Siły zbrojne

Austria kupuje nowe śmigłowce

Fot. Mirosław Mróz
Fot. Mirosław Mróz

Austriacki rząd zgodził się na wydanie 300 mln euro na zakup 15 śmigłowców. Tamtejsze lotnictwo wojskowe zyska 12 lekkich maszyn oraz trzy Black Hawki.

Program modernizacji floty śmigłowców austriackich sił zbrojnych to element zatwierdzonego już w ubiegłym roku planu mającego zwiększyć zdolność reagowania na skutki katastrof naturalnych. Obecnie rząd austriacki podjął decyzję o przeznaczeniu na ten program funduszy, w kwocie 300 mln euro.

Austriacy zamierzają pozyskać trzy dodatkowe, prawdopodobnie używane śmigłowce Black Hawk, aby uzupełnić posiadaną flotę maszyn S-70A-42, wprowadzonych do służby od 2002 roku. W ten sposób Wiedeń będzie dysponował pełną eskadrą Black Hawków. W 2017 roku podpisano z firmą GAS kontrakt na modernizację awioniki posiadanych przez Austrię śmigłowców. Wcześniej Black Hawki, należące do wojsk USA były używane m.in. w czasie akcji ratunkowej po zejściu lawiny w Galtür w 1999 roku – jeszcze przed wprowadzeniem tych śmigłowców przez Austrię. Z kolei 2018 roku co najmniej jedna maszyna tego typu należąca do austriackich sił zbrojnych została użyta w akcji przeciwpożarowej.

Drugi program obejmuje zakup lekkich śmigłowców, w celu wymiany maszyn Alouette III, używanych w Austrii od 1967 roku. 21 starych Alouette zostanie zastąpionych przez dwanaście nowych lekkich śmigłowców. Serwis heute.at podał, że pod uwagę mogą być wzięte maszyny Bell 429, Leonardo AW109 oraz Airbus Helicopters H145M. Przypuszczalnie maszyny będą pozyskiwane w ramach umów międzyrządowych. Oba typy śmigłowców planowanych do pozyskania będą mogły zostać uzbrojone.

Austria po latach cięć stopniowo, od 2016 roku powoli zwiększa finansowanie sił zbrojnych po tym jak rok wcześniej wojsko zostało zaangażowane w przeciwdziałanie skutkom kryzysu migracyjnego. Pod koniec 2018 prezydent Alexander Van der Bellen stwierdził wprost, że armia nie jest zdolna do wykonywania zadań, jakie stawia przed nią konstytucja. Stwierdził, że 2019 rok będzie decydujący dla odtworzenia jej podstawowego potencjału, i dodatkowe fundusze muszą zostać uwzględnione w procesie negocjacji budżetowych. Według SIPRI w 2017 nakłady na obronę Wiednia wyniosły 2,647 mld euro, co stanowiło 0,7 proc. austriackiego PKB.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.