Reklama

Siły zbrojne

B-52 podwajają ładunek inteligentnych pocisków

B-52 Należący do Air Force Global Strike Command - fot. USAF
B-52 Należący do Air Force Global Strike Command - fot. USAF

Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 znacznie zwiększają ilość przenoszonych inteligentnych pocisków najnowszych generacji. Jest to możliwe, dzięki dostosowaniu do nich rewolwerowych wyrzutni, znajdujących się w luku bombowym. Dotąd B-52 mógł  przenosić jedynie 12 pocisków JDAM na zewnętrznych pylonach. Modyfikacja umożliwia umieszczenie kolejnych 8 w luku bombowym. 

Dzięki pakietowi modyfikacyjnemu, znanemu jako 1760 Internal Weapons Bay Upgrade (IWBU), w  komorze bombowej B-52 można przenosić takie pociski jak JDAM, JASSAM czy MALD-J. Modyfikacja w głównej mierze polegała na przystosowaniu wyrzutni rewolwerowej do komunikacji z nowymi rodzajami pocisków i umożliwieniem wprowadzania do nich danych niezbędnych do skutecznego naprowadzania na wybrany cel. Oznaczało to zarówno wymianę okablowania i połączeń, jak również modyfikację oprogramowania. Dotąd były w nie wyposażone jedynie pylony podskrzydłowe. 

Kontrakt na instalację 1760 IWBU wygrał koncern Boeing, który do kwietnia 2016 roku ma wyprodukować i zainstalować 6 zestawów serii próbnej. Kolejnych 38 zostanie zamówionych po zakończeniu testów. Do paźdzernika 2017 roku wszystkie pakiety mają zostać zainstalowane w maszynach B-52 należących do US Air Force Global Strike Command.

Reklama

Komentarze

    Reklama