Siły zbrojne

Balt Military Expo 2014: Nowa radiostacja z RADMOR

Nagrodzona na Balt MIlitary Expo programowalna radiostacja szerokopasmowa R3507.– fot. M.Dura
Nagrodzona na Balt MIlitary Expo programowalna radiostacja szerokopasmowa R3507.– fot. M.Dura

Spółka RADMOR S.A. otrzymała na targach Balt Military Expo 2014 nagrodę bursztynowego medalionu za „radiostację definiowaną oprogramowaniem R3507”.

Biorąc pod uwagę zastosowane w radiostacji rozwiązania jest to wyróżnienie całkowicie zasłużone. Jest to bowiem nowoczesna, polska radiostacja klasy Software Defined Radio (SDR), która jest w stanie zapewnić współdziałanie pomiędzy różnymi rodzajami wojsk. Urządzenie wyposażone jest w interfejs zgodny z SCA (Software Communication Archiecture) pozwala na łatwe implementowanie różnego rodzaju oprogramowania (waveform) definiującego właściwości urządzenia.

Radiostacja R3507 jest urządzeniem szerokopasmowym (w odróżnieniu do radiostacji będącej obecnie na wyposażeniu wojsk lądowych R3501) zapewniającą łączność taktyczną bliskiego zasięgu (w zakresie VHF/UHF) pozwalając na transmisję mowy i danych, na odczyt i przekazywanie pozycji GPS oraz w zestawach retransmisyjnych – na konwersję sygnału pomiędzy sieciami radiowymi.

Tak więc jednym urządzeniem zastępuje się cały szereg standardowych urządzeń radiowych przeznaczonych do pracy w wąskim paśmie częstotliwości, co pozwala na zmniejszenie ilości typów użytkowanych środków łączności oraz upraszcza i zmniejsza koszty ich eksploatacji.

Jest to radiostacja lekka (do 0,9 kg) i kompaktowa (o wymiarach 220x86x44mm), pozwalająca na pracę w pasmach częstotliwości od 20 - 520 MHz, przy różnych parametrach szerokości kanałów.

Komentarze