Reklama

Siły zbrojne

Austria kupuje pojazdy BvS10

Fot. www.baesystems.com
Fot. www.baesystems.com

Firma BAE Systems poinformowała o podpisaniu umowy na wyprodukowanie 32 pojazdów BvS10 przeznaczonych dla austriackich sił zbrojnych. Kontrakt wynegocjowano na szczeblu rządowym.

BvS10 to gąsienicowy, przegubowy transporter opancerzony, przeznaczony do działania w terenie wymagającym zwiększonej mobilności. Producentem jest przedsiębiorstwo BAE Systems Hägglunds ze Szwecji. Kontrakt dotyczy dostawy 32 pojazdów w wariancie transportera opancerzonego piechoty. Pierwsze wozy mają trafić do Austrii w drugiej połowie 2017 r., natomiast całość zamówienia ma zostać zrealizowana do 2019 r.

Armia austriacka podkreśla, że dzięki dostawie nowych pojazdów zwiększą się jej możliwości w zakresie porozumienia European Union Mountain Training Warfare Initiative (EU MTI), będącej inicjatywą kilku państw Unii Europejskiej (w tym Polski) dotyczącą wprowadzenia wspólnych standardów szkolenia jednostek przeznaczonych do działania w warunkach górskich. Austriacy zamierzają wykorzystywać BvS10 do prowadzenia szkoleń dla pozostałych państw-członków inicjatywy.

Pojazdy BvS10 wykorzystywane są w siłach zbrojnych Francji, Holandii, Szwecji i - w największej liczbie - Wielkiej Brytanii, gdzie ich użytkownikiem jest piechota morska. Wozy tego typu brały udział w działaniach bojowych w Afganistanie, Afryce Środkowej, na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Ecco

  Dlaczego tak szybko? Bo nie rzadzi tam PO i byłe WSI! Dlaczego polska Policja kupowała meble 4x drożej, a niektóre nawet 7x, niz ich wartość katalogowa? Dlaczego wg KG Policji przed posterunkami MUSZA byc płytki o wymiarze 40x60 cm - jakich NIKT w Polsce nie produkuje? Dlaczego MON zapłacił np, 300 tys byłemu ministrowi Onyszkiewiczowi? Za NIC, bo nkt i nigdzie nie znalazł ŻADNYCH śladów tego opracowania. Bo należało SIE BOGACIC kosztem panstwa, kosztem jego osłabienia poprzez wyprowadzanie panstwowywch pieniedzy do prywatnych kieszeni!! Najłatwiej KRAŚĆ pieniądze na "wieczne": opracowania, analizy, projekty, konsultacje, oceny, porady!! Bo przeciw temu NIE MA ustawy "antykominowej", dlatego np. byla afera ELEWARRU z PSL-em w roli głównej siły wyprowadzającej - na "doradztwo" - kase ze spółki Skarbu Panstwa.

 2. Teodor

  To jakiś wóz drabiniasty z silnikiem spalinowym, a nie żaden wóz opancerzony. Jeszcze ta szyba... Na pewno pancerna ;-) Zupę żołnierzom mogą tym dowozić nic ponadto.

  1. gmo

   Pojazd ten ma kilka wersji. Jedną z nich jest transporter opancerzony piechoty. Są jeszcze opancerzone nośniki moździerzy, cargo, rozpoznania. To, co jest na obrazku jest po prostu pojazdem innej, nieopancerzonej wersji. Ponieważ pojazd ma zdolność pływania (i to w ekstremalnych warunkach, bo np. po morzu pokrytym krą lodową), jego zdolności transportowe przy opancerzeniu nie są duże. Transporter opancerzony zabiera 9 osób z załogą, wersja nieopancerzona 14-16.

 3. Roman

  "Kontrakt wynegocjowano na szczeblu rządowym." Tam nie ma dialogów technicznych. Pierwsze pojazdy już w 2017 roku. Co tak szybko ? A nie lepiej podyskutować, zorganizować tak ze 3 konferencje, opracowywać kolejne wersje założeń, uzgadniać to w resortach i jak dobrze pójdzie to zamówić nie w 2017 ale w 2022 roku ? Do tego nie ma offsetu i konieczności postawienia montowni zatrudniającej 300 osób co zwiększy cenę 3 krotnie aby malkontenci pytali, co tak drogo ?

  1. kobuz#

   A nie lepiej podyskutować, zorganizować tak ze 3 konferencje,..... To nie Polska, gdzie na pustej gadce i wypitych filiżanek kawy się kończy.

 4. DerLangsame

  Nie, obrona terytorialna nie potrzebuje takiego sprzętu

Reklama