Reklama

Siły zbrojne

BAE Systems wspiera eksploatację amerykańskich rakiet balistycznych

Próbne odpalenie rakiety Minuteman III w 2008 roku. Fot. Joe Davila/USAF.
Próbne odpalenie rakiety Minuteman III w 2008 roku. Fot. Joe Davila/USAF.

Koncern BAE Systems przejął realizację prac związanych ze wsparciem eksploatacji rakiet balistycznych Minuteman III, znajdujących się na uzbrojeniu USAF.

Brytyjska firma jest odpowiedzialna między innymi za inżynierię systemów, integrację i prowadzenie testów elementów 450 wyrzutni i pocisków balistycznych Minuteman III, które są rozmieszczone w silosach w trzech bazach na terytorium Stanów Zjednoczonych.

W ciągu ostatnich 9 miesięcy koncern współpracował z USAF w celu przejęcia realizacji prac, które mają być wykonywane na podstawie podpisanego w lipcu 2013 roku kontraktu. Umowa obejmuje okres ponad ośmiu lat, a jej wartość wynosi 534 mln USD.

Międzykontynentalne pociski balistyczne (Intercontinental Ballistic Missile, ICBM) Minuteman III są rozmieszczone w trzech bazach w USA i stanowią lądowy komponent amerykańskiego systemu odstraszania jądrowego. Zostały one wprowadzone do służby w 1970 roku i mają być utrzymywane w eksploatacji co najmniej do 2030 roku. Ich główną zaletą jest duża niezawodność i krótki czas reakcji.

W przeszłości rakiety Minuteman III mogły przenosić trzy niezależnie naprowadzane głowice jądrowe klasy MIRV. Obecnie jednak są one uzbrojone w pojedyncze głowice, z uwagi na dążenie do spełnienia wymogów traktatu rozbrojeniowego New START odnośnie maksymalnej liczby głowic jądrowych w aktywnych jednostkach sił strategicznych. Docelowo liczba pocisków tego typu rozmieszczonych w silosach zostanie ograniczona do 400.

Reklama

Komentarze

    Reklama