Reklama

Siły zbrojne

Bombowiec B-1B nad Warszawą

Fot. U.S. Air Force / Master Sgt. Robert W. Valenca
Fot. U.S. Air Force / Master Sgt. Robert W. Valenca

Nad Warszawą pojawił się amerykański bombowiec B-1B. Maszyna była eskortowana przez polskie myśliwce MiG-29 i F-16.

Jak podkreśliła w rozmowie z Defence24.pl rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego RSZ ppłk Ariadna Wołyńska, bombowiec przekroczył granicę Polski o godzinie 7:25. Amerykańskiemu B-1B towarzyszyły polskie samoloty, łącznie sześć myśliwców, w tym cztery F-16 i dwa MiG-29. Zadanie, obejmujące m.in. przelot nad Warszawą, zostało pomyślnie wykonane.

Na razie nie są znane dalsze szczegóły misji amerykańskiego bombowca. Należy jednak spodziewać się, że była ona częścią ćwiczeń rozmieszczenia B-1B na kontynencie europejskim, jakie okresowo odbywają się z udziałem amerykańskich maszyn. Niedawno B-1B uczestniczył też w ćwiczeniach nad Estonią.

O wydarzeniu poinformował też na swoim Twitterze minister Obrony Narodowej.

Bombowce B-1B są używane przez amerykańskie lotnictwo od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Ich cechą charakterystyczną jest zmienna geometria skrzydeł. To w połączeniu z możliwością lotu z prędkością naddźwiękową, przystosowaniem do lotów na małej wysokości i pewnymi cechami obniżonej wykrywalności (aczkolwiek nie jest to maszyna stealth w klasycznym rozumieniu) daje pewne możliwości przełamywania wrogiej obrony powietrznej.

Początkowo dostosowane do przenoszenia broni jądrowej, zostały pozbawione tej zdolności po zakończeniu Zimnej Wojny w ramach porozumień rozbrojeniowych. B-1B okazały się jednak bardzo skuteczną platformą do przenoszenia broni konwencjonalnej, w tym środków precyzyjnego rażenia.

Bombowce te mogą m.in. przenosić do 24 pocisków AGM-158A/B JASSM/JASSM-ER lub do 84 bomb Mk 82. Mogą też wykonywać zadania w środowisku morskim – zarówno poprzez minowanie, jak i użycie broni rakietowej (np. pocisków LRASM).

Mogą wykonywać misje międzykontynentalne, co daje im dużą elastyczność działania. Są często obecne na Bliskim Wschodzie, ale też w rejonie Azji i Pacyfiku oraz w Europie. Od końca lat 90. są używane bojowo. W 2018 roku to właśnie z B-1B zrzucono po raz pierwszy w warunkach bojowych pociski AGM-158A JASSM, podczas nalotów na cele rządu Asada w Syrii.

Reklama

Komentarze (41)

 1. Kościuszko

  Ach ten nasz zaścianek, zachowujemy się jak ciemny średniowieczny lud w trakcie zaćmienia słońca. Przeleciał korygowanym kursem, niejako "przy okazji" samolot po polskim niebie a my nie wiemy co zrobić z radości. Witamy go chlebem i solą (asysta polskich samolotów) i rozpisujemy się w każdym nośniku. Jedyne czego jeszcze brakuje to pokłonów w trakcie tego przelotu. Myślę że Amerykanie mają spory ubaw obserwując naszą reakcję Pewnie powstanie kilka nowych dowcipów o nas...

  1. Ppp

   Nie zabieraj radości Polakom, zdaje się że oprócz muzealnego Łosia nie mamy żadnego bombowca

 2. Tomas

  Dzisiaj, 13.05 przelecial nad Ostródą w eskorcie 2 myśliwców, w kierunku płn-zach

 3. Davien

  Nie Amerykanei ale Rosjanie i to Rosjanie finansowali hitlera cały czas wiec skończ kłamac.

 4. Sailor

  Jeden mały skromny przelot amerykańskiego B-1 i w Olgino się zagotowało. Czy wy tam nie macie nic lepszego do robienia?

  1. Urko

   Nic dziwnego. Gdy Ruscy łamali polskie przepisy, zaraz krzyk, że to okupacja. A Amerykanie mogą robić co chcą i wszyscy się cieszą. Oczywiście, poza smutnymi ruskimi trollami...

  2. robo

   gdyż My zaprosiliśmy Amerykanów w odróżnieniu od mongolskich... A Mongoły mogą tylko się pienić ja widać poniżej?

  3. Davien

   Urko, róznica jest taka że Rosja napadła na Polske i siedzieli tu na chama przez 50 lat a USA zaprosilismy sami wiec daruj sobie.

 5. zyg

  Ale wyznawcy Sowieta poniżej płaczą w histerii ..PIĘKNY WIDOK! ... a wystarczył dzwięk 4 GE-102 silników?

 6. nico

  piękny widok

 7. Fred

  mógł przy okazji zdmuchnąć pałac kultury im. Józefa Stalina

  1. Szymon

   Trzaskowski by się wściekł.

  2. Ałtor

   No i dobrze

 8. gaba

  A tak obok tematu. Czy nasze MIGI, tj płatowiec i silniki dało by się upgradować, tj wymienić awionikę i zużute części na nowe. Mielibyśmy nową jakość i dobry pkt wyjścia do stworzenia wreszcie polskiego samolotu. Jeśli wziąć pod uwagę tylko możliwości płatowca, to są większe niż f16.

  1. Davien

   Gaba, Rosjanie zrobilicos takiego, nazywa się toto MiG-35 i jest gorsze od naszych 20-sto letnich F-16:)

  2. gada

   tzn chcesz wymienić zużyty płatowiec( skrzydła i kadłub), silniki, avionikę na nowe? A co zostawisz? Podwozie?

  3. gaba

   silniki i płatowiec mamy gotowe, wystarczy odtworzyć nowe części. Awionikę trzeba by zrobić od nowa całkiem

 9. Jato

  Błaszczak mało nie pęknie z dumy, tak jaby sam pilotował. A co będzie gdy nad Warszawa przelecą dwa, lub trzy B1 ? Z tej dumu na pewno pęknie.

  1. Lekarz

   Nie tego mu nie zrobią, musi jeszcze podpisać papiery na zakup F35, potem go oleją a nad polską będą latać samoloty zrzucające propagandę o trafności tych zakupów.

 10. Kosciuszko

  No to dostąpiliśmy zaszczytu, przeleciał nad polską i wszyscy o tym piszą. Zasadniczo można to interpretować jako element kampanii reklamowej "kupcie nasze f35 i cieszcie się". Dodatkowo w asyście całego naszego lotnictwa myśliwskiego... To pokazuje jak niewiele jesteśmy warci... Dla naszego sojusznika.

  1. V for vendetta

   (1) Jeżeli chcesz zrobić wrażenie, że niby jesteś "nasz", to słowo Polska pisz wielką literą. (2) "To pokazuje jak niewiele jesteśmy warci... Dla naszego sojusznika" - Ale CO ? - niby pokazuje tą niską wartość ?

  2. Kosciuszko

   Po pierwsze nie muszę robić żadnego wrażenia a po drugie trzeba trenować szare komórki ale pomogę ci. W normalnym państwie na kontrakt na f35 musieliby sporo popracować. W naszym realu zrobili to "po amerykańsku" czyli tylnymi drzwiami a w sytuacji rosnących w wątpliwości w społeczeństwie musieli zainwestować w działania piarowe, w tym wypadku o minimalnym koszcie własnym, czyli korekta trasy przelotu. I tyle jesteśmy warci.Pomogło

  3. robo

   Ktoś piszący z Rosji o "normalnym państwie" to raczej chore?

 11. block

  Wymyślić jakiś fajny kryptonim np. "Szczerbiec". Powołać komisję. Potem proponuję Kupić jeden B1. Przed wojną też mieliśmy bombowce (po wojnie przez dłuższy czas także). Ok, dobra - 2 szt. (ale bez uzbrojenia). Na pokazy i niskie przeloty nad Warszawą i Radomiem - miodzio. Jest siła.

  1. Realista

   Zapomniałeś dodać że na każdy z dwóch przelotów musieli byśmy robić ogólnonarodową zrzutkę na paliwo...

 12. A1amo73

  Wszystkim wątpiącym w zdolność lotniczą naszych Migów, zapewniam, że latają od dłuższego już czasu dwójkami i trójkami nawet :P. Często z podwieszonymi pociskami ćwiczebnymi, pewnie szkolenia i odtwarzanie skillów, czy coś w ten deseń ;)

  1. Kok

   Migi latają i to jest dopiero news! A B-1 to wiadomo lata, żadna sensacja...

  2. Lekarz

   Że co oni niby odtwarzają???

 13. gość

  Dopiero jak przyjdzie walczyć to podwiną ogon.

 14. gość

  Dopiero jak przyjdzie walczyć to podwiną ogon.

 15. czarnowidz

  Przygotowania do pacyfikacji polskich gojów w toku... Polskie wojsko raczej do Polaków strzelać nie będzie a dla jankesów to tylko kolejne cele.

  1. Ginawa

   Lepiej jak beda nas pacyfikowac usa niz ruscy kolego.

  2. CC

   Wypowiedż świadczy o jednym; trwa casting do wznowienia "głupi i głupszy". Masz szanse powodzenia!

 16. ribik

  I nic nie zrzucił?

  1. melo

   nie byl nad moskwa, to nie zrzucial nic.

 17. Prawdomówny

  Super, niech latają Amerykańskie, tylko nie Niemieckie i Rosyjskie.

 18. hans klops

  pierdu,pierdu...the times pisał ,ze to testy radarowe:)

 19. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Mi to się wydaje że to kolejny pokaz tym razem władza nasza i też nie nasza, udowadnia niedowiarkom że nasze lotnictwo jeszcze istnieje i że przy sprzyjającej cenie ropy udało się kupić paliwo do samolotów oraz że jesteśmy w super sojuszach Dlatego jest dobrze !! Przed wyborami taki pokaz siły jest zrozumiały tak jak pokaz potęgi naszej Marynarki Wojennej w czasie niedawnych strzelań.

 20. GPAS1

  Jedna eskadra z szachownicą.

 21. asdf

  bylo slychac jak leca

 22. Roman

  Przy tym przelocie huk był przepotężny! Samolotów nie było jednak widać bo przynajmniej nad północną częścią Warszawy było zachmurzenie. Charakterystyczne, że podczas tego przelotu na osiedlu, gdzie mieszkam zaczęły strasznie ujadać wszystkie psy, widocznie przeraziły się tego potężnego huku.

 23. f35447

  Ten przelot świadczy o zawłaszczeniu państwa. To fanaberia Kaczyńskiego, Błaszczaka i Mosbachera. To łatwiejsze dla tych dzieci niż pomoc polskim przedsiębiorcom. Tu wola jest, a przedsiębiorcy niech padaja, Amazon czeka i inne global sieci dające byle co, chemię. Niewolnictwo dla wyszczepionych.

  1. Ginawa

   To dwie rozne sprawy i nie mieszajmy tego bo belkot wychodzi.

  2. els

   W sedno!

 24. elert

  Fajnie by było zobaczyć taki przelot... Ale co to byłby za krzyk ,gdyby tak gdzieś blisko za granicą przeleciał rosyjski Tu-160.Aż wyobrazić sobie trudno...

  1. Ginawa

   Tak sie sklada ze tu160 jest obcy, a b1 sojuszniczy. Cos nie jasne ?

 25. a

  bardzo mądre znaczna czesc naszych sil pow wyslac do 1 bombowca tylko do przelotu przez kraj

  1. V for vendetta

   Zamiast "waszych" napisało ci się "naszych". Wypad na Sputnik News z takimi rewelacjami !

  2. KuBix

   Popieram

Reklama