Reklama

Siły zbrojne

Azerbejdżan odebrał wszystkie zamówione śmigłowce Mi-35M

Azerbejdżan odebrał ostatni z 24 zamówionych śmigłowców Mi-35M – fot. globalmilitaryreview.blogspot.com
Azerbejdżan odebrał ostatni z 24 zamówionych śmigłowców Mi-35M – fot. globalmilitaryreview.blogspot.com

Azerbejdżan otrzymał ostatni z 24 zamówionych za 360 milionów dolarów, nowych śmigłowców bojowych Mi-35M.

Śmigłowce zostały dostarczone w ramach kontraktu zawartego we wrześniu 2010 r. Przewidywał on dostarczenie helikopterów Mi-35 najnowszej wersji, które miały wzmocnić wykorzystywane w Azerbejdżanie 20 śmigłowców Mi-24 (otrzymanych po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r.). Część z tych maszyn została później zmodernizowana do wersji Mi-24G (G – azerskie słowo„Gecæ”-noc) przez południowoafrykańską firmę ATE (Advanced Technologies and Engineering) i ukraińską firmę Aviakon.

Nie wiadomo kto będzie wykorzystywał nowe śmigłowce. O ile bowiem helikoptery Mi-24 były na wyposażeniu sił powietrznych Azerbejdżanu o tyle przekazująca informację azerska agencja APA (Azeri-Press Agency) wskazywała jako podmiot przejmujący azerską straż graniczną.

Nowe śmigłowce są przystosowane do działań w nocy, posiadają obserwacyjną głowicę optoelektroniczną z kamerą TV i w podczerwieni a ponadto nowy system samoobrony i przeciwdziałania. Ich uzbrojenie stanowią przede wszystkim kierowane rakiety przeciwpancerne 9K114 Szturm-W (wg. NATO - AT-6 „Spiral”), wyrzutnie rakiet niekierowanych S-8 (80 mm) i S-24 (240 mm), albo możliwość wyboru pomiędzy pojedynczym karabinem 12,7 mm 9-A-629 zamiennie z dwoma karabinami maszynowymi 7,62 mm 9-A-622 lub jednym granatnikiem 9-A-800 (30 mm). Śmigłowce posiadają też możliwość zrzucania bomb o wadze od 50 do 500 kg.

Reklama

Komentarze (2)

 1. alibaba

  Popatrzcie na cenę 1 szt i żeby potem nie wciskać kitu że jankeski złom jak i rusko-wloski latawiec za 50 mln$ szt to super cena - PROMOCJA..........

  1. gromek

   co ci sie nie spodobalo w pierwszej wypowiedzi ze postanowiles ja zmienic?

  2. aha

   15mln ,ah64 prawie 50

 2. alibaba

  Policzcie sobie ile kosztuje 1 szt by znowu jakiś mądry nie mówił że kupno np. amerykańskiego złomu czy rusko-włoskiego latawca za 50 mln$/szt jest super tanim zakupem.....))))

Reklama