Reklama

Siły zbrojne

Austriacki generał na czele Komitetu Wojskowego UE

Fot: Foto: Bundesheer/Harald MINICH
Fot: Foto: Bundesheer/Harald MINICH

Austriacki generał Robert Brieger został w środę mianowany na stanowisko przewodniczącego Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej (EUMC). Zacznie sprawować obowiązki w czerwcu 2022 r. Brieger zastąpi włoskiego generała Claudio Graziano.

Brieger był jedynym kandydatem na szefa EUMC. Według portalu Politico, który powołuje się na anonimowych rozmówców wśród unijnych dyplomatów, powierzenie tego stanowiska wojskowemu z "z małego i neutralnego kraju bez marynarki wojennej" oznacza, że pogłębianie współpracy w dziedzinie obronności nie jest dla państw Unii priorytetem.

"W końcu NATO odzyskało pozycję dzięki (prezydentowi USA Joe) Bidenowi: (poprzedni prezydent Donald) Trump stworzył +okazję+, byśmy zrobili więcej, ale przegapiliśmy ją i teraz z powrotem skupiamy się na NATO" - powiedział jeden z unijnych dyplomatów, cytowanych przez Politico.

Komitet Wojskowy Unii Europejskiej powstał w 2001 r. Do jego zadań należy kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi - zwłaszcza planowaniem i realizacją misji i operacji wojskowych w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz rozwojem zdolności wojskowych.

EUMC składa się z szefów sztabów sił zbrojnych państw członkowskich. W obradach zwykle reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi, natomiast posiedzenie w środę 19 maja było pierwszym w tym roku na szczeblu szefów sztabów. 

Reklama
Reklama

W środowym posiedzeniu Komitetu Wojskowego UE brał udział szef Komitetu Wojskowego NATO brytyjski marszałek Sir Stuart Peach, odbyło się ono dzień po posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO. W obradach obu komitetów w Brukseli uczestniczył także Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund Andrzejczak.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama