Reklama

Siły zbrojne

Azerbejdżan będzie produkował tureckie rakiety

Azerbejdżan będzie produkował tureckie rakiety w tym pociski kalibru 122 mm Mizrak – fot. ROKETSAN
Azerbejdżan będzie produkował tureckie rakiety w tym pociski kalibru 122 mm Mizrak – fot. ROKETSAN

Azerbejdżan i Turcja przygotowały porozumienie o wspólnej produkcji uzbrojenia rakietowego.

Zgodnie z umową zakłady zbrojeniowe w Azerbejdżanie mają produkować rakiety kalibru 107 i 122 mm na licencji i we współpracy z tureckim koncernem ROKETSAN. Według oficjalnego komunikatu przekazanego przez tureckiego podsekretarza do spraw przemysłu zbrojeniowego SSM wszelkie techniczne problemy już zostały rozwiązane i zakończono przygotowania potrzebne do rozpoczęcia produkcji seryjnej.

SSM nie poinformował kiedy finalny dokument zostanie podpisany. Przedstawiciele Azerbejdżanu podkreślają jednak wagę tego wydarzenia wskazując, że nowe uzbrojenie ma prawie dwukrotnie większy zasięg niż wykorzystywane wcześniej rakiety postsowieckie. Pociski kalibru 107 mm (107 mm Anadolu) mogą bowiem dosięgnąć celów oddalonych o 11 km, natomiast kalibru 122 mm (122 mm Mizrak) - 40 km.

Coraz bardziej zacieśniająca się współpraca wojskowa pomiędzy Turcją a Azerbejdżanem jest specyficzną odpowiedzią na taką sama politykę, jaką w odniesieniu do Armenii prowadzi Rosja. Wystarczy sobie bowiem przypomnieć ostatnie komunikaty o wysłaniu nowej eskadry rosyjskich śmigłowców do Armenii, czy chociażby o przekazaniu temu państwu wyrzutni Iskander.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.