Reklama

Siły zbrojne

Austria zainteresowana szwedzkimi wozami gąsienicowymi

Szwecja odsprzeda 10 Bv10 do Austrii? - fot. BAE Systems
Szwecja odsprzeda 10 Bv10 do Austrii? - fot. BAE Systems

Szwedzkie władze rozpoczęły negocjacje z Austrią na temat sprzedaży 20 pojazdów gąsienicowych BvS10 produkowanych przez zakłady BAE Systems Hagglunds w Örnsköldsvik. 

Sposób przeprowadzenia transakcji przypominałby nieco amerykański system foreign military sales - pojazdy zamówione przez Austrię zostaną dodane do kontraktu na 102 pojazdów BvS10, jaki podpisał w zeszłym loku Sztokholm i koncern BAE Systems. Stosunkowo duże zamówienie ułatwia w tej sytuacji uzyskanie niższej ceny jednostkowej. 

Zgodnie z podpisaną w grudniu 2013 roku umową Szwedzi zapłacą 120 mln dolarów za 102 wozów w zmodernizowanym wariancie. Szwedzkie pojazdy BvS10 są zdolne do pokonywania każdego terenu. Mają one polepszoną ergonomię, pojemniejsze wnętrze i zwiększony poziom ochrony. Są też wyposażone w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Protector.

Jeśli Austria zdecyduje się na tego typu rozwiązanie, to stanie się piątym użytkownikiem BvS10, obok Szwecji, Francji, Holnadii i Wielkiej Brytanii. Austria jest nimi zainteresowana z przeznaczeniem dla jednostek piechoty górskiej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Scrapp

    Ciekawe, czy w naszych warunkach tego rodzaju pojazd zdałby egzamin... Wojska Lądowe mogłyby zabiegać o wypożyczenie kilku takich do testów i oceny ich przydatności w realnych działaniach.

Reklama