Reklama

Siły zbrojne

Awaryjne lądowanie Luftwaffe w Iraku

Fot. Bundeswehr/Oliver Pieper
Fot. Bundeswehr/Oliver Pieper

Niemieckie samoloty Tornado wykonały lądowanie awaryjne na lotnisku w Erbilu, po tym jak nie zdołano przeprowadzić tankowania w powietrzu.

Jak donosi agencja DPA, w poniedziałek jedna z maszyn Tornado prowadząca działania nad Irakiem nie zdołała przeprowadzić tankowania w powietrzu z uwagi na silne turbulencje. Zdecydowano o wykonaniu lądowania awaryjnego na lotnisku w Erbilu. Maszyny po zatankowaniu odleciały jednak do tureckiej bazy Incilrik, skąd prowadzą działania rozpoznawcze przeciwko Daesh nad Syrią, incydent miał miejsce w poniedziałek, 31 października.

Niemcy zdecydowali o rozmieszczeniu w Turcji kontyngentu lotniczego, przeznaczonego do prowadzenia działań przeciwko Daesh w 2015 roku. Obok samolotów Tornado, przeznaczonych do misji rozpoznawczych, w operacji międzynarodowej koalicji uczestniczy też wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący Airbus A310 MRTT.

Decyzja niemieckiego rządu o rozlokowaniu w Syrii samolotów Tornado została podjęta w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne we Francji. Miała ona wesprzeć koalicję walczącą z terrorystami, a także stanowić sygnał solidarności dla sojuszników. Już wcześniej Niemcy rozmieścili w północnym Iraku pododdziały, które prowadzą szkolenia dla sił kurdyjskich, otrzymują one też dostawy wyposażenia i uzbrojenia, w tym pocisków przeciwpancernych Milan. Z kolei działania rozpoznawcze nad Irakiem – operując z bazy w Kuwejcie – prowadzą polskie myśliwce F-16.

Reklama

Komentarze (1)

  1. freg

    Od dawna ostrzegano, że niemieckie samoloty się sypią. Europa pasożytuje na amerykańskiej obronie, ale jak długo można?

    1. Gen65

      Masz Kolego problemy ze zrozumieniem prostego tekstu: "z uwagi na silne turbulencje"... Co ma wspólnego tankujący Tornado z "pasożytowaniem na amerykańskiej obronie" ???

Reklama