Reklama

Siły zbrojne

Awaryjne lądowanie Boeinga z prezydentem Dudą

Autor. MON via Twitter

Samolot przewożący prezydenta Andrzeja Dudę z Warszawy do Rzeszowa zawrócił i lądował awaryjnie na Okęciu. Na razie nie są znane dokładne okoliczności zdarzenia, choć powodem była usterka techniczna. Prezydent Duda przybył już do Rzeszowa rezerwowym samolotem.

Reklama

Lądowanie awaryjne potwierdził szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Andrzej Duda udaje się do Rzeszowa na spotkanie z prezydentem Joe Bidenem, który już jest w Rzeszowie, Air Force One wylądował tam tuż po godzinie 14, a rezerwowy samolot z prezydentem Dudą - około godziny 15.

Reklama
Lot polskiego Boeinga 737 do Rzeszowa
Lot polskiego Boeinga 737 do Rzeszowa
Autor. Flightradar24.com
Reklama

Do zdarzenia odniosło się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Również z danych serwisu Flightradar24.com wynika, że oba samoloty polskiego lotnictwa – ten, który wystartował i zawrócił oraz wykorzystany obecnie rezerwowy to Boeingi 737-BBJ2. Samoloty tego typu zostały zakupione w 2017 roku i znajdują się na wyposażeniu 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, stacjonującej na warszawskim Okęciu.

Lot i powrót pierwszego z samolotów
Lot i powrót pierwszego z samolotów
Autor. Flightradar24.com

Jednostka ta obok dwóch Boeingów w wersji BBJ2 ma też jednego Boeinga 737-800, który ma być przebudowany do docelowej wersji oraz dwa Gulfstreamy G550. Koszt zakupu trzech Boeingów 737 do przewozu VIP, zamówionych w 2017 roku wyniósł około 2,5 mld zł brutto, natomiast kupione rok wcześniej Gulfstreamy kosztowały nieco ponad pół miliarda złotych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

 1. jpr

  Powinni byli lądować na najbliższym lotnisku. Czyli w Jasionce. Powrót na Okęcie trwał 2 razy dłużej, niż dolot do Rzeszowa. Coś mi to 'nie gra"...

 2. DA(łn)VIEN

  6 samolotów ucieczkowych sobie kupili za 3 mld złoty....taki poważny gracz regionalny ...musi mieć takie samoloty. Reprezentują nasz status materialny. Polska bogata. Lud tonie w kredytach,ale ważne że są samoloty ucieczkowe

  1. Jan68

   Przecież nikt nie zmusza do brania kredytu.

  2. Mama Leona

   nikt nie zmusza do brania kredytu, co nie ma oczywiście wpływu na fakt, że za w.w.. samoloty ucieczkowe płaci podatnik niezakredycony jak i zakredycony. Żaden inny segment polskiego wojska nie jest w połowie tak nowoczesny jak zespół samolotów do ewakuacji naszego kierownictwa. Smutne to, tzn. smutna kolejność unowocześniania.

 3. Xzibit

  Byłaby kolejna miesięcznica haha :)

  1. Jan68

   Śmierć kilkudziesięciu ludzi - no po prostu boki zrywać... Kr.tyn

  2. Paweł P.

   Nie "kretyn" tylko troll, ale i kretyn.

 4. Flaczki

  No big deal, things happen!

  1. Laky

   No na pewno lepsze niż ruskie😂😂😂😂

  2. marian123

   ...i ukraińskie.

 5. JAGODA

  A taki była ładny ... amerykański !

 6. inżynier zbrojmistrz

  Nie wystarczył G550?? Po co gnać wielką maszynę z Wa-wy do Rzeszowa? Całe szczęście, że nic się nie stało, ale gospodarz powinien czekać na gościa a tu taka plama.

 7. Paweł P.

  A mógł lecieć czarterem, właśnie dziecku tłumaczyłem jak jeszcze nie tak dawno kłócono się o samolot, miejsce przy stole :)

  1. Facetoface

   No i co wytłumaczyłeś skoro nie znasz skutków tych kłótni. Poza tym poprzednicy nie mieli odwagi podjąć decyzji zakupu.

 8. Monkey

  Najważniejsze, że nikomu nie stała się krzywda.

 9. nico

  Leć San Aerofłotem kacapie

Reklama