Siły zbrojne

Australijskie Boxery z „żelazną pięścią”

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Po wyborze nowych KTO Boxer Australijczycy zlecili Rheinmetall Defence ocenę montażu na nich ASOP Iron Fist. Według przedstawicieli australijskiej armii jest to obecnie jedyny sprawdzony system mogący zostać zamontowany na takim transporterze.

Z wypowiedzi generała Grega McGlone wynika, że planowane do wprowadzenia Boxery o masie ponad 38 ton mogą być skuteczniej chronione poprzez doposażenie je w ASOP o odpowiednich możliwościach i konstrukcji dostosowanej do tego właśnie pojazdu.

Australia wybrała nowe transportery w ramach realizacji założeń programu Land 400 Phase 2 i 121 z nich (rozpoznawczych - CRV) wyposażonych w wieżę Lance miało by docelowo otrzymać także ASOP.

Co ciekawe to już podczas rozpatrywania ofert i samych testów wozów zgłoszonych do programu Land 400 Phase 2 analizowano zastosowanie ASOP, ale nie było to wtedy traktowane priorytetowo. Wówczas to Raheinmetall zaproponował rozproszony i wielokanałowy systemu AMAP-ADS a Iron Fist IF-LC oferowano wraz z ostatecznie odrzuconymi transporterami AMV-35 i Terrex III.

Montażu ASOP dokonano  by w ramach fazy Block II po integracji i kolejno testach Iron Fist Light Decoupled (IF-LD) na Boxerze. Rozpatrywana jest też wersja Iron Fist Light Compact (IF-LC).

Dodatkowo ten sam ASOP brany jest pod uwagę do montażu na wieży zwycięzcy programu Land 400 Phase 3 czyli wyboru gąsiennicowego wozu bojowego (następcy M113S4). Oferuje go General Dynamics Land Systems UK (GDLS-UK) na zmodyfikowanym wariancie Ajaxa.

Iron Fist opracowany przez Israel Military Industries (IMI Systems) jest systemem automatycznym, wykorzystującym  radiolokatory (z antenami ścianowymi firmy Elta) w procesie wykrywania i śledzenia różnego rodzaju zagrożeń.  Dodatkowo zastosowano kamerę termowizyjną, która wykrywa moment odpalenia pocisku i dodatkowo zapewnia jego szybkie namierzenie (bezemisyjna praca systemu, z radarami pozostającymi w stanie gotowości). Zaprojektowany jako wielofunkcyjny system obrony, zapewnia załodze wczesne ostrzeganie, zobrazowanie sytuacyjne zbliżających się zagrożeń oraz ich przechwytywanie i eliminowane zdalnie detonowaną amunicją. Może on zwalczać wiele celów jednocześnie, w tym dwa cele w tym samym sektorze. Parametry toru lotu pocisku oblicza system sterujący. Jeśli nadlatujący pocisk jest zidentyfikowany jako bezpośrednie zagrożenie dla bronionego pojazdu, aktywowane są (komendą z systemu kierowania ogniem „Tandir” firmy Elta) szybkoobrotowe wyrzutnie (zwykle dwie dwuprowadnicowe) i wystrzeliwany jest antypocisk przechwytujący.

Komentarze