cessna to niewątpliwie groźny przeciwnik. Pozdrowienia dla bohaterskich lotników i życzenia dalszych sukcesów w obronie nieba Litwy

Reklama